Czytelniczka, która przysłała list do redakcji, zastanawia się, po co w ogóle składa się takie dokumenty.
- Czy oświadczenia majątkowe składa się tylko dlatego, że przepis tak nakazuje? Jaki jest cel składania oświadczeń? - pyta.
Oświadczenie majątkowe to informacja o stanie majątku, w którym trzeba wypisać cały posiadany majątek i jego szacowaną wartość. W oświadczeniu wskazuje się posiadane kwoty pieniędzy, nieruchomości, drogie przedmioty, np. samochód, a nawet posiadane zobowiązania finansowe, takie jak kredyty czy pożyczki. W myśl przepisów muszą je składać przedstawiciele rożnych zawodów oraz samorządowcy. Na szczeblu gminnym obowiązek ten ciąży na: radnych, wójcie/burmistrzu/prezydencie miasta, jego zastępcy, sekretarzu, skarbniku, kierownikach jednostek organizacyjnych, osobach zarządzających i członkach organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osobach wydających decyzje w imieniu wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.
Jak wskazuje portal money.pl taki obowiązek ma przeciwdziałać korupcji.
- Błąd w oświadczeniu finansowym może być brzemienny w skutki i prowadzić do kary finansowej, utraty stanowiska, a nawet prokuratorskich zarzutów - wyjaśnia portal.
Kto komu składa oświadczenie?
Jak wyjaśnia Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej w swojej opinii „Zagadnienia dotyczące podmiotów składających oświadczenia majątkowe w samorządzie terytorialnym oraz podmiotów dokonujących analizy tych oświadczeń (wykaz mankamentów prawnych)", radni składają swoje oświadczenia majątkowe przewodniczącemu rady. Przewodniczący składa oświadczenie majątkowe wojewodzie. Na ręce wojewody oświadczenie majątkowe składa również wójt, burmistrz, prezydent miasta. Natomiast wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, oświadczenie majątkowe składają pozostałe osoby zobowiązane do przedstawienia danych majątkowych.
Fundacja wskazuje także, że oświadczenia majątkowe składa się w dwóch egzemplarzach i dołącza do nich kopię swojego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) za rok poprzedni i jego korektę. Jeden komplet dokumentów zostaje tam, gdzie było oświadczenie składane, a drugi jest przekazywany do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. FRDL informuje, że podmiot dokonujący analizy oświadczenia majątkowego jest uprawniony do porównywania jego treści oraz załączonej kopii zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) z treścią uprzednio złożonych oświadczeń majątkowych oraz z dołączonymi do nich kopiami PIT-ów.
- Analizując oświadczenie majątkowe, naczelnik urzędu skarbowego uwzględnia również zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (PIT) małżonka osoby składającej oświadczenie - wskazuje fundacja.
Konsekwencje
Czytelniczka zastanawia się, co w sytuacjach, kiedy oświadczenia wzbudzają zastrzeżenia lub wskazują na składanie fałszywych oświadczeń, czy zatajenie posiadanego majątku?
- Kto powinien zgłosić ten fakt do prokuratury? - pyta.
Jak wynika z przepisów, w przypadku podejrzenia, że osoba składająca oświadczenie majątkowe podała w nim nieprawdę lub ją zataiła, podmiot dokonujący analizy oświadczenia występuje do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o kontrolę oświadczenia majątkowego i jest to działanie obowiązkowe.
Czy w Pakosławiu pojawiły się nieprawidłowości?
W opinii naszej Czytelniczki, w jednym z oświadczeń złożonych przez pakosławskich urzędników pojawiły się rażące błędy.
- Zachodzi duże prawdopodobieństwo oświadczenia nieprawdy w jednym z oświadczeń lub nie wykazania dochodów i zatajenia dochodów, które przyczyniły się do zwiększenia majątku - podkreśla.
Dodaje, że w jej opinii, nikt tego nie zweryfikował.
Według informacji przekazanych przez Urząd Gminy Pakosław, naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu, który kontrolował oświadczenia pakosławskich radnych, skarbnika, sekretarza, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych oraz osób wydających decyzje administracyjne z upoważnienia wójta, wskazał błędy u dwóch radnych. Natomiast u pozostałych kontrolowanych nieprawidłowości nie stwierdzono.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.