Reklama

Jemioła. Co symbolizuje i dla kogo może być niebezpieczna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jemioła. Co symbolizuje i dla kogo może być niebezpieczna? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W czasie świąt Bożego Narodzenia nasze domy, czy mieszkania zdobi nie tylko choinka, ale często także jemioła - zwykle powieszona pod sufitem. Co to właściwie jest za roślina? Co symbolizuje?

Jemioła - zawsze zielona i "żywa". Jest symbolem miłości i obfitości, dlatego w święta wieszamy ją w mieszkaniach. Wierzymy, że przyniesie domownikom szczęście oraz dobrobyt, a także ochroni przed nieszczęściami.

Tradycja mówi również, że całowanie pod jemiołą oznacza wiele szczęścia dla zakochanych.

A co to właściwie jest za roślina? Jak wyjaśnia leśniczy z Leśnictwa Kawcze (Nadleśnictwo Piaski) - Maciej Rybacki - jemioła to krzew pasożytniczy z rodziny sandałowcowatych. To roślina, która czerpie wodę i sole mineralne ze swojego żywiciela - najczęściej sosny i topoli. W Polsce występuje głównie jemioła pospolita. 

Właściwości lecznicze jemioły 

Jemioła ma bardzo wiele właściwiości leczniczych. Substancjami korzystnymi dla naszego zdrowia są: flawonoidy, kwasy o właściwościach przeciwrakowych, alkohole cukrowe, fitosterole, polisacharydy oraz składniki mineralne, np. wapń, potas, cynk i inne.

Z jemioły przygotowuje się preparaty lecznicze w formie: herbat i mieszanek ziołowych, kropli, syropu, soku, nalewki, czy maści. 

Takie specyfiki można kupić w aptece lub przygotować samodzielnie w domu - jeśli ma się oczywiście odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Bezpieczna dla ptaków, niebezpieczna dla zwierząt domowych

Wykorzystywane w lecznictwie owoce jemioły nie są trujące. W lesie są zjadane przez jemiołuszki i paszkoty, które, wydalając nasiona, rozsiewają roślinę na dalsze odległości. Inne ptaki też je roznoszą, gdyż lepkie owoce często przyczepiają im się do piór.

Co jednak bardzo istotne - jemioła jest niebezpieczna dla zwierząt domowych, szkodliwa jest wiskumina znajdująca się w owocach.

- O ile dla ludzi jemioła jest wykorzystywana do celów leczniczych, to dla zwierząt może być zabójcza. W najlepszym razie spożycie jemioły przez kota, czy psa może się skończyć wymiotami, strasznymi bólami, a w najgorszym - nawet śmiercią - ostrzega Marciej Rybacki.

Czy jemiołę można samemu przynieść z lasu?

Leśniczy wyjaśnia, że jemiołę możemy sobie zerwać w lesie, ale tylko na własne potrzeby.

- W tej kwestii konsultowałem się nawet ze strażą leśną. Doszliśmy do wniosku, że można ją traktować jak grzyby - jeśli będziemy ją wykorzystywać tylko do własnych celów, a nie do celów gospodarczych, to jak najbardziej można - wyjaśnia Maciej Rybacki. - Najczęściej jemiołę pozyskuje się zimą, bo ona wtedy owocuje i ma najwięcej właściwości zdrowotnych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE