Reklama

Ludzie pytają o dodatek węglowy. Kiedy wnioski i gdzie składać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Ludzie pytają o dodatek węglowy. Kiedy wnioski i gdzie składać? - Zdjęcie główne

dopłaty do węgla | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sejm przyjął ustawę o wypłacie tzw. "dodatku węglowego". To jednak nie oznacza, że pieniądze już są wypłacane. Kiedy zatem i gdzie można składać wnioski o przyznanie dodatku?

Reklama

Ustawa została przegłosowana w Sejmie 22 lipca 2022r., teraz czeka na rozpatrzenie w Senacie. Jeśli ten zgłosi poprawki, akt prawny trafi z powrotem do Sejmu, a potem pod długopis prezydenta. Choć rząd jako ustawodawca zapewnia, że ustawa wejdzie w życie już na drugi dzień po podpisaniu przez Andrzeja Dudę, na pewno upłynie jeszcze kilka tygodni zanim zacznie działać.

Bez ogłoszenia nowych przepisów w Dzienniku Ustaw nie będą mogły ruszyć mechanizmy wypłat.

Dodatek węglowy został wprowadzony po fiasku innego pomysłu na złagodzenie skutów wzrostu cen opału, o czym przeczytasz TUTAJ

Kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy?

Wnioski o wypłatę 3 tys. zł będzie można złożyć dopiero, gdy ustawa wejdzie w życie. Nastąpi to najwcześniej w połowie sierpnia. Przyjmowaniem wniosków i wypłatami dodatków zajmować się będą urzędy gmin. Na wypłatę zapomogi będą miały 30 dni od złożenia prawidłowego wniosku.

Kto będzie przyjmował wnioski?

Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza przyznaje, że już teraz jest ogromne zainteresowanie dodatkiem. Do urzędu dzwonią mieszkańcy, gotowi już składać wnioski o dodatek węglowy. 

Mamy wiele zapytań o dodatek węglowy. Jednak ustawa nie jest jeszcze uchwalona i nie ma możliwości składania wniosków. Jak wejdzie w życie i poznamy jej ostateczną treść, poinformujmy, gdzie można składać wnioski - tłumaczy burmistrz.

Kto może liczyć na dodatek węglowy?

W myśl ustawy jednorazowe świadczenie w wysokości 3 000 zł przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Jedno gospodarstwo otrzyma jedną zapomogę. Wspólnoty mieszkaniowe otrzymają tyle dodatków, z ilu gospodarstw się składają.

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Otrzymane pieniądze nie trzeba będzie przeznaczać na ogrzewanie. Można je będzie wydać na dowolny cel.

TUTAJ przeczytasz o tym, że wysokie ceny węgla sprawiają, iż stajemy się łatwym łupem oszustów. 

Co z innymi systemami ogrzewania?

Uchwalany dodatek przeznaczony jest wyłącznie dla obywateli ogrzewających mieszkania paliwem stałym - węglem, pelletem czy brykietem. Całkowicie pominięci są Polacy, którzy do ogrzewania używają gazu lub elektryczności, a one także drożeją. Opozycja zarzuca rządowi, że wprowadzając jednorazowy dodatek węglowy, dyskryminuje osoby, które opalają domy innymi paliwami.

W odpowiedzi pojawiły się nieoficjalne informacje, że przygotowywane są przepisy wprowadzające kolejne dopłaty. Jak dowiedział się portal Gazetaprawna.pl, mają dotyczyć oleju opałowego, pelletu, gazu LPG. Być może także drewna.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy