reklama

Czy mogę otrzymać świadczenie za dojazd do jednostki?

Opublikowano:
Autor:

Czy mogę otrzymać świadczenie za dojazd do jednostki? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jestem zawodowym żołnierzem i wraz z rodziną mieszkam poza miejscowością, w której znajduje się moja jednostka wojskowa. W miejscowości tej jest jednak lokal stanowiący moją własność, który został po moich rodzicach i w którym jestem zameldowany. Nie korzystam jednak z tego lokalu oraz nie chcę do niego się przeprowadzać. Przeprowadzka wiązałaby się ze zmianą szkoły dla dzieci oraz z utrudnieniami dla żony w dojeździe do pracy. Czy mimo to mogę otrzymać świadczenie za dojazd do jednostki? \r\nZwrot kosztów dojazdu przysługuje żołnierzowi, jeżeli miejsce zamieszkania i miejsce pełnienia służby nie są tożsame. Za miejsce zamieszkania należy rozumieć tę miejscowość, w której żołnierz ma centrum swoich spraw życiowych, czyli w której przebywa z zamiarem stałego pobytu. W Pana sytuacji miejscem zamieszkania będzie zatem miejscowość, w której przebywają żona i dzieci, niezależnie do zameldowania. Zameldowanie nie jest bowiem tożsame z miejscem zamieszkania.
    Zwrot kosztów dojazdu otrzymuje się po złożeniu dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania i po złożeniu oświadczenia o nie korzystaniu z uprawnienia do świadczenia mieszkaniowego i o posiadanych ulgach na przejazdy. Wojsko zapewnia trzy rodzaje świadczeń mieszkaniowych – internat, mieszkanie służbowe i świadczenie pieniężne. Otrzymywanie któregokolwiek z nich wyklucza zwrot kosztów dojazdu. Nie ma jednak wymogu nie posiadania w miejscowości pełnienia służby własnego lokalu mieszkalnego. Jest to zatem okoliczność całkowicie nieistotna dla przyznania zwrotu kosztów dojazdu. Ustawodawca wyklucza jedynie równoczesne pobieranie świadczenia mieszkaniowego w jakiejkolwiek postaci oraz otrzymywania zwrotu kosztów dojazdu. Warto przy tym zaznaczyć, że uprzednie korzystanie z któregokolwiek ze świadczeń nie przekreśla otrzymania drugiego świadczenia po zaprzestaniu korzystania z pierwszego z nich.
    Zwrot kosztów dojazdu, jakie może zostać przyznany, wynosi 75% ceny biletu imiennego miesięcznego w drugiej klasie w pociągu lub autobusie na trasie od miejsca zamieszkania do najbliższego  przystanku najbliższego miejsca pełnienia służby. W tej sytuacji zawsze przyjmuje się najniższą cenę biletu na trasie i wszystkie ulgi, do których uprawniony jest żołnierz.

\r\n

Wojciech Dominiak
aplikant adwokacki Adwokacka Spółka Partnerska Malczewski Stoczczak Matyaszczyk w Rawiczu

\r\n

Pytania do naszego prawnika można przesyłać na adres redakcji (Rawicz, Rynek 4) lub e-mail: redakcja@zycie-rawicza.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE