Reklama

Dziś wybory prezydenckie. Lokale wyborcze czynne od godziny 7.00

Opublikowano:
Autor:

Dziś wybory prezydenckie. Lokale wyborcze czynne od godziny 7.00  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dzisiaj wybieramy Prezydenta RP. Głosowanie w lokalach wyborczych ma potrwać od godziny 7.00 do 21.00. Głos można oddać także korespondencyjnie.

Jeśli wyborca zamierza oddać głos korespondencyjnie, musiał to zgłościć wcześniej. Dostawał wówczas pakiet, zawierający między innymi kartę do głosowania łącznie z instrukcją, jak poprawnie oddać głos. Kopertę zwrotną z kartą do głosowania trzeba było wrzucić do skrzynki pocztowej lub dostarczyć do urzędu gminy - do 26 czerwca. Kto tego nie zrobił, pakiet może dziś dostarczyć do lokalu wyborczego. 

Natomiast, jak powinno wyglądać głosowanie w lokalach wyborczych, jaki rygor sanitarny obowiązuje w związku z zagrożeniem epidemiologicznym? Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie zakłada, że:

- w lokalu wyborczym przebywać powinno jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania i obserwatorów społecznych,

- członkowie komisji muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony osobistej, między innymi jednorazowe rękawiczki - każdy otrzyma tyle rękawic, aby mógł je zmieniać co godzinę - oraz przyłbice lub półmaski i płyn do dezynfekcji,

- pomiędzy stanowiskami powinno być zachowane 1,5 m odstępu, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania,

- w trakcie głosowania kilkukrotnie przeprowadzona zostanie dezynfekcja klamek, urn wyborczych, stołów, urządzeń higieniczno-sanitarnych, uchwytów, włączników światła oraz pozostałych powierzchni, na kontakt z którymi narażeni są wyborcy.

- lokale mają być wietrzone przez 10 minut, nie rzadziej jednak niż co godzinę,

- w lokalach musi znajdować się odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego, będą one musiały odczekać co najmniej dobę, zanim komisja zacznie je przeliczać,

- wyborcy przy wejściu do lokalu mają mieć do dyspozycji płyn dezynfekcyjny,

- każdy głosujący powinien posiadać zasłonę na usta i nos, którą zdejmie tylko w chwili weryfikacji tożsamości przez członka komisji wyborczej.

Jak głosować w lokalu wyborczym?

Na każdej karcie umieszczona jest informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu. Wyborca oddaje głos stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tylko jednego kandydata. 

Znak „x” to dwie przecinające się linie w obrębie kratki.

Za nieważny uznaje się głos:

- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca umieścił znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata,
- oddany na karcie do głosowania, na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.

Idąc na wybory pamiętajmy, by zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Gdzie możesz zagłosować? SPRAWDŹ TUTAJ

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE