Reklama

Dostaną pieniądze na remonty kolejnych dróg. Rawicz raczej bez szans na kasę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Dostaną pieniądze na remonty kolejnych dróg. Rawicz raczej bez szans na kasę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rozstrzygnięto kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Trzy rawickie samorządy - Miejska Górka, Pakosław i Powiat Rawicki, otrzymają pieniądze na zaplanowane przez siebie inwestycje. Rawicz jest na dalekim miejscu listy rezerwowej.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg - ile na inwestycje w Wielkopolsce?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj (6 lutego 2023r.) wyniki rozstrzygnięcia kolejnego naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jak przekazał, w 2023 r. na inwestycje drogowe w gminach i powiatach w całej Polsce trafi ponad 2,6 mld zł.

- Te środki to realne wsparcie budowy i modernizacji dróg najbliższych mieszkańcom Wielkopolski – dróg gminnych i powiatowych. To dzięki nim będą powstawać nowe inwestycje, nowe miejsca pracy, ale to także nowe możliwości dla biznesu i przede wszystkim podniesienie komfortu życia mieszkańców i poprawa ich bezpieczeństwa na drogach – podkreślał z kolei wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński.

Jak wynika z komunikatu prasowego przesłanego przez urząd wojewódzki, w Wielkopolsce wsparcie rządowe uzyska 150 zadań, w tym 42 drogi powiatowe i 108 gminnych. Na inwestycje w Wielkopolsce przeznaczonych zostanie 233,3 mln zł, co pozwoli na przebudowę ponad 184 km dróg.

Ile pieniędzy i na jakie drogi trafi do powiatu rawickiego?

Na 25. miejscu listy podstawowej wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania znalazł się projekt gminy Miejska Górka. Jest to zadanie polegające na budowie dróg gminnych w Sobiałkowie. Wartość inwestycji została oszacowana na 2 mln 414 tys. 397,11 zł. Dofinansowanie wyniesie 1 mln 690 tys. 077,98 zł, gmina deklaruje, że dołoży 724 319,13 zł.

Pieniądze na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Pomocno przyznano także gminie Pakosław (81. miejsce listy). Tutaj zadanie warte 1 mln 047 tys. 366,68 zł otrzyma wsparcie w wysokości 60%, czyli 628 tys. 420,01 zł, a z budżetu gminy będzie trzeba "dorzucić" 418 tys. 946,67 zł.

Do dofinansowania zakwalifikowano także wniosek przygotowany przez Powiat Rawicki. Ten starał się o pieniądze na przebudowę drogi powiatowej Stwolno-Skrzyptowo - na odcinku od miejscowości Zawady do miejscowości Dębionka. Prace oszacowano na 2 mln 968 tys. 623,09 zł. Rządowe wsparcie ma wynieść 1 mln 781 tys. 173,85 zł (60% wartości). 

Rawicz na liście rezerwowej

Szanse na pieniądze ma także gmina Rawicz, jej wniosek znalazł się na liście rezerwowej (33 miejsce). Chodzi o projekt przebudowy ulicy Szczęśliwej w Rawiczu, wraz z budową kanalizacji deszczowej. Wartość zadania oszacowano na 3 mln 258 tys. 561 zł, a samorząd wnioskował o wsparcie w kwocie 2 mln 280 tys. 993 zł.

- Szanse zawsze są, choć jesteśmy dość daleko na liście rezerwowej. Ponad 2 mln zł dofinansowania na ul. Szczęśliwą to spore środki, dlatego po cichu bardzo liczyliśmy na to wsparcie, ale na tym etapie nie udało się. Ani dla nas, ani dla mieszkańców ulicy nie są to dobre wiadomości, ale będziemy czekać i liczyć na swoje szanse - mówi burmistrz Grzegorz Kubik.

Projekty z listy rezerwowej mogą uzyskać dofinansowanie, jeśli z przetargów ogłoszonych dla tych "wybranych" zostaną pieniądze lub jeśli jakieś samorządy zrezygnują z realizacji swoich zadań. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy