Reklama

Placówka w Konarach formalnie pod jednym adresem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Placówka w Konarach formalnie pod jednym adresem - Zdjęcie główne

Placówka w Konarach mieści się obecnie w trzech budynkach, które tworzą Zespół Szkolno-Przedszkolny

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku lat w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Konarach funkcjonuje także przedszkole. Właśnie uporządkowano kwestie formalne związane z ujednoliceniem adresu placówki. Co gmina zamierza zrobić z obiektem, w którym niegdyś przebywali najmłodsi?

Zmianę organizacyjną dotyczącą funkcjonowania przedszkola w Konarach wprowadzono w 2021 roku. Zajęcia odbywały się w trzech budynkach. Maluchy zostały w „starej siedzibie”. „Średniaki” uczyły się w obiekcie szkolnym przy kościele, a starszaki - czyli zerówka - w nowo wyremontowanej zabytkowej części szkoły.

Drzewo przy placu zabaw zagrażało przedszkolakom

Zmianę zaproponowała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Konarach, a jej powodem były lepsze warunki lokalowe, a także poprawa bezpieczeństwa dzieci, bo część placu zabaw przy przedszkolu była wyłączona ze względu na... drzewo. 
 
Rosnąca na nim lipa jest pomnikiem przyrody, więc nie można jej wyciąć, a jej stan mógł zagrażać bezpieczeństwu maluchów. Gmina przeprowadziła nawet działania ratunkowe zalecone przez specjalistów, ale plac znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie drzewa nadal musiał pozostać nieczynny.
Zdecydowano wówczas, że tylko najmłodsze dzieci przez najbliższy rok zostaną w „starej siedzibie”, by nie wyłączać jej od razu z użytkowania i, by przez ten czas dostosować toalety w zespole szkolno-przedszkolnym do potrzeb tych najmniejszych dzieci.

- To pozwoli jednocześnie dbać nam o budynek do czasu, gdy znajdziemy mu nowe przeznaczenie, a przedszkole z niego wyprowadzimy. Póki co, nie mamy konkretnego pomysłu, ani pieniędzy na to - tłumaczył wówczas Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki.

Szkoła i przedszkole w Konarach pod jednym adresem

Na pierwszej sesji rady miejskiej w 2023 roku, radni podjęli uchwałę o zamiarze przekształcenia Przedszkola w Konarach wchodzącego w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Konarach, poprzez zmianę siedziby przedszkola, co oznacza, że od tej pory cała placówka będzie faktycznie i formalnie funkcjonować pod jednym adresem. 

- Przedszkole przez długie lata mieściło się w starym budynku. W wyniku prac remontowych przeprowadzonych w budynku bliżej kościoła, jak i tym kolejnym - zupełnie zmodernizowanym dzięki środkom z Unii Europejskiej, obydwie placówki oświatowe - szkoła i przedszkole - mieszczą się w 3 budynkach i nie ma potrzeby, aby zespół miał jeszcze w dyspozycji tamten kolejny - tłumaczył na sesji burmistrz.

Co gmina planuje zrobić z budynkiem?

Burmistrz Karol Skrzypczak zapewnia, że samorząd nie planuje sprzedaży obiektu po przedszkolu. Nadal ma on pozostać w jego zasobach.

- Przekażemy go w dyspozycję radzie sołeckiej. Może ona będzie miała jakiś pomysł na jego wykorzystanie - zaznacza włodarz gminy. 

Sołtys Konar - Andrzej Antkowiak - póki co nie chce o planach wobec budynku rozmawiać. Mówi, że czeka aż burmistrz oficjalnie poinformuje radę sołecką o swojej decyzji. 

Zmiana obwodu szkolnego

Na tym samym posiedzeniu radni podjęli też uchwałę, która prawnie usankcjonowała to, że uczniowie ze wsi Roszkówko, których właściwym obwodem jest szkoła w Gostkowie-Nieparcie znajdą się w obwodzie szkoły w Miejskiej Górce, do której faktycznie uczęszczają. Obwód szkolny zmieniono na wniosek rodziców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE