reklama

Chojno. Użyli ogólnodostępnego AED, by ratować mężczyznę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dawid Bela (archiwum)

Chojno. Użyli ogólnodostępnego AED, by ratować mężczyznę - Zdjęcie główne

foto Dawid Bela (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd blisko trzech lat na ścianie Ośrodka Kultury Chazackiej* w Chojnie jest zamontowany ogólnodostępny defibrylator AED. W poniedziałkowe popołudnie został on użyty.
reklama

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (4 września 2023 r.), około godz. 16.00. Mężczyzna, który przyszedł do jednego ze sklepów, zasłabł. Jego serce przestało bić. Świadkowie wezwali pomoc.

Chojno. Akcja ratunkowa w sklepie

W sklepie znajdowali się dwaj mieszkańcy, jak i pracownicy. Rozpoczęli masaż serca. Po chwili na miejsce dotarł jeden z miejscowych strażaków ochotników. Widząc, co się dzieje, pobiegł po ogólnodostępne AED. Urządzenie jest zamontowane na ścianie budynku Ośrodka Kultury Chazackiej*. 

Defibrylator AED pomaga w przywróceniu pracy i prawidłowego rytmu serca u osoby, u której wystąpiło zatrzymanie krążenia. Działa w ten sposób, że analizuje rytm serca i zaleca wyładowanie, ale tylko wówczas, gdy wykonana defibrylacja będzie miała szansę pomóc. Urządzenia może użyć każdy, nie potrzeba specjalistycznej wiedzy.

reklama

Mijał czas. Do sklepu dotarł drugi ze strażaków ochotników z Chojna. Przy budynku zatrzymali się - przejeżdżający przez miejscowość - druhowie z innej jednostki. Wspólnie prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, podłączyli też AED. Jak się dowiedzieliśmy, w Chojnie defibrylator trzykrotnie zalecił wyładowanie, a raz - nie. 

-  Dzięki urządzeniu zostały przywrócone funkcje życiowe u osoby poszkodowanej - podkreśla bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Rawiczu. 

Po pewnym czasie dotarł zespół ratownictwa medycznego, przyjechali też strażacy zawodowi. Załoga karetki przejęła czynności. Akcja ratunkowa nadal była prowadzona. Mężczyznę - z funkcjami życiowymi - przetransportowano do szpitala.

reklama

Niestety, po pewnym czasie napłynęła przykra informacja. Mieszkaniec gminy Pakosław zmarł.

Nagłe zatrzymanie krążenia - statystyki są zatrważające

W wyniku nagłego zatrzymania krążenia w Polsce dziennie umiera ponad 100 osób. Jak się zachować, gdy ktoś w naszym otoczeniu przewróci się, nie oddycha, a jego serce przestało bić? Brak reakcji w ciągu kilku minut - nie tylko telefon do służb, ale przede wszystkim uciskanie klatki piersiowej - spowoduje śmierć tej osoby.

Prawidłowe zasady działania wskazuje Jakub Nelle, ratownik medyczny z Kobylina.

  • Zapewnij bezpieczeństwo sobie, poszkodowanemu i świadkom zdarzenia. Sprawdź, czy poszkodowany reaguje, tj. ostrożnie potrząśnij poszkodowanego i zawołaj go. Udrożnij drogi oddechowe.
  • Ułóż poszkodowanego na plecach. Umieść dłoń na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę ku tyłowi. Opuszki palców drugiej ręki umieść pod żuchwą i unieś żuchwę, aby udrożnić drogi oddechowe.
  • Patrz, słuchaj i próbuj wyczuć prawidłowy oddech.
  • Staraj się wyczuć, czy poszkodowany oddycha prawidłowo, poświęcając na to nie więcej niż 10 sekund. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy poszkodowany oddycha prawidłowo, postępuj tak, jakby nie oddychał prawidłowo i przygotuj się do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-odechowej (RKO).
  • Jeśli poszkodowany nie reaguje i nie oddycha prawidłowo, zadzwoń pod nr 999 lub 112.
  • Jeśli jesteś sam, nie pozostawiaj tej osoby samej.
  • Rozpocznij RKO.
  • Jeśli w pobliżu są świadkowie, wyślij kogoś po AED.
  • Rozpocznij uciskanie klatki piersiowej, w tym celu ułóż ręce na jej środku. Uciskaj mostek na głębokość około 5 cm, ale nie głębiej niż 6 cm. Po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie tracąc kontaktu dłoni z mostkiem. Uciśnięcia powtarzaj z częstością 100-120/min. Jeśli jesteś po szkoleniu - i potrafisz to wykonać - połącz uciśnięcia z oddechami ratowniczymi. Zasada jest prosta. Po 30 uciśnięciach klatki piersiowej, wykonaj dwa skuteczne oddechy ratownicze. Następnie - bez opóźnienia - ponownie połóż ręce na środku klatki piersiowej i wykonaj kolejne 30 uciśnięć klatki piersiowej.
  • Jeśli nie jesteś przeszkolony lub nie potrafisz wykonać oddechów ratowniczych, prowadź RKO.
  • Jeśli jest dostępne AED, włącz je i podłącz elektrody. Postępuj zgodnie z głosowymi lub wizualnymi instrukcjami AED.
  • Jeśli urządzenie nie jest dostępne, nie przerywaj resuscytacji do czasu, gdy przybędzie zespół ratownictwa medycznego, gdy poszkodowany znacznie wykazywać oznaki życia (poruszać się, otwierać oczy, mówić), aż ulegniesz wyczerpaniu. 
  • Jeśli masz pewność, że poszkodowany oddycha już prawidłowo, ale nadal nie reaguje, ułóż go w pozycji bezpiecznej i kontroluj jego oddech. 
 

Defibrylatory w powiecie rawickim

Gdzie są ogólnodostępne defibrylatory na terenie naszego powiatu można sprawdzić w internecie. To możliwe dzięki projektowi OpenAEDMap - zapoczątkowanemu przez stowarzyszenie OpenStreetMap Polska. Dzięki tej organizacji powstała otwarta mapa automatycznych defibrylatorów. Dane te są używane, m.in. przez służby ratownicze. Jak wynika z przekazanych przez internautów danych, w naszym kraju są już tysiące urządzeń AED. Znaczna część z nich została zaznaczona na mapie - ZOBACZ TUTAJ.

powiecie rawickim ogólnodostępne AED są, m.in. w: Rawiczu (klub Neptun, deptak - ul. Wojska Polskiego), Szymanowie (na remizie), Izbicach (na remizie), Pakosławiu (na ścianie budynku urzędu), Dubinie (na ścianie budynku przy głównym skrzyżowaniu), Grąbkowie (na ścianie Domu Strażaka) czy Jutrosinie (na ścianie budynku urzędu).
Defibrylatory posiadają także strażacy zawodowi z Rawicza oraz wiele jednostek OSP z naszego powiatu. Nie brakuje też urzędów (starostwo powiatowe w Rawiczu, urząd gminy w Bojanowie) czy firm, w których dostępne jest to urządzenie. Specjalistyczny sprzęt posiadają także załogi karetek. 

reklama

* pisownia oryginalna

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama