Reklama

Dziś Święto Niepodległości. Jak rodziła się wolna Polska?

Opublikowano:
Autor:

Dziś Święto Niepodległości. Jak rodziła się wolna Polska? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada – ten dzień został wyznaczony jako umowna data odzyskania niepodległości. Jednak proces odbudowy niepodległości przez Polskę nie został wdrożony z dnia na dzień, lecz składał się z serii wydarzeń.

7 października 1918 roku powołano Radę Regencyjną, która ogłosiła niepodległość państwa. 11 listopada, Józef Piłsudski otrzymał zwierzchnią władzę wojskową. Zbiegło się to również z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej. Właśnie tę datę – 11 listopada 1918 roku – ogłoszono więc oficjalnym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada od 1989 r. w Polsce po ponad 40 latach przerwy. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe, jednak mimo to pamięć o Święcie Niepodległości starano się podtrzymywać. Po wojnie władze PRL ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, i jednocześnie zniosły Święto Niepodległości.

Zostało one przywrócone przez Sejm ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości. W 2018 zorganizowano obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE