Reklama

Drastyczne podwyżki za ogrzewanie w rawickich blokach. Już od sierpnia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: (archiwum)

Drastyczne podwyżki za ogrzewanie w rawickich blokach. Już od sierpnia - Zdjęcie główne

foto (archiwum)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawicz. Mieszkańców bloków, do których ogrzewanie i ciepłą wodę dostarcza rawicki Zakład Energetyki Cieplnej czekają gigantyczne podwyżki opłat. Wzrosną one od 170 do nawet 300 procent - w zależności od tego, czym ogrzewane są budynki - węglem czy gazem.

Jak przekazuje prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, w przypadku Rawicza koszt miału węglowego wzrósł z 250 zł do 2.000 zł za tonę.  Marcin Cichowlas wyjaśnia, że ZEC kilka miesięcy temu - obserwując trudną sytuacją na rynku związaną z pozyskaniem miału węglowego, ale także rosnącymi cenami - postanowił zwrócić się do władz gminy o udzielenie pożyczki w wysokości 1mln złotych, aby kupić część opału i wystąpić do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowych stawek za sprzedaż ciepła. 

Podwyżki kosztów ogrzewania w Rawiczu. Zamiast 900 tys. zł, zapłacą 6 mln zł

Rocznie kupujemy 3.000 ton miału węglowego - wyjaśnia Marcin Cichowlas, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej w Rawiczu. -  Dwa lata temu kosztował on nas 900 tysięcy złotych, obecnie 6-7 milionów złotych. Mamy kapitał zakładowy wynoszący zaledwie 3.247.500 zł i brak możliwości pozyskania kredytu z banku, gdyż banki zaprzestały udzielenia kredytów ciepłowniom, czy wspólnotom opalanym z miału węglowego.

Jak mówi prezes, bez pożyczki od gminy ZEC nie zdołałby zakupić pierwszej partii węgla po obecnych cenach.

Rośnie też cena gazu

Prezes ZEC tłumaczy, że do znacznie wyższych cen miału dochodzi także droższy o 400% gaz. Zakład Energetyki Cieplnej - jako spółka - nie ma bowiem takiej "ochrony cenowej", jak indywidualni odbiorcy gazu. 

Wyższe ceny tego paliwa są dla ZEC-u jednak mniej odczuwalne w ogólnym rozrachunku niż węgla, bo gminne budynki ogrzewane gazem, czyli dwa ratusze oraz wspólnota mieszkaniowa przy ul. Piotra Skargi stanowią niewielki procent (5%) wszystkich obiektów ogrzewanych przez ZEC. Oprócz tego pozostałych 95% - między innym budynek Urzędu Miejskiego, ZUS-u, osiedle Mikołajewicza, obie części osiedla Sienkiewicza, kryta pływalnia, przedszkole, czy Szkoła Podstawowa nr 4 oraz wiele innych obiektów - ogrzewanych jest z miału węglowego - objaśnia Marcin Cichowlas.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki dla Zakładu Energetyki Cieplnej w Rawiczu 

Abyśmy mogli uzyskać akceptację ceny przez Urząd Regulacji Energetyki, musieliśmy przedłożyć dokumenty potwierdzające zakup opału w nowej cenie, natomiast to wiązało się z zapewnieniem finansów na pokrycie ceny zakupu węgla w ramach przetargu - tłumaczy Marcin Cichowlas. - Urząd zatwierdził nam proponowane stawki, które będą obowiązywać od 15 sierpnia. Ceny za ogrzewanie z kotłowni węglowych wzrosną od 170 do 200 procent - w zależności od grupy taryfowej, natomiast w przypadku obiektów ogrzewanych gazem - o 300 procent - mówi prezes Zakładu Energetyki Cieplnej.

Udzieloną miesiąc temu pożyczkę ZEC ma spłacić gminie w dwóch ratach - po pół miliona, ale z karencją 2- i 3-letnią (dla jednej i drugiej raty) oraz z odsetkami, według aktualnie obowiązujących stóp procentowych.

Zakład Energetyki Cieplnej w Rawiczu wstępnie może kalkulować środki na zakup miału węglowego na nowy sezon grzewczy, co - jak deklaruje prezes - nie spowoduje przerw w dostawie ciepła i ciepłej wody użytkowej dla odbiorców. Marcin Cichowlas ma nadzieję, że zima tego roku nie będzie silna i odbiorca będzie potrzebował mniej ciepła.

Do tematu wrócimy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE