Jak przekazała nam Ewa Rosik, dyrektor Biura Poselskiego Jana Dziedziczaka w Lesznie, do posła zgłosili się rodzice dzieci z powiatu rawickiego. Dyrektor wyjaśnia, że rodzice na pierwszych zebraniach w szkołach, zostali powiadomieni o możliwości pobierania przez e-dzienniki opłat za podstawowe funkcje aplikacji mobilnej.
- Temat ten dotyczy nie tylko powiatu rawickiego, a i całej Polski, jeśli sprawa poruszona przez nauczycieli w powiecie rawickim okaże się prawdą - wyjaśniła Ewa Rosik.
Poseł pyta MEN
Jak wskazała Ewa Rosik, w związku z powyższym, poseł Jan Dziedziczak zwrócił się do minister edukacji o wyjaśnienia. Poseł zadaje MEN pytanie, czy pobieranie opłat w szkole publicznej nie jest sprzeczne z zasadami określonymi przez rozporządzenie ministerstwa w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
- O tym, że e-dziennik stał się podstawowym narzędziem komunikacji pomiędzy nauczycielami, a rodzicami nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety Państwo nie zapewnia jednak szkołom dostępu do tego podstawowego narzędzia. Dochodzi do sytuacji, że publiczne placówki korzystają z ofert podmiotów prywatnych, działających dla zysku. Po tym, jak szkoła decyduje się na współpracę z dostawcą oprogramowania, rodzice są w praktyce zmuszeni do korzystania z oferty konkretnej firmy. Przykładem jest, jak mnie poinformowali rodzice, właśnie wprowadzenie przez firmę Vulcan (jednego z głównych dostawców tego oprogramowania) opłat dla rodziców za wysyłanie i odbieranie wiadomości w aplikacji mobilnej. Uważam, że nałożenie obowiązku dotyczącego komunikacji z uczniami i rodzicami, winno nieść zapewnienie szkołom adekwatnego narzędzia - prezentuje poseł w interpelacji.
Poseł pyta, czy ministerstwo prowadzi prace nad stworzeniem w pełni bezpłatnej platformy do komunikacji rodziców ze szkołą, obejmującej bezpłatną aplikację mobilną, czy resort rozważa wykorzystanie aplikacji mobilnej mObywatel rozwijanej przez Centralny Ośrodek Informatyki, podległy Ministerstwu Cyfryzacji, aby zapewnić rodzicom publiczną, w pełni bezpłatną platformę komunikacji ze szkołą oraz czy pobieranie przez e-dzienniki opłat za podstawowe funkcje aplikacji mobilnej nie jest sprzeczne z zasadami określonymi przez rozporządzenie MEN w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
- Czekamy na wyjaśnienia - podsumowała Ewa Rosik.
Co na to firma?
Firma Vulcan, która jest twórcą dziennika eduVULCAN prezentuje swój produkt jako platformę internetową i aplikację mobilną dla uczniów i rodziców, którzy chcą jeszcze efektywniej korzystać z Dziennika VULCAN. Po wpisie na ich stornie internetowej można się zorientować, że również do nich docierają protesty użytkowników.
- Sprostowując pojawiające się w sieci nieprawdziwe informacje o odpłatności za dostęp Rodziców i Uczniów do dziennika elektronicznego VULCAN, informujemy, że dostęp do Dziennika VULCAN dla Rodzica i Ucznia niezmiennie był i jest bezpłatny. Niezależnie od wybranego w procesie aktualizacji typu konta - eduVULCAN lub konto zwykłe - Rodzice i Uczniowie mają wgląd przez przeglądarkę internetową do wszystkich funkcjonalności i danych Dziennika VULCAN m.in. w ocen, frekwencji, wiadomości, uwag czy planu lekcji bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat - wyjaśnia firma VULCAN.
Czy rodzice zapłacą za aplikację mobilną?
Przeglądając dalej stronę internetową trafiamy także na informację odnośnie aplikacji mobilnej, która ma zapewnić rodzicom i uczniom dostęp do dziennika VULCAN z telefonu czy tableta. Dowiadujemy się także, że aplikacja mobilna jest dostępna w dwóch wersjach - bezpłatnej podstawowej oraz w odpłatnej wersji rozszerzonej.
- Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, udostępniamy bezpłatnie każdemu Uczniowi i Rodzicowi wersję rozszerzoną aplikacji mobilnej w dostępie testowym. Każdy użytkownik eduVULCAN otrzymuje na start bezpłatny dostęp testowy do funkcjonalności rozszerzonych, który będzie aktywny do 01.11.2024 r. Aby uzyskać dostęp do funkcjonalności rozszerzonych, nie potrzeba podawać danych karty/ podawać jakichkolwiek danych do płatności. Po okresie bezpłatnego testowego dostępu (po 01.11.2024 r.), użytkownik aplikacji będzie mógł zakupić dostęp do funkcji rozszerzonych. Opłata za dostęp do funkcji rozszerzonych wynosi od 32,99 zł do 42,89 zł. Opłata ta jest różna, w zależności od kanału sprzedaży. Jest to opłata jednorazowa za dostęp od 01.11.2024 r. do 30.06.2025 r. - czytamy na stronie internetowej VULCAN.
Firma zamieściła również porównanie funkcji dostępnych dla wersji podstawowej oraz rozszerzonej. W obu wersjach jest dostępny: kalendarz z planem lekcji i własnymi terminami, oceny i średnie ocen, frekwencja (nieobecności, spóźnienia, zwolnienia), procent frekwencji, sprawdziany oraz zadania domowe. Natomiast wersja rozszerzona, płatna, oferuje użytkowinkom dodatkowo możliwość dostosowywania wyglądu aplikacji, widżety, powiadomienia PUSH, usprawiedliwienia nieobecności w aplikacji oraz moduł wiadomości w aplikacji.
Zobacz także: „Tam nikt nie był przygotowany na to, co nadeszło”. Rawiczanin opowiada, jak wyglądała powódź przy granicy z Czechami
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.