Reklama

Znamy terminy rekrutacji do przedszkoli w całym powiecie rawickim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Znamy terminy rekrutacji do przedszkoli w całym powiecie rawickim - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od połowy lutego w powiecie rawickim publiczne przedszkola ruszają z naborem na kolejny rok. Warto już dzisiaj wiedzieć w jakim terminie będzie trwał oraz, w jaki sposób należy złożyć dokumenty.

W każdej gminie powiatu rawickiego rekrutacja do przedszkoli będzie odbywała się w innym terminie i w inny sposób. 

Rekrutacja do przedszkoli w gminach powiatu rawickiego - start 13 lutego

Tegoroczny nabór rozpoczynają dwie gminy jednocześnie. W Rawiczu i Miejskiej Górce wnioski o przyjęcie do przedszkola można składać od 13 lutego 2023 roku. W Rawiczu termin mija 24 lutego, natomiast koniec rekrutacji w Miejskiej Górce to 10 marca. W obu gminach włodarze zadecydowali o przeprowadzeniu procedury w formie elektronicznej za pomocą aplikacji Vulcan (Miejska Górka) oraz Nabór (Rawicz). W porównaniu do poprzedniego roku, zasady rekrutacji pozostają niezmienne.

Jak wyjaśnia Anna Nowak, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz, obecnie urząd wykonuje czynności, które są niezbędne do zorganizowania rekrutacji, takie jak przygotowanie harmonogramu, wzorów wniosków i zgłoszeń, opracowanie informatora dla rodziców i odpowiednie przygotowanie sytemu Nabór.

- Staramy się, aby procedury były jasne i czytelne dla rodziców. Co roku opracowujemy informator dla rodziców, w którym zamieszczone są wszystkie istotne z punktu widzenia rodzica informacje. W razie potrzeby udzielamy też rodzicom informacji i wyjaśnień telefonicznie, zarówno w wydziale, jak i szkołach czy przedszkolach. System elektronicznego naboru jest bardzo intuicyjny i z doświadczenia ubiegłych lat wiemy, że raczej nie przysparza rodzicom trudności - przekazała Anna Nowak.

W Jutrosinie i Pakosławiu rekrutacja do przedszkoli tradycyjnie i "papierowo"

Od 22 lutego do 10 marca potrwa rekrutacja w gminie Jutrosin. Zasady składania wniosków o przyjęcie do przedszkola nie zmieniają się. Dokumenty będą przyjmowane w formie papierowej w wybranym przez rodziców przedszkolu. Tak samo sytuacja wygląda w gminie Pakosław, gdzie rekrutacja potrwa od 1 do 14 marca i również będzie prowadzona w formie papierowej.

Dlaczego w Bojanowie wstrzymali się z ogłoszeniem terminu rekrutacji do przedszkoli?

Jak poinformował wydział oświaty gminy Bojanowo, samorząd wstrzymał się z ogłoszeniem rekrutacji do przedszkoli na nowy rok. Jest to związane z remontem budynku przy ul. Drzymały do którego mają być przeniesione wszystkie oddziały przedszkolne. W tej gminie nabór do przedszkoli odbędzie się później, termin nie jest jednak na razie znany. 

Terminy rekrutacji do przedszkoli w gminach:

 • Rawicz - 13-24 lutego
 • Miejska Górka - 13 lutego -10 marca
 • Bojanowo - wstrzymuje się
 • Pakosław - 1-14 marca
 • Jutrosin - 22 lutego - 10 marca

Kiedy poznamy listy zakwalifikowanych i przyjętych do przedszkoli? 

W rekrutacji ważne są jeszcze dwa terminy - ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkoli oraz ogłoszenie listy dzieci przyjętych. Po poznaniu tej pierwszej listy, rodzice muszą wybrać, do którego przedszkola poślą swoją pociechę. Maluchy zostają wówczas przyjęte do wybranego przez opiekunów przedszkola do wyczerpania limitu miejsc. Kiedy zabraknie miejsc w danej placówce, rodzice otrzymują decyzję odmowną. 
W poszczególnych gminach oba terminy prezentują się następująco:

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych:

 • Rawicz - 10 marca godz. 12.00
 • Miejska Górka - 23 marca
 • Jutrosin - do 31 marca
 • Pakosław - 27 marca
Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych:

 • Rawicz - 17 marca godz. 12.00
 • Miejska Górka - 5 kwietnia
 • Jutrosin - 10 kwietnia
 • Pakosław - 5 kwietnia

ZOBACZ TEŻ: Szkoła i przedszkole w Konarach pod jednym adresem

Czy w przedszkolach wystarczy miejsc?

Przy każdej rekrutacji do przedszkoli powstaje pytanie, czy wystarczy miejsc dla wszystkich chętnych dzieci. Do przedszkola można zapisać już 3-letnie maluchy i jest to najliczniejsza grupa biorąca udział w naborze, ale nie jedyna. Rodzice 4- i 5-latków, które do tej pory nie uczęszczały do przedszkola, mogą je teraz zapisać. Natomiast 6-latki muszą realizować nauczanie przedszkolne w tzw. "zerówce". Odbywa się ono w oddziale w przedszkolu lub szkole.

Zapytaliśmy w wydziałach oświaty urzędów gmin o liczbę wolnych miejsc w przedszkolach. W gminach Jutrosin oraz Pakosław urzędnicy jeszcze nie znali dokładnej liczby miejsc, którymi dysponują placówki. W gminie Miejska Górka liczbę wolnych miejsc oszacowano na podstawie liczby dzieci 6-letnich i wynosi ona około 115, włączając to jedno przedszkole niepubliczne. Natomiast w gminie Rawicz na rok szkolny 2023/2024 wolnych będzie około 300 miejsc.  

- W ubiegłym roku po raz pierwszy zdarzyła się sytuacja, że nie udało nam się zapewnić miejsc wychowania przedszkolnego dla 20 dzieci w rawickich przedszkolach, w oddziałach całodziennych - przekazała Anna Nowak.

Nie ukrywa, że niepubliczne przedszkola w wielu gminach, także w Rawiczu, pomagają zwiększyć dostępność miejsc wychowania przedszkolnego. Informuje, że otrzymują one z budżetu gminy dotację na każde dziecko, obecnie w wysokości 847,23 zł miesięcznie.  

Rekrutacja do przedszkoli - dzieci z pierwszeństwem

Zapisując dziecko do przedszkola nie mamy pewności czy dostanie się do tego wybranego przez nas. Warto pamiętać, że w procesie rekrutacji brane są pod uwagę kryteria ustawowe oraz dodatkowe, ustalane przez każdą gminę. Biorąc pod uwagę kryteria ustawowe w pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się: dziecko z rodziny wielodzietnej, z niepełnosprawnością, dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością, dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców oraz dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Dodatkowe kryteria przy rekrutacji do przedszkoli

W ramach kryteriów dodatkowych które gminy ustalają indywidualnie można zdobyć dodatkowe punkty podczas rekrutacji. W każdej gminie powiatu rawickiego te kryteria sie różnią, chociaż niektóre się powtarzają. W każdej gminie dodatkowo gratyfikowane są dzieci, których oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują lub prowadzą gospodarstwo rolne. W gminie Pakosław oraz Rawicz brane pod uwagę jest to, czy dziecko pochodzi z rodziny objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny. Inne kryteria to, m.in. praca jednego z rodziców poza gminą zamieszkania, a także to czy rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego samego przedszkola lub do klas I-III szkoły, do której okręgu należy przedszkole.

Moje dziecko nie dostało się do przedszkola. Co dalej?

Jeśli okazało się, że dziecko nie dostało się do wybranego przedszkola, to rodzice mają dwa wyjścia. Pierwsza opcja to odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. W tym celu trzeba poprosić komisję rekrutacyjną, żeby uzasadniła dlaczego nie przyjęła dziecka. Należy to zrobić najpóźniej 3 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Następnie należy złożyć u dyrektora przedszkola odwołanie i na to też mamy 3 dni od otrzymania uzasadnienia. Jeśli dyrektor też odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, można złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Druga opcja to udział w rekrutacji uzupełniającej. Należy sprawdzić, które przedszkola mają jeszcze wolne miejsca i kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca, aby wziąć w niej udział. Wygląda ona tak samo, jak pierwsza. 

Liczba przedszkoli w gminach (łącznie z prywatnymi placówkami)

 • Pakosław - 4 
 • Jutrosin - 3
 • Bojanowo - 4 
 • Miejska Górka - 4
 • Rawicz - 19 
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy