Sejm przywrócił zapisy sprzed dekady, które umożliwiają budowę wiatraków w odległości 500 metrów od najbliższych zabudowań, oczywiście po uzyskaniu pozytywnego raportu oddziaływania na środowisko - poinformował na ostatniej sesji w Miejskiej Górce burmistrz Karol Skrzypczak.
Nowe obowiązki dla inwestora
Jednak to nie odległość, a nowy obowiązek nałożony na inwestorów, może być ciekawą wiadomością dla mieszkańców.
- Kluczową zmianą jest wprowadzenie tak zwanego funduszu partycypacyjnego. To oznacza, że inwestor będzie musiał corocznie wpłacać 20 tysięcy złotych za każdy megawat zainstalowanej mocy. W przypadku tej konkretnej inwestycji na naszym terenie, gdzie planowana moc wynosi 200 MW, daje to kwotę 4 milionów złotych rocznie - mówił włodarz.
Jakie to ma przełożenie na lokalną społeczność?
Jak mówi Skrzypczak, zgodnie z nowymi przepisami, z kwoty 4 milionów złotych, corocznie do 20 tysięcy złotych miałoby być wypłacane każdemu posiadaczowi lokalu mieszkalnego, który znajduje się w promieniu 1000 metrów od siłowni wiatrowej. Dla mieszkańców posesji położonych najbliżej farmy, może to stanowić znaczący zastrzyk gotówki.
Co więcej, jeśli cała kwota funduszu partycypacyjnego nie zostanie wykorzystana na bezpośrednie wypłaty dla mieszkańców, pozostała część trafi do dyspozycji gminy. Jak zaznaczył Karol Skrzypczak, może to posłużyć do uruchomienia dodatkowego funduszu sołeckiego, co przełoży się na rozwój infrastruktury czy realizację innych lokalnych inicjatyw.
Obecnie ustawa znajduje się w senacie. Aby weszła w życie, musi zostać podpisana przez prezydenta przed końcem obecnej kadencji.
- Dla naszych mieszkańców byłoby to bardzo dobre rozwiązanie i dla budżetu gminy również - zaznaczał Karol Skrzypczak.
Na terenie gminy budują 53 wiatraki
Na terenie gminy Miejska Górka powstają 53 siłownie. Inwestorem jest firma Tauron. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na niespełna 2 miliardy złotych. Zgodnie z harmonogramem, realizacja całego przedsięwzięcia ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2027 roku. Turbiny będą rozmieszczone w obrębie sołectw: Roszkowo (7), Gostkowo (5), Konary (12), Sobiałkowo (7), Kołaczkowice (9) i Dłoń (10).
Do końca lipca mają być gotowe fundamenty pod wszystkie wiatraki.