reklama

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poszło uczniom w powiecie rawickim?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Brózda

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poszło uczniom w powiecie rawickim? - Zdjęcie główne

Egzaminy ósmoklasiści napisali w maju, teraz dowiedzieli się, jak im poszło. | foto Karolina Brózda

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW środę, 8 lipca 2024 r., opublikowane zostały wyniki egzaminu ósmoklasisty. Sprawdzamy jak wypadli uczniowie z powiatu rawickiego.
reklama

Obowiązkowy egzamin ósmoklasisty odbył się w dniach 14-16 maja. Młodzież musiała napisać sprawdzian z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego - angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Łącznie do egzaminu przystąpiło 214 500 ósmoklasistów z ponad 11 190 szkół oraz ponad 11 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 3 400 szkół.

Egzamin ósmoklasisty. CEK: Nie można go nie zdać

Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina, że nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu tego nie można nie zdać, ani też powtórzyć. Jednak, co ważne, egzamin ten zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki sprawdzianu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole. 

reklama

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostały opublikowane 3 lipca rano (pomiędzy godziną 8 a 10). Każdy zdający powinien ich szukać - i zapewne natychmiast to zrobił - na indywidualnym koncie w systemie ZIU. Aby, się tam zalogować należało wpisać „login” i „hasło” przekazane przez szkołę. Następnie wybrać pole „Egzamin ósmoklasisty”, w którym pojawiły się procentowe wyniki, które udało się danemu uczniowi uzyskać. 

CKE informuje, że uczniowie, a także rodzice, mogą poprosić o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Muszą jednak napisać wniosek i złożyć go do dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Jeśli natomiast uczeń ma zastrzeżenia, może złożyć wniosek o weryfikację wyniku.

reklama

Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty

Wyniki egzaminu ósmoklasisty można było poznać online, ale po samo zaświadczenie trzeba udać się osobiście do szkoły. Niektóre placówki zaczęły je wydawać już w środę. Po skompletowaniu tych danych należy je dopisać do wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a samo zaświadczenie do szkoły donieść. Uwaga! Po poznaniu wyników egzaminów istnieje możliwość dokonania zmian na liście preferencji, ale termin i jej zakres zależy od województwa, w którym kandydat zamierza się uczyć. 

Przypomnijmy, że uzyskany rezultat ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów, które otrzymuje uczeń po skończeniu podstawówki, to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia, np. konkursy, olimpiady, wolontariat. 

reklama

Jak poszło uczniom z powiatu rawickiego na egzaminie ósmoklasisty?

Według danych CKE, uczniowie z powiatu rawickiego podeszli do trzech egzaminów: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Średni wynik w kraju z polskiego wyniósł 60%, w wielkopolsce 57,48%, a w powiecie - 55,50%. Z językiem ojczystym najlepiej poradzili osbie uczniowie z gminy Jutrosin, którzy osiągnęli średnią 63,17%. Najniższa średnia wypadła w gminie Miejska Górka - 41,07%.

Matematyka w kraju wypadła znacznie gorzej. Średnia z tego egzaminu w kraju wyniosła 47%, w Wielkopolsce - 48,57%, a w powiecie - 50,83%. Wśród gmin w naszym powiecie najlepiej poradzili sobie ósmoklasiści z Pakosławia - 68,89%, a najsłabiej wypadli uczniowie z gminy Bojanowo - 28,86%.

reklama

Najczęściej wybieranym językiem obcym był angielski i był to jedyny język poddany analizie w naszym powiecie. Średnia w kraju z tego egzaminu wyniosła 66%, w województwie - 64,37%, a w powiecie - 59,09%. Ponownie najlepiej wypadli uczniowie z gminy Pakosław - 65,83%, a najgorzej z gminy Bojanowo - 32,54%.

Kalina Duda, która od września 2023 roku kieruje Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Rawiczu, a wcześniej kierowała Szkołą Podstawową w Gościejewicach, przyznała, że tegoroczne wyniki egzaminu ósmoklasisty nie spełniły jej oczekiwań.

- Egzamin z matematyki okazał się najtrudniejszy dla uczniów i ten przedmiot poszedł uczniom najsłabiej. Nie analizowałam jeszcze wyników z poprzednich lat w „jedynce” więc trudno mi się odnieść, ale w szkole, w której przez całe życie pracowałam, to te wyniki po prostu z roku na rok były coraz słabsze, albo jeśli były lepsze to poprawy były niewielkie - przekazała.

Dodała, że w jej ocenie egzaminy ósmoklasistów nie są konieczne.

- Oczywiście, przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. I oczywiście, że jego wyniki mogą zaważyć na przyszłości uczniów, jeśli chcą się dostać np. do wymarzonej szkoły średniej. Jednak takie sytuacje występują najczęściej w dużych miastach, gdzie oferta edukacyjna jest zróżnicowana i na pewno bogatsza, niż w mniejszych środowiskach. W mniejszych środowiskach uczniowie nie mają wystarczającej motywacji, żeby rzeczywiście zależało im na wynikach egzaminów - podsumowała.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama