Reklama

Ceny idą w górę. Najbardziej podrożały mięso, warzywa i owoce

Opublikowano: śr, 29 kwi 2020 11:16
Autor:

Ceny idą w górę. Najbardziej podrożały mięso, warzywa i owoce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pamiętacie, jak niedawno rozdawano za darmo polskie jabłka? Sytuacja już się odwróciła.

Cena tych owoców poszybowała ostro w górę. W marketach kilogram kosztuje średnio 3 zł*. Podobnie jest z innymi owocami. Średnio płacimy za nie o 20 procent więcej niż rok temu. Z kolei o około 8 procent skoczyły w górę ceny warzyw.

Rekordowa wieprzowina
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, najbardziej ze wszystkich produktów spożywczych zdrożała wieprzowina. W stosunku do marca 2019 aż o 27%! Schab bez kości średnio kosztuje ok. 19 zł za kilogram. Za kilogram kurczaka trzeba zapłacić średnio 7,30zł, o złotówkę więcej niż rok temu.

Droższe pieczywo
O 10 do 20 procent zdrożało także zboże używane w przemyśle piekarniczym, co oznacza, że w górę pójdą ceny pieczywa, ale także makaronów i kaszy.

Używki z podatkiem
Od początku roku obowiązuje podwyższona akcyza na alkohol i papierosy. Akcyza na papierosy wzrosła o 5 proc., a na alkohol o 15. W rezultacie cena paczki papierosów i pół litra wódki wzrosła średnio o 1-1,5 zł.

Najtańsze paliwo
Benzyna i olej napędowy od wielu lat nie były tak tanie. Spadające ceny paliwa w Polsce to efekt wojny paliwowej pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską. W efekcie cena ropy naftowej spadła o blisko 30 procent.
*średnia cena opublikowana przez portal dla handlu.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE