Już w tę noc cofniemy zegarki o godzinę, z 3:00 na 2:00. Wszystko to ma związek ze zmianą czasu z letniego na zimowy. Zgodnie z zapowiedziami Parlamentu Europejskiego, po raz ostatni przesuniemy wskazówki zegara w 2021 roku. Aktualnie trwa dyskusja, czy powinniśmy pozostać na cały rok przy czasie letnim, czy przy zimowym. To samo pytanie zadaliśmy mieszkańcom Rawicza.
Po raz pierwszy czas z zimowego na letni zmienili Niemcy, w czasie I wojny światowej. W 1916 roku, 1 maja rozpoczął się o godzinę wcześniej, czyli 30 kwietnia, o 23:00, natomiast 30 września zakończył się godzinę później czyli o 1:00 w nocy. Rok później również zdecydowano się na zmianę czasu, ale zmieniono daty przesuwania wskazówek zegarka. Tym razem, zdecydowano się na noc z 15 na 16 kwietnia i z 16 na 17 września. Zmianie uległa też pora nocy, w której dokonywano zmiany. Czas przesunięto wtedy tak, jak robimy to dzisiaj, czyli między godziną 2:00, a 3:00. Krótko po tym pomysł ten podchwycili Brytyjczycy.
Dlaczego zmieniamy czas?
Trudno podać jednoznaczną decyzję, dlaczego wprowadzono zmianę czasu. Filozofowie i propagatorzy tej „innowacji” tłumaczyli potrzebę zmiany czasu możliwością lepszego wykorzystania dnia w lecie, czy zmniejszenia nakładów na produkcję elektryczności zimą.
W Polsce po raz pierwszy przesunięto wskazówki w okresie II Rzeczypospolitej, ale zrobiono to tylko raz - w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej powrócono do tego rozwiązania, które z przerwami funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Koniec ze zmianą czasu?
W 2018 roku Parlament Europejski przeprowadził na terenie całej Unii Europejskiej internetową ankietę, w której zapytał Europejczyków, czy chcą zrezygnować ze zmiany czasu. W głosowaniu 80% mieszkańców UE stwierdziło, że tak. Jeszcze przed wiosennymi wyborami do PE, europosłowie zdecydowali, że po raz ostatni czas zmienimy w 2021 roku. Aktualnie projekt znajduje się w rozpatrywany jest na szczeblu grup roboczych. Największym problemem, przed jakim stoją przedstawiciele państw jest wybór, który czas pozostawić - letni, czy zimowy. Każde z państw miałoby samo podjąć decyzję, przy którym wariancie chce pozostać, ale istnieją duże obawy co do chaosu w strefach czasowych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą krajami.
Nasza redakcja postanowiła poznać zdanie rawiczan na ten temat. Zapytaliśmy mieszkańców miasta, czy znieśliby zmianę czasu i, który z nich by wybrali jako obowiązujący - zimowy czy letni? ZOBACZ FILM: