Święto Policji w Rawiczu
W dzisiejszej uroczystości (23.07.2025 r.) brali udział lokalni samorządowcy, Anna Adach - dyrektor delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie, Agnieszka Pawlicka - dyrektor biura posła Wiesława Szczepańskiego, przedstawiciele innych służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, firm i instytucji z powiatu rawickiego i sąsiednich, duchowieństwo, uczniowie Zespołu Szkół w Miejskiej Górce, policjanci obecnie pracujący i emerytowani, a także pracownicy cywilni rawickiej jednostki. Wydarzeniu przyglądało się wielu mieszkańców. Wszystkich powitał nadkom. Mikołaj Banaszyk, Komendant Powiatowy Policji w Rawiczu.
Uroczystość na rynku poprzedziła defilada. Z Komendy Powiatowej Policji do centrum miasta przeszła Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki pod przewodnictwem kapelmistrza Darmiana Ruskowiaka, Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu z pocztem flagowym, Kompania Honorowa IV Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Lesznie i poczty sztandarowe towarzyszące - z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu, Służby Więziennej rawickiego Zakładu Karnego i Zespołu Szkół w Miejskiej Górce.
Uroczysty apel na rawickim rynku
O historii polskiej policji, w tym zachodzących zmian, opowiedziała prowadząca wydarzenie podkom. Katarzyna Starczewska z rawickiej jednostki. Przypomniała, że Policja Państwowa została powołana 24 lipca 1919 roku, czyli tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
- Dzisiejszy dzień to okazja do uhonorowania pracy policjantów oraz przypomnienie społeczeństwu o roli, jaką policja odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego - mówiła podkom. Katarzyna Starczewska.
Przypomniała, że od 100 lat w tej formacji pracują także kobiety. Pierwsze panie włożyły mundury w 1925 roku. W pierwszych latach kryteria przyjęć do służby były ostre. Policjantką mogła zostać panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Musiała też mieć nienaganną opinię.
Prowadząca uroczystość poprosiła także zgromadzonych o uczczenie pamięci tych, którzy w przeszłości pracowali w policji, a zginęli na służbie lub zmarli.
- Podczas tegorocznych obchodów Święta Policji w Rawiczu spotykamy się w centralnym miejscu - niezwykle emblematycznym, na rynku, w otoczeniu przepięknego, barokowego ratusza - mówił nadkom. Mikołaj Banaszyk, Komendant Powiatowy Policji w Rawiczu. - To miejsce historyczne, które niszczone było niejednokrotnie przez pożary i wojny. Bez wątpienia to jedna z pierwszych budowli miasta, przy której znajdował się kiedyś symbol uprawnień sądowniczych - pręgierz. Odbywały się tutaj najważniejsze dla mieszkańców uroczystości. Dzisiaj, wpisując się w ten historyczny kalendarz ważnych wydarzeń społecznych, stoimy w mundurach, dając świadectwo gotowości do działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku prawnego powiatu rawickiego. (...) To dla mnie zaszczyt dowodzić ludźmi, na których mogę polegać. Bardzo doceniam, że bez względu na czas i okoliczności, z oddaniem wypełniacie swoją misję, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku prawnego. (...) Jesteście wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, bez względu na rodzaj zagrożenia - dodał, podkreślając, że czuje dumę kierując jednostką i gratulując awansowanym i odznaczonym.
Awanse i odznaczenia dla policjantów KPP w Rawiczu
Uroczystość na rynku była okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe.
- Na stopień aspiranta sztabowego został awansowany st. asp. Krzysztof Świtała.
- Na stopień starszego aspiranta został awansowany asp. Tomasz Pieprzyk.
- Na stopień aspiranta zostali awansowani: mł. asp. Marcin Grobelny, mł. asp. Barbara Lizak, mł. asp. Michał Stachowski, mł. asp. Bartosz Bordecki, mł. asp. Eryk Janas, mł. asp. Bartosz Janasik, mł. asp. Kamil Krenc, mł. asp. Mateusz Kusztelak, mł. asp. Tomasz Matysiak, mł. asp. Mateusz Uram i mł. asp. Arkadiusz Wróblewski.
- Na stopień starszego sierżanta zostali awansowani: sierż. Kamil Pazoła i sierż. Bartosz Zyskowski.
Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związek Zawodowy Policjantów Województwa Wielkopolskiego odznaczył srebrnym medalem NSZZP województwa wielkopolskiego nadkom. Mikołaja Banaszyka, Komendanta Powiatowego Policji w Rawiczu i mł. insp. Wiesława Andrzejewskiego, zastępcę komendanta, a brązowym - asp. sztab. Pawła Kmitę i asp. Mariusza Dominiczaka.
Medalem - Krzyżem 35-lecia NSZZP zostali odznaczeni: mł. asp. Przemysław Sznycer, mł. asp. Michał Stachowski, mł. asp. Barbara Lizak, mł. asp. Marcin Grobelny i st. asp. Krzysztof Świtała. To wyróżnienie trafiło także do przyjaciół rawickiej policji. Są nimi: Piotr Skrzypek (wójt Pakosławia), Romuald Krzyżosiak (burmistrz Jutrosina), Violeta Nowak (wicedyrektor Zespołu Szkół w Miejskiej Górce), Angelika Ratajczak (nauczyciel i koordynator klas mundurowych w Zespole Szkół w Miejskiej Górce), Adriana Miara (dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej), Dariusz Taraszkiewicz (dyrektor Domu Kultury w Rawiczu), Dariusz Jankowiak (wiceprezes zarządu Fundacji Rodziny Duda im. Maksymiliana Dudy) i Tomasz Mądry (właściciel firmy Lemacar).
Gratulacje i podziękowania
Głos zabrali zaproszeni goście. Dziękowali rawickim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za codzienną pracę i życzyli sukcesów. Listy okolicznościowe wystosowali posłowie Wiesław Szczepański i Andrzej Grzyb.
- Cieszę się, że w tym wyjątkowym dniu dla każdego policjanta mogę być w jednostce, której pracę policjantek i policjantów oceniam bardzo wysoko - mówił insp. Sławomir Piekut, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. - Powiat rawicki od wielu lat należy do najbezpieczniejszych powiatów w województwie wielkopolskim. To niewątpliwie zasługa policjantów i policjantek, którzy tu pracują, ich zaangażowania, jakości, o czym świadczą osiągane wyniki, ale również bardzo dobrej współpracy na linii policja - samorząd. (...) Chciałbym wskazać na bardzo dobrą współpracę z wymiarem sprawiedliwości - prokuraturą czy sądem. Powiat rawicki to nie tylko skuteczność w ściganiu sprawców, ale surowość wyroków (...). Nawet najlepszy sprzęt, najszybszy radiowóz, najlepiej wyposażona komenda czy posterunek byłyby niczym bez funkcjonariuszy, którzy w nich pracują. Dziś w większości komend powiatowych nie mamy wakatów. Przykładem jest komenda w Rawiczu. Nie ma wakatów, a wciąż jest wielu chętnych, by zasilić szeregi policji - dodał.
Jak zauważył starosta Adam Sperzyński, w każdym kraju policja jest fundamentem stabilnego i bezpiecznego państwa.
- Decydując się na służbę w niej, dokonaliście wyboru niezwykle zaszczytnego, ale też bardzo trudnego - mówił starosta Adam Sperzyński. Dzięki podejmowanym inicjatywom oraz waszej ciężkiej pracy, na każdym kroku dostrzegamy poprawę warunków bezpieczeństwa publicznego, jak również wzrost zaufania społecznego dla waszego zawodu. Jestem świadomy rozmiaru odpowiedzialności i ryzyka, jakie niesie służba w policji (...) Dziękuję za odpowiedzialne pełnienie obowiązków służbowych dla dobra mieszkańców powiatu rawickiego - dopowiedział.
Część artystyczna Święta Policji w Rawiczu
O oprawę muzyczną dbała Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki. Przed zgromadzonymi na rynku zaśpiewali st. post. Weronika Łakoma i st. sierż. Bartosz Zyskowski z rawickiej jednostki. Wystąpiła także Aleksandra Krzyżosiak z Zespołu Szkół w Miejskiej Górce, która skomponowała i ułożyła słowa piosenki w ramach konkursu: "Miednoje - pamięć nie dała się zgładzić". Wokalistka zaśpiewała ją na rynku w trakcie uroczystości.Policjanci zaprezentowali wyposażenie, którym dysponują na co dzień. Były radiowozy, quad, motocykle czy skutery wodne. Pojawili się policjanci na koniach czy z oddziału minersko-pirotechnicznego.
Musztrę zaprezentowali uczniowie miejskogóreckiego zespołu szkół. Stoiska wystawiła także Służba Więzienna oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu. Jak podkreślali obecni na rawickim rynku, było co oglądać.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.