Reklama

Dziś Święto Sołtysa. Kto najdłużej "urzęduje" w powiecie?

Opublikowano: pt, 11 mar 2022 20:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś swoje święto obchodzą sołtysi, czyli liderzy wsi. W powiecie rawickim funkcję tę sprawuje 87 osób - głównie panowie.

Sołtys to przedstawiciel lokalnej społeczności wiejskiej. Funkcja ta istnieje w Polsce od średniowiecza, choć przez lata ulegała zmianom.

Dzień Sołtysa. Czym zajmują się sołtysi?

Od 1990 roku sołtys jest organem wykonawczym gminy. Jest wybierany przez mieszkańców na zebraniu wiejskim, a wspiera go rada sołectwa.  Sołtys reprezentuje wioskę, zwołuje zebrania, realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, uczestniczy w sesjach rady gminy, a także w pracach jej organów bez prawa do głosowania. Powinien brać udział w posiedzeniach rady gminy, jeśli rozpatrywane są na niej sprawy sołectwa.

Do niedawna sołtysi zbierali także opłaty za podatki, ale w ostatnim czasie coraz więcej sołectw od tego odchodzi stawiając przelewy internetowe.

Sołtys to przede wszystkim inicjator wielu wydarzeń na terenie swojej miejsowości. Powinien więc być osobą aktywną, otwartą i obdarzoną poczuciem humoru, bo czasami role, w jakie przychodzi mu się wcielać bywają różne - ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ.

Ilu sołtysów jest w powiecie rawickim?

Ostatnie wybory sołeckie odbyły się na początku 2019 roku. Do tego roku najdłużej urzędującym włodarzem wsi w powiecie był Antoni Bartkowiak - od 1978 roku sołtys Zakrzewa (gmina Miejska Górka). Zrezygnował jednak z kandydowania w kolejnych wyborach i oddał stery w inne ręce.

Na tę chwilę najdłuższy staż posiada wciąż urzędujący sołtys Nowego Sielca w gminie Jutrosin - Mieczysław Kurzawa.

Obecnie w powiecie jest 87 sołtysów - głównie mężczyzn. 27 liderów wsi to kobiety.  Jedynie w gminie Miejska Górka - większość sołtysów to panie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy