Wszystkie gminy z powiatu rawickiego, czyli Rawicz, Bojanowo, Miejska Górka, Jutrosin i Pakosław, zdecydowały, że zajmą się dystrybucją węgla dla mieszkańców. Ma to związek z prowadzonymi przez rząd pracami nad ustawą regulującą dystrybucję i sprzedaż węgla przez jednostki samorządu.
Dlaczego gminy zajmą się dystrybucją węgla?
Włodarze gmin uzgodnili również wspólną ścieżkę postępowania w tej sprawie.
- Zdecydowaliśmy się skorzystać z tej możliwości, bo dystrybucja węgla przez samorząd gwarantuje niską cenę dla mieszkańców. Będą mogli oni kupić tonę surowca za nie więcej niż 2 tys. zł - wyjaśnia Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki.
Zgodnie z projektem ustawy, do zakupu węgla od samorządu, uprawnione są osoby fizyczne w gospodarstwie domowym, które otrzymały dodatek węglowy lub ich wniosek został pozytywnie rozpatrzony albo nie złożyły wniosku o wypłatę dodatku, ale surowiec ten został zgłoszony lub wpisany jako główne źródło ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Zakup preferencyjny węgla będzie dokonywany na podstawie wniosku składanego na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej.
- Zainteresowanie już jest bardzo duże, bo zakładamy, że skorzystać z takiej możliwości będzie chciała każda osoba, której przysługuje dodatek węglowy - dopowiada burmistrz Skrzypczak.
Jak sprzedaż węgla będzie się odbywać?
Gminy planują zająć się dystrybucją węgla za pośrednictem lokalnych firm, które prowadzą działalność w takim zakresie. Obecnie prowadzone są rozmowy z podmiotami, które mogłyby takie zadania realizować.
- Odbyło się już wstępne spotkanie burmistrza gminy Rawicz Grzegorza Kubika w tej sprawie z przedsiębiorcami zajmującymi się dystrybucją węgla na terenie naszej gminy. Obecnie analizowane są możliwości transportu, składowania i dystrybucji węgla przez gminę. Konkretne rozwiązania podane zostaną po wejściu w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe - przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza.
W Bojanowie i Pakosławiu już można zgłaszać zapotrzebowanie
- Zebrane informacje pozwolą określić skalę potrzeb gospodarstw domowych na paliwo stałe i odpowiednio zaplanować działania w zakresie zakupu oraz dystrybucji na terenie naszej gminy - tłumaczy Maciej Dubiel.
- Wypełnienie ankiety nie powoduje automatycznej rezerwacji węgla w podanych ilościach. Informacja zwrotna pozwoli określić skalę potrzeb gospodarstw domowych i odpowiednio zaplanować działania w zakresie zakupu węgla - podkreśla wójt Piotr Skrzypek.
Informację można zgłaszać poprzez załączoną ankietę w Urzędzie Gminy Pakosław, osobiście, poprzez sekretariat lub na adres e-mailem: pakosław@pakoslaw.pl
W Miejskiej Górce i Jutrosinie nie trzeba potwierdzać zainteresowania kupnem węgla
W gminach Miejska Górka i Jutrosin deklaracji nie trzeba składać. Dlaczego?
- Sami już zadeklarowaliśmy, że zakupem będzie zainteresowany każdy mieszkaniec, któremu przysługiwał dodatek węglowy - przekazuje Joanna Pląskowska, sekretarz gminy Miejska Górka.
Tak samo postąpiła gmina Jutrosin. - Póki co, nic więcej od mieszkańców nie oczekujemy - dodaje Przemysław Ratajczak z Urzędu Miasta i Gminy w Jutrosinie.