Reklama

Czwarta fala Covid-19? Szkoły przejdą na naukę zdalną?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Adobe

Czwarta fala Covid-19? Szkoły przejdą na naukę zdalną? - Zdjęcie główne

foto Adobe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niektóre szkoły z powiatu rawickiego już zdecydowały się na przejście na naukę zdalną - m.in. I LO w Rawiczu, które w takiej formie będzie prowadziło zajęcia przynajmniej do 10 grudnia.

Pandemia kronawirusa nie odpuszcza. W skali kraju, w ciągu ostatniej doby przybyło 19.366 osób z pozytywnym wynikiem testu w kierunku Covid-19, 643.181 przebywa na kwarantannie, a 504 osoby zmarły. 

Czwarta fala Covid-19. Dużo zakażeń 

Wynik zachorowalności jest nieco wyższy niż tydzień temu, kiedy odnotowano 19.100 zakażeń, natomiast zmarło 528 osób. Spojrzeć należy jednak na okres pomiędzy tymi datami, ponieważ w środę, 1 grudnia, było 29.076 zakażeń koronawirusem - to, jak do tej pory, najwyższy wynik czwartej fali pandemii. W tym samym dniu walkę o życie przegrało 570 osób, to również był rekordowy wynik w tej fali. 

Zwiększenie zachorowań przekłada się na coraz większy problem z miejscami w szpitalach. Jak informuje Zuzanna Sokołowska, rzecznik prasowy rawickiej leczniczy, na 35 miejsc dla pacjentów z covidem wszystkie są zapełnione. 

Dziś w powiecie rawickim odnotowano 43 zakażenia wirusem Sars-Cov2. 920 osób przebywa na kwarantannie, niestety 1 osoba zmarła. 

Ile osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi?

Jak mówią specjaliści, szansą na uzyskanie odporności zbiorowej i wygaszenie pandemii są szczepienia. Jednak, na dzień dzisiejszy w Polsce w pełni zaszczepionych jest około 54% mieszkańców.  

W powiecie rawickim największy procent osób w pełni zaszczepionych jest w gminie Rawicz - 57%, natomiast najniższy w gminie Jutrosin - 46,9 %. 

Koronawirus także w placówkach oświatowych 

Wirus łatwo rozprzestrzenia się w dużych skupiskach ludzi, a takimi są choćby placówki oświatowe. W związku z zachorowalnością na covid wśród nauczycieli i uczniów, funkcjonowanie szkół oraz przedszkoli w normalnym trybie jest utrudnione. 

Kiedy wirus pojawi się w grupie przedszkolnej lub młodszych klasach szkoły podstawowej, gdzie dzieci nie mieszają się z innymi oddziałami i mają jednego nauczyciela, problem jest mniejszy - tylko ten oddział jest kierowany na kwarantannę. 

Większy problem pojawia się, kiedy zakażenie koronawirusem pojawia się w starszych klasach podstawówki czy szkołach średnich. Tam jeden nauczyciel uczy w kilku lub kilkunastu klasach, ale również uczniowie z kilku klas mają łączone zajęcia - np. językowe. To powoduje kierowanie wielu osób na kwarantannę. 

W związku z tym co raz więcej szkół decyduje się na czasowe przejście całej placówki na nauczanie zdalne, aby przerwać łańcuch zakażeń. 

Z informacji przekazanych przez samorządy powiatu rawickiego - a więc organy prowadzące placówki oświatowe - wynika, że w każdej z gmin sytuacja jest inna. 

Wszystkie szkoły funkcjonują w trybie stacjonarnym. Okresy kwarantann, na które byli kierowani nauczyciele i uczniowie już się zakończyły - informuje Kinga Szymkowiak z urzędu miasta i gminy w Jutrosinie. 

W Szkole Podstawowej w Pakosławiu dwie klasy są na nauczaniu zdalnym, natomiast szkoła w Chojnie działa normalnie.  

W gminie Bojanowo szkoła w Gościejewicach przeszła na nauczanie zdalne, natomiast w przedszkolu jest kilka oddziałów  na kwarantannie. 

Zespół Szkół w Miejskiej Górce, oprócz przedszkola jest na nauczaniu zdalnym, reszta gminnych placówek pracuje w trybie stacjonarnym. 

Z kolei w gminie Rawicz, 3 oddziały są na kwarantannie, w tym 2 przedszkolne. Warto wspomnieć, że jeszcze wczoraj na kwarantannie było 11 oddziałów.

W szkołach prowadzonych przez Powiat Rawicki obecnie na kwarantannie jest przeszło 30 oddziałów z trzech szkół. 

Obecnie nauka zdalna odbywa się w dwóch szkołach: Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu. Na dzień dzisiejszy taka forma nauki w tych dwóch jednostkach, odbywać się będzie do 10 grudnia - mówi Jakub Moryson, wicestarosta rawicki.

Wicewłodarz dodaje, że w ZSZ w Rawiczu od 29 listopada 17 oddziałów przebywało na kwarantannie, stąd decyzja o wprowadzeniu nauki zdalnej. 

Obecnie sytuacja ulega już systematycznej poprawie, z kolejnych klas zdejmowana jest kwarantanna, dlatego można stwierdzić, że wprowadzanie nauki zdalnej zapobiega zwiększeniu ilości zachorowań i pozwala na przywrócenie formy nauki stacjonarnej - podsumowuje wicestarosta.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy