reklama

Czy pracodawca musi mi wypłacić odprawę rentową?

Opublikowano:
Autor:

Czy pracodawca musi mi wypłacić odprawę rentową? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę doznałem urazu, który skutkował następnie przejściem na rentę. Tytułem rozwiązania umowy z przyczyn nieleżących po mojej stronie otrzymałem od pracodawcy odprawę. Czy pracodawca musi mi wypłacić także odprawę rentową? \r\n

 

\r\nOdprawa rentowa jest świadczeniem pracodawcy na rzecz pracownika, która związana jest z przejściem pracownika na rentę. Świadczenie to jest niezależne od innych świadczeń wypłacanych pracownikowi. Tym samym odprawa za rozwiązanie umowy o pracę nie wpływa na obowiązek wypłaty odprawy rentowej.
    Odprawa rentowa uregulowana jest w art. 921 Kodeksu pracy. W przepisie tym wskazano, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę, przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość tej odprawy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Literalna wykładania przepisu wskazuje, że tylko rozwiązanie umowy o pracę w związku z niezdolnością do pracy uzasadnia wypłatę odprawy rentowej.
    Należy mieć jednak na uwadze, że w orzecznictwie sądów oraz w doktrynie powyższy związek rozbudowuje się także o związek czasowy i funkcjonalny. Oznacza to, że odprawa rentowa przysługuje także w sytuacji, kiedy rozwiązanie stosunku pracy zbiega się z uzyskaniem prawa do renty. W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 stycznia 2000 roku (III ZP 18/99) wskazano, że pracownikowi, który przeszedł na rentę inwalidzką (rentę z tytułu niezdolności do pracy) po rozwiązaniu się umowy o pracę na czas określony, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna, gdy stał się on niezdolny do pracy wskutek choroby stwierdzonej w czasie zatrudnienia oraz prowadzącej, po nieprzerwanym okresie pobierania świadczeń chorobowych, do przyznania mu renty. Z identyczną sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Choroba powstała w okresie wypowiedzenia, czyli w trakcie trwania stosunku pracy, a renta została przyznana po nieprzerwanym okresie pobierania świadczeń.
    Reasumując powyższe, pracodawca powinien Panu wypłacić odprawę rentową, ponieważ niezdolność powstała w wyniku zdarzenia, które miało miejsce w okresie trwania stosunku pracy. Pracodawca nie może na poczet odprawy rentowej zaliczyć innych wypłaconych świadczeń.

\r\n

Wojciech Dominiak
aplikant adwokacki Adwokacka Spółka Partnerska Malczewski Stoczczak Matyaszczyk w Rawiczu

\r\n

Pytania do naszego prawnika można przesyłać na adres redakcji (Rawicz, Rynek 4) lub e-mail: redakcja@zycie-rawicza.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE