reklama

Dzień Solidarności i Wolności w Rawiczu

Opublikowano:
Autor:

Dzień Solidarności i Wolności w Rawiczu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
21
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości„Dzień Solidarności i Wolności* w Rawiczu uczczono złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Głównym organizatorem uroczystości był NSZZ „Solidarność” Ziemia Rawicka, a prowadził ją Roman Krupieńczyk.
reklama

- Człowiek nigdy nie zazna szczęścia kosztem drugiego człowieka, niszcząc jego wolność, depcząc jego godność i hołdując egoizmowi - Roman Krupieńczyk, rawickich struktur „Solidarności”, przytoczył słowa Jana Pawła II. - „Solidarność" otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II Wojny Światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci. To wydarzenie należy do naszego dziedzictwa narodowego - kontynuował. - Możemy być dumni, że należymy do ruchu związkowego, znanego na całym świecie, który dał nam upragnioną demokrację, wolność wypowiedzi, a także otworzył granice.

Zasługi Jana :Pawła II podkreślił również proboszcz kościoła pw. Chrystusa króla i zwiastowania N.M.P., ks. kanonik Wojciech Prostak. Poprowadził również wspólną modlitwę w intencji Ojczyzny i członków „:Solidarności”.

reklama

Potem złożono wiązki kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II.

Zdjęcia z ubiegłorocznych obchodów święta można zobaczyć TUTAJ

*Protesty robotników w czerwcu 1956 i w grudniu 1970 władze stłumiły siłą. Zasięg protestów z sierpnia 1980 roku był tak wielki, że PZPR została zmuszona do negocjacji.

W wyniku podjętych rozmów ze stroną rządową, działacze doprowadzili do podpisania tzw. porozumień sierpniowych. Były to kolejno:

Porozumienie w Szczecinie - 30 sierpnia 1980 r., sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia rządu przez Kazimierza Barcikowskiego)

reklama

Porozumienie w Gdańsku - 31 sierpnia 1980 r., sygnowane przez Lecha Wałęsę - w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina (z ramienia rządu przez Mieczysława Jagielskiego);

Porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju - 3 września 1980 r., sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza z MKS przy KWK Manifest Lipcowy (z ramienia rządu przez Aleksandra Kopcia);

Porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) - 11 września 1980 r., sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia rządu przez Franciszka Kaima).

Na ich mocy 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Rezultatem podpisanych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu porozumień było utworzenie - i w konsekwencji zarejestrowanie przez sąd - związku.

reklama

*Dzień Solidarności i Wolności - polskie święto państwowe, obchodzone 31 sierpnia, w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP 27 lipca 2005 r.

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama