Reklama

Gmina Pakosław przeznaczy ponad 400 tys. zł na tegoroczny fundusz sołecki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Gmina Pakosław przeznaczy ponad 400 tys. zł na tegoroczny fundusz sołecki - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pakosławscy rajcy pod koniec minionego, 2022, roku ustalili budżet na kolejny rok. Znalazł się w nim fundusz sołecki. Na co sołectwa przeznaczą ponad 400 tys. zł?

Gmina Pakosław znalazła się w gronie gmin powiatu rawickiego, które nadal w budżecie planują tzw. fundusz sołecki - pieniądze dla poszczególnych sołectw do zagospodarowania według ich potrzeb. Tegoroczny plan finansowy gminy zakłada wzrost planowanych na ten cel pieniędzy, z 387.000 zł do niemal 413.000 zł.   

Różna wysokość funduszu

Wysokość funduszu zależy od liczby mieszkańców danej miejscowości. W gminie Pakosław, spośród 15 sołectw, najwięcej pieniędzy, bo po ponad 54.000 zł otrzyma sołectwo Pakosław oraz Chojno. Najmniejszym budżetem w 2023 roku będzie dysponowało Podborowo – niespełna 15.000 zł.

Pozostałe sołectwa otrzymają:
Białykał 19.501 zł
Kubeczki - Dębionka 17.880 zł
Golejewko 26.631 zł
Golejewo 19.501 zł
Góreczki Wielkie 24.902 zł
Niedźwiadki 16.260 zł
Osiek 42.296 zł
Ostrobudki 19.933 zł
Pomocno 19.112zł
Sowy 38.028 zł
Sworowo 27.063 zł
Zaorle 18.906 zł

Fundusz zagospodarowany

Sołectwa już zaplanowały, na co wydadzą przeznaczone dla nich pieniądze. W każdej wsi, pod różnymi nazwami, widnieją wydatki na utrzymanie placów zabaw, świetlic wiejskich czy organizację świetlic wiejskich. Znalazły się również miejscowości, które zaplanowały wydanie części pieniędzy z funduszu na inwestycje, związane głównie z drogami, chodnikami czy świetlicami lub innymi miejscami do wspólnego spędzania czasu. Golejewko na przykład zaplanowało 7.500 zł na budowę chodnika, Niedźwiadki chcą wydać 8.860 zł na przebudowę drogi gminnej, a Zaorle zaplanowało 5.000 zł na budowę wiaty rekreacyjnej. Dwie największe inwestycje zaplanowano w Osieku (25.096 zł na remont świetlicy wiejskiej oraz zagospodarowanie terenu wokół niej) oraz w Sowach, gdzie 25.000 zł również zostanie przeznaczone na prace remontowe w świetlicy wiejskiej oraz terenu wokół.

- Uczestniczyłem we wszystkich zebraniach w sprawie funduszu sołeckiego. Dziękuję mieszkańcom, sołtysom, radom sołeckim za obecność. W ramach funduszu sołeckiego zabezpieczyliście środki na utrzymanie świetlic, media, remonty, przeglądy, zagospodarowanie otoczenia, pielęgnację zieleni, organizację imprez integracyjnych, remonty dróg, ale także na przygotowanie projektów drogowych i tych, które w przyszłości mają służyć w ubieganiu się o środki w konkursie „Pięknieje Wielkopolska Wieś” – podsumował podczas sesji Piotr Skrzypek, wójt Pakosławia.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy