Rawicz założył w 1638 r. oboźny wielki koronny Adam Olbracht Przyjma-Przyjemski. Miasto budowano się przy samej granicy państwa, mieli się w nim osiedlać protestanci, uciekający ze Śląska przed habsburskimi katolikami podczas krwawych walk wojny trzydziestoletniej.
Król Władysław IV podpisując akt lokacyjny przyznał miastu wiele przywilejów. W dokumencie zawarto także punkt potwierdzający Rawiczu wolność praktyk religijnych. Miasto od początku stało sie więc wielokulturowe. Osiedlali się w nim zarówno niemieccy protestanci jak i katolicy z Dolnego Śląska i Wielkopolski oraz Żydzi.
Miasto rozrosło w sposób uporządkowany, było wybudowane od podstaw na pustym terenie majątku Przyjemskich w Sierakowie. Zabudowania powstawały na widocznym do dziś planie szachownicy. Ten układ zaprojektował architekt z Wrocławia – Michał Flandrin. Główną część miasta otoczono w 1665 r. ziemnymi wałami wzmocnionymi cegłami, z kilkoma bramami miejskimi. Dziś te dawne wały zostały w formie otaczających starówkę plant.
Z okazji urodzin Rawicza proponujemy Wam krótki quiz wiedzy na temat miasta:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.