Reklama

Co znalazło się w budżecie najmniejszej gminy w powiecie rawickim ?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Co znalazło się w budżecie najmniejszej gminy w powiecie rawickim ? - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budżet Gminy Pakosław na 2023 rok, pomimo konieczności dokonania korekt i cięć wydatków, dalej zakłada - w opinii wójta Piotra Skrzypka - racjonalne gospodarowanie funduszami, nie pogłębiając przy tym zadłużenia oraz przeprowadzenie ogromnych inwestycji.

Gmina Pakosław jest najmniejsza w powiecie, a co za tym idzie, dysponuje najmniejszym budżetem spośród gmin powiatu rawickiego. Konstuowanie kolejnych budżetów nie ułatwia znaczne zadłużenie, które wymaga zapezpieczenia sporych pieniędzy na spłatę rat i odsetek. Jednak urzędnicy dokładają wszelkich starań, aby ten nieco ponad 30 milionowy budżet był jak najbardziej korzystny dla mieszkańców. 

Łatwo nie będzie

Wójt Pakosławia, Piotr Skrzypek, podczas uchwalania budżetu na 2023 rok stwierdził, że nadchodzące miesiące będą czasem pełnym wyzwań. Podkreślił, że podczas prac nad nowym budżetem urzędnicy starali się uwzględnić zmieniające się uwarunkowania, przede wszystkim wzrost kosztów za media, materiały i usługi.

- Wspólnie z panią skarbnik dokonaliśmy pewnych korekt i cięć w różnych paragrafach w stosunku do zgłoszonych potrzeb. Mimo to, przedstawiony Budżet na rok 2023, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich jednostek organizacyjnych gminy Pakosław - mówił wójt.

Najwięcej pójdzie na szkoły

Jak przekazał Piotr Skrzypek, w przypadku placówek oświatowych w budżecie zagwarantowano pieniądze zgodnie z wnioskami dyrektorów poszczególnych szkół i przedszkoli.

- Tradycyjnie wydatki na oświatę stanowią największy czynnik w naszym budżecie. Placówki oświatowe, przedszkolne, wraz z dowozami do szkół, pochłoną ponad 10 mln zł, czyli 1/3 wszystkich środków budżetowych - wskazał Piotr Skrzypek.

Jak zauważył, różnica pomiędzy subwencją oświatową, a faktycznymi wydatkami na same szkoły wyniesie, według planu, ponad 1 mln 100 tys. zł.

- Uwzględniając wszystkie wydatki na oświatę i wychowanie przedszkolne, łącznie z dowozami (bez remontów) różnica pomiędzy otrzymanymi subwencjami, a planowanymi wydatkami wyniesie 4 310 178 zł i to jest realna kwota, którą do systemu dokładamy - przekazał.

Podkreślił przy tym, że gmina Pakosław, w tym zakresie, nie jest w bardzo wyjątkowej sytuacji, podobne obserwuje się w innych gminach.

- Praktycznie wszystkie samorządy wskazują na duże koszty funkcjonowania oświaty w stosunku do otrzymywanej subwencji - podsumował wójt.

Zwiększają niektóre wydatki

Jak wynika z budżetu, w tym roku o 23% gmina podnosi wydatki na Ochotnicze Straże Pożarne. Plan zakłada wydatki w kwocie niemal 210.000 zł, a zeszłoroczne plany to była kwota niespełna 170.000 zł. 

Podobnie sprawa wygląda w przypadku wydatków na konkurs dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Tutaj wzrost wyniesie 16%, z 77.000 zł w 2022 r. do 90.000 zł w tym.

- Nie rezygnujemy z Funduszu Sołeckiego, który również podlega rewaloryzacji (387 728 zł – plan na 2022, 412 858 zł – plan na 2023), wzrost o ponad 6% - przekazał Piotr Skrzypek.

Ciąży na nich dług

Nie da się ukryć, że dużym obciążeniem dla gminy jest dług oraz odsetki od niego, które należy spłacić. W tym roku budżet znacznie zwiększa pieniądze na jego obsługę. Wszystko za sprawą wzrostu stóp procentowych.

- W roku ubiegłym planowaliśmy na odsetki od obligacji i zaciągniętych kredytów 196 635,78 zł, natomiast na rok przyszły planujemy 587 615,74 zł. Jednocześnie pragnę przypomnieć, że w tej kadencji racjonalnie gospodarujemy środkami nie pogłębiając zadłużenia, pomimo ogromnych inwestycji jakie realizujemy. Dług gminy w listopadzie 2018 r. czyli na początku obecnej kadencji wynosił 8 200 000 zł., obecnie, po spłacie grudniowej raty, jest to kwota 8 100 000 zł. Spłaciliśmy już zatem równowartość pożyczki, którą zaciągnęliśmy na budowę ścieżek, a przypominam była to kwota 1.5 mln zł - przekazał wójt.

Nie zabraknie inwestycji

Pomimo trudności włodarz gminy zaznaczył, że tegoroczny budżet zakłada duże wydatki inwestycyjne, w większości z dofinansowań zewnętrznych.

- Dzięki dobrze przygotowanym wnioskom i rozstrzygniętym konkursom mamy na ten cel zabezpieczone fundusze unijne i krajowe - przekazał wójt.

Wśród największych planowanych przedsięwzięć wymienił: termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Chojnie za 4.602.500 zł (z czego 4.532.500 zł pochodzi z Polskiego Ładu), modernizację przedszkola i budynku gospodarczego w Pakosławiu za 3.437.700 zł (z czego 3.332. 000 zł równie z pochodzi z Polskiego Ładu), rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Chojnie ( przy tej inwestycji planowane jest wydanie 300.000 zł w roku 2023, a pozostała część inwestycji w roku 2024, gmina na nią uzyskała 12.255.000 zł z Polskiego Ładu) oraz termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Pakosławiu, Filia Sowy za 2.113.133zł (1.433.133 zł pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020).

- Razem wydatki majątkowe planuje się na poziomie 10 757 813,73 zł. Biorąc pod uwagę przesunięcie płatności za budowę kanalizacji w Sworowie na początek przyszłego roku, łączne nakłady na inwestycje wyniosą ponad 17 mln zł. W trakcie roku kwota ta prawdopodobnie zostanie powiększona o dodatkowe zadania, które wprowadzimy jeżeli otrzymamy dofinansowanie z kolejnych naborów i sytuacja finansowa pozwoli nam na uzupełnienie wkładu własnego - podsumował Piotr Skrzypek. 

Podsumowano

Wójt podsumował, że zaproponowany budżet, pomimo wielu obaw związanych z rosnącymi wydatkami bieżącymi, jest ambitnym planem, w którym nie zapomniano o kosztownych inwestycjach.  

- Dziękuję bardzo za pozytywną opinię poszczególnych komisji, zgłoszone w ciągu roku wnioski, a także merytoryczną i konstruktywną dyskusję - zakończył.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy