Transplantacja to inaczej pobieranie i przeszczepianie narządów i tkanek. Operacje te są czasem jedynymi ratującymi ludzkie życie.
30-letnie doświadczenie w tej dziedzinie posiada dr Tomasz Zawada z rawickiego szpitala. Pobierał i przeszczepiał takie narządy, jak nerki, czy wątrobę. W latach 1992 - 2020 był wiceprezesem Dolnośląskiej Fundacji Transplantacji.
Jak mówi, oddać można praktycznie wszystko - tkanki i narządy unaczynione (płuca, serce, wątrobę, trzustkę, nerki) i nieunaczynione (kości, rogówki, zastawki, naczynia, szpik i jego pochodne).
Żeby narząd można było pobrać - dawca musi wyrazić zgodę.
Zgodnie z ustawą z 1 lipca 2005 pobrania komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
Sprzeciw należy zgłosić osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno- Koordynacyjnym ds. Transplantacji w Warszawie na formularzu, który można otrzymać w zakładach opieki zdrowotnej lub na stronie internetowej www.poltransplant.org.pl.
Po dokonaniu zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, osoba zgłaszająca otrzyma listem poleconym potwierdzenie wpisu do Rejestru.
W jaki sposób się to dokładnie odbywa? Czy w Polsce często dochodzi do transplantacji?
Tomasz Zawada mówi o tym filmie przygotowanym przez Szpital Powiatowy Rawiczu.