Reklama

Ogród deszczowy w Jutrosinie? Gmina dostała koncepcję za darmo

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncepcję ogrodu deszczowego w miejscu stawy obok jutrosińskiego centrum kultury przygotowała dla gminy Lokalna Grupa Działania „Gościnna Wielkopolska”. Czy burmistrz skorzysta z pomysłu i stworzy na terenie miasta takie miejsce?

Reklama

Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Gościnna Wielkopolska pozyskała dotację w wysokości 58 tys. zł na projekt związany z ochroną klimatu. 

W ramach realizacji projektu wykonano m.in. koncepcje ogrodów deszczowych dla 3 chętnych gmin. Wśród nich znalazła się Krobia, która swój projekt już zrealizowała, Racot oraz Jutrosin. Jak podaje prezes LGD Gościnna Wielkopolska - Marian Poślednik, projekt zakładał nie tylko wykonanie koncepcji, ale także szkolenia dla pracowników i włodarzy gmin. Na tych spotkaniach poruszane miały być zagadnienia związane nie tylko z ogrodami deszczowymi, ale w ogóle gospodarką wodną - np., w jaki sposób prowadzić prawidłowe nasadzenia drzew. 

Prezes stowarzyszenia przypomina, że jako region jesteśmy dość ubodzy w zasoby wodne, więc każda forma retencjonowania wody jest bardzo ważna.

Poprzez czyste środowisko rozumiemy także dbanie o zasoby wodne naszego obszaru - podkreśla Marian Poślednik.

Jak mówi, gromadzenie wody deszczowej w zbiornikach jest dość kosztowne, więc alternatywą są ogrody deszczowe. 

Ciekawe miejsce dla mieszkańców 

Marian Poślednik zwraca uwagę, że Jutrosin ma bardzo ciekawy zbiornik przy domu kultury i - jak twierdzi - wspólnie z burmistrzem Romualdem Krzyżosiakiem uznali, że ten obszar idealnie wpisuje się w pomysł ogrodu deszczowego. Jak opowiada, w zamyśle woda z dachu zamiast do kanalizacji deszczowej, miałaby zasilić ten naturalny zbiornik. Byłby on częścią ogrodu, w którym powstałby suchy strumień wyłożony kamieniami i doprowadzający w czasie opadów wodę do stawu, ścieżka wokół zbiornika, rabaty z krzewami i kwiatami. Skarpę stawu pokryłyby bluszcze, a w samym zbiorniku zasadzono by rośliny wodne. W ogrodzie planowane jest wytyczenie ścieżki oraz ustawienie ławek. 

Jednocześnie więc ogród deszczowy - zdaniem Mariana Poślednika - mógłby być ciekawym miejscem spędzania czasu wolnego dla mieszkańców.

Co do realizacji to wiem, że są pewne pomysły - to wiem od pana burmistrza - i pewnie jest jakaś szansa, żeby była to kolejna realizacja po Krobi - mówi Marian Poślednik

Wyjaśnia, że gmina Jutrosin zgłosiła się do udziału w projekcie sama. 

Burmistrz rozwiewa nadzieje 

Burmistrz Jutrosina, Romuald Krzyżosiak przyznaje, że w ramach projektu gmina bezpłatnie otrzymała projekt ogrodu deszczowego. Co do terminu realizacji koncepcji i stworzenia w mieście takiego miejsca jest jednak bardziej ostrożny

Na razie nie zaplanowaliśmy na to środków - wyjaśnia włodarz. Będziemy szukali możliwości sfinansowania tego zadania z pieniędzy zewnętrznych, a szansą na to jest np. program LEADER+ w ramach PROW. Na tym etapie możemy stwierdzić, że szansa jest realna. Szkoda by było ją zaprzepaścić. Najbliższe miesiące przyniosą odpowiedź na pytanie, kiedy ogród deszczowy w Jutrosinie ma szansę realizacji. - podsumował burmistrz Krzyżosiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy