Reklama

Dachówki ceramiczne - trwałość i jakość na lata

Opublikowano:
Autor:

Dachówki ceramiczne - trwałość i jakość na lata - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wiosna, to najlepszy czas na pokrycie dachu. Na rynku jest wiele materiałów, którymi możemy wykończyć zadaszenie budynku. Zanim decydujemy się na położenie, poznajmy wszystkie zalety dachówek ceramicznych.

Ceramika jest bowiem najstarszym materiałem, który kładziemy zwieńczając dom. Płytki wypalane z gliny układane były na budynkach już przez starożytnych Rzymian. Ale dlaczego akurat warto wybrać takie dachówki do domu, który budujemy? Ceramiczne pokrycie dachu, jest nie tylko bardzo estetyczne, ale jest wyborem na lata. Zmieniająca się świadomość konsumentów coraz częściej skłania do kierowania się przede wszystkim jakością materiałów budowlanych oraz kalkulacją kosztów eksploatacji. To, co droższe na początku, użytkujemy przez długie lata. Dachówki zwykle mają nawet trzydziestoletni okres gwarancji, są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz estetyczne. Poza tym wypalona glina nie zawiera chemicznych barwników i metali ciężkich. Ten materiał zapewnia również zdrowy mikroklimat w domu.

Jeszcze więcej zalet

Czym jeszcze charakteryzują się dachówki ceramiczne? Nie bez przyczyny ich trwałość określa się na 100 – 150 lat. Wypalane są w wysokiej temperaturze, więc są mrozoodporne. Zniosą najtrudniejsze warunki atmosferyczne, którymi są zamrażanie i odmrażanie w porze zimowej. Te właściwości uzyskują również dzięki swej masie. To ciężar własny produktu sprawia, że bardzo dobrze chronią także przed hałasem. Oznacza to, że jeżeli mieszkamy w centrum miasta, na poddaszu i zdecydujemy się na ten typ pokrycia dachu, odczujemy dużo wyższy komfort, niż przy innym produkcie. Nie usłyszymy także odgłosów padającego deszczu. Ten parametr jest istotny nade wszystko, gdy na poddaszu planujemy sypialnie lub pokój dziecka.

Za jakością idzie cena

Na wybór pokrycia dachu wpływają takie czynniki jak konstrukcja więźby, możliwość jej obciążenia, kąt nachylenia, a nawet warunki klimatyczne. Zakup działki, materiałów potrzebnych do budowy oraz wyposażenia domu to duże wydatki. Oczywistym jest fakt, że im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym jest droższa. Za dachówki ceramiczne zapłacimy więcej, w porównaniu z innymi materiałami na dach, a ich cena zaczyna się od ok. 40-50 zł/m2. Największym wydatkiem są tak zwane akcesoria dachowe, tak zwane specjalne dachówki, które są niezbędne dla prawidłowej budowy dachu. Gdy obliczamy ilość dachówek potrzebnych do pokrycia więźby pamiętajmy, że są one układane na zakładki. Zatem rozmiar ich nie jest równy połaci dachowej, którą pokrywamy. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie należy również oszacować rozstaw łat. I tak dachówka wielkoformatowa o wymiarach 46,4 x 30,4 cm pokryje powierzchnię ok. 39,3 x 26,3 cm. Do pokrycia 1 m2 dachu potrzebne będzie ok. 10 szt. dachówki. O mniejszym, bardziej standardowym formacie, np. ok. 44,4 x 28,2 cm, pokryje ok. 36,6 x 22,2 cm powierzchni dachu, przy zużyciu 12,5 szt. dachówki na 1 m2.

Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto napisać. Jeżeli nie chcemy wydawać fortuny, a dom, który posiadamy jest z rynku wtórnego, możemy poszukać dachówki pochodzącej z rozbiórek. Zazwyczaj są one w świetnym stanie, są również dużo tańsze. Wystarczy je tylko oczyścić.


Kilka innych czynników ułatwiających wybór - kąt nachylenia dachu

Właściwie możemy je układać na wszystkich rodzajach dachu. Zdecydowanie odradzałabym dach płaski. Nie ma sensu, abyśmy decydowali się na dachówki ceramiczne, ponieważ zwyczajnie nie będą one widoczne. Polecane są, gdy kąt nachylenia jest większy niż 16o. Optymalny kąt to 30o. Przy takim pochyleniu połaci, osiągniemy najlepszy efekt. Przy mniej stromym dachu, musimy pamiętać, że woda będzie wolniej spływać. Wówczas powinniśmy zdecydować się na dachówkę bardziej wyrazistą, z falą, która ułatwi odprowadzenie deszczówki. Kształt dachówki dobieramy również do stopnia skomplikowania więźby. Gdy budujemy dom, poradźmy się fachowca, który rodzaj dachówki będzie najbardziej optymalny. Ze względu na uniknięcie strat materiału przy dachach, na przykład dwuspadowych z lukarnami, lepiej wybrać dachówki o mniejszym formacie. Mniejsze straty w materiale, to również łatwiejsza praca dekarza, a co za tym idzie tańsze koszty robocizny. Warto tu dodać również, że najłatwiejszy w budowie jest dach bez kilku połaci, lukarn oraz kopuł. Taki rodzaj zadaszenia konstrukcji więźby, spokojnie można pokryć dachówką wielkoformatową.

Lokalizacja domu a pokrycie

Nie bez znaczenia jest także w jakiej okolicy będzie stał budowany dom. Jeśli budynek położony jest blisko lasu lub dużego skupiska drzew, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem. W takim wypadku warto wybrać dachówki pokryte glazurą. Powierzchnia przygotowana w ten sposób ułatwi późniejsze samooczyszczanie dachu.

Ochrona przed pożarem

Jesteśmy przekonani o tym, że pożar nigdy nam się nie przytrafi. I najprawdopodobniej tak jest. Jednak, jeżeli na rynku istnieją materiały o wyższej klasie przeciwpożarowej i ognioodporne powinniśmy, ze względu na bezpieczeństwo naszej rodziny, wybierać właśnie takie. Dachówki ceramiczne są ognioodporne. Bardzo dobrze też znoszą silne nasłonecznienie.

Na koniec - kolory i estetyka

Czy chcemy, aby dom, który budujemy był reprezentacyjny i estetyczny? Ceramika jest atrakcyjna, także ze względu na szeroki wybór i dostępność wielu kolorów. Możemy kupić dachówki począwszy od koloru czerwonego, ceglastego czyli tradycyjnego po odcienie brązu, miedzi, antracytu oraz szarości i czerni. Producenci, aby zaspokoić gusta najbardziej wymagających klientów, wymyślają odcienie takie jak kasztan lub brązowo – czarny kolor przywołujący na myśl gorzką czekoladę. Kolory te, z upływem czasu nie bledną i nie tracą swego uroku, ani jakości. A wykończenie? Jeżeli wolimy matowe, to z pewnością takie znajdziemy. Wielbiciele półmatowych oraz bardziej połyskujących faktur, również znajdą wiele ofert. Oczywiście za odpowiednią dopłatą możemy zamówić dachówki w innych kolorach. Pamiętajmy, że barwę dachu powinniśmy dopasować nie tylko do swoich upodobań, ale i zastanego otoczenia. Jeżeli wybraliśmy projekt domu bardziej nowoczesny i nie możemy wyobrazić sobie go w ciepłych barwach, świetne będą modne szarości lub zdecydowana czerń. A jeżeli na przykład budynek będzie okalał gęsty ogród, możemy zainspirować się jego kolorystyką. Do bieli bardziej pasują wyraziste czerwienie, a do pastelowych odcieni elewacji brązy, beże i miedzie. Ale każdy może dobrać barwy, na podstawie własnych upodobań.

Magdalena KorniłowiczMONZAplus – szybkie i ekonomiczne krycie

Znaczne wymiary (ok. 464 mm x 304 mm) oznaczają szybszy oraz sprawniejszy montaż, co dla inwestorów przekłada się na realne oszczędności czasu i pieniędzy. Ale to nie wszystko:

• najmniejsze na rynku pokryć ceramicznych obciążenie połaci dachowej – (38,71 kg na 1 m²)
• do pokrycia 1 m² połaci wystarczy 10 sztuk
• doskonały wybór na duże, nieskomplikowane dachy
• nowe „ząbki” przy bocznej krawędzi gwarantują łatwe, stabilne i trwałe przypięcie do łaty
• pakowana tylko po 5 sztuk w paczce, co ułatwia transport na dach


Bornholm – tradycyjny kształt w nowoczesnym wydaniu

Dachówka o kształcie litery S, inaczej nazywana holenderką. Doskonały wybór w przypadku obiektów bardziej tradycyjnych, nawiązujących do stylistyki zabytkowej czy dla tych, którym podoba się klasyczna, wyraźna fala. Do zalet dachówki Bornholm należy też m.in.:

• pogłębione łukowate wygięcie, tworzące wyjątkowy efekt fal światłocienia
• większa powierzchnia dachówki
• kształt sprawdzający się w miejscach narażonych na silny wiatr
• wyrównane proporcje
• sprawny montaż


Piemont – na nowe i remontowane dachy

Największą zaletą techniczną tej dachówki jest jej przesuwność. Przy maksymalnym rozsuwie, dachówkę Piemont można układać na rozstawie łat 398 mm; przy maksymalnym zsuwie – 360 mm. Duża przesuwność ułatwia krycie trudnych miejsc, takich jak kosze, a także sprawia, że jest to najlepszy wybór zarówno na nowe, jak i remontowane dachy. Poza tym:

• ułatwia krycie, minimalizuje ryzyko błędów wykonawczych
• jest uniwersalna – sprawdzi się na każdym typie dachu
• ma nowoczesny design ze spłaszczoną falą
• do wyboru jest aż 9 kolorów
• charakteryzuje się dużą szczelnością
• jest wytrzymała

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE