reklama

Fenomen "spotted" również na rawickiej ziemi. Specjalne oświadczenie ZSP nr 2

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Fenomen "spotted" również na rawickiej ziemi. Specjalne oświadczenie ZSP nr 2 - Zdjęcie główne

foto adobe stock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd jakiegoś czasu w całej Polsce popularne są profile typu "spotted". Na początku polegały one na znajdowaniu osób, które "spotter" zauważył w mieście. Z biegiem czasu profili tego typu zrobiło się od groma, a i treści zmieniły się diametralnie.
reklama

Spotted już jakiś czas temu zaczęło królować na Facebooku jako profile, w których "spotterzy" za pomocą mediów społecznościowych szukali osób napotkanych w określonym miejscu. Podpowiada nam to sama nazwa, bowiem "spotted" w języku angielskim oznacza zaobserwowany czy zobaczony. Tego typu profile utworzono w większości miast w Polsce, ale nie tylko, bo profile spotted tworzono też dla mniejszych społeczności - w tym m.in. dla szkół. 

Z czasem treści typu: szukam kogoś, zmieniły się w festiwal nienawiści i pogardy, bowiem profile w wielu przypadkach prowadzą młode osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę z faktu, iż treści, które obrażają inne osoby mogą zostać uznane jako zniesławienie, a co za tym idzie, zainteresują się tym policjanci jeśli takie naruszenie zostanie zgłoszone. Z biegiem czasu profile tego typu przeniosły się z Facebooka na Instagram. 

reklama

Profile spotted w powiecie rawickim

Do powiatu rawickiego moda "spotted" również dotarła. Powstał ogólny profil spotted: Rawicz oraz klika pomniejszych, m.in. dla ZSZ w Rawiczu, I LO w Rawiczu, ZSPT w Bojanowie, SP4 w Rawiczu czy ZSP nr 2 w Rawiczu, choć tego ostatniego raczej już nie znajdziemy po ostatnim oświadczeniu dyrekcji i rady pedagogicznej szkoły, bowiem pewne zasady, które w szkole są respektowane na tym profilu zostały naruszone. 

Mówimy stanowcze: NIE!

To nie pierwszy raz kiedy dyrekcja i nauczyciele szkoły interweniują w sprawie nieprzyjemnych treści zamieszacznych na profilu spotted utworzonym dla społeczności tej placówki. W zeszłym roku miała miejsce taka sama sytuacja, wówczas dyrekcja dotarła do osób odpowiedzialnych za utworzenie profilu, które zostały pociągnięte do odpowiedzialności za swoje czyny. Sytuacja jednak nie nauczyła innych uczniów, że tego typu działalność nie jest pochwalana przez grono pedagogiczne. 

reklama

We wtorek, 14 listopada 2023 r. na oficjalnym profilu Zespołu Szkolno Przedszkolnego numer 2 w Rawiczu pojawiło się oświadczenie przygotowane przez dyrekcję i grono pedagogiczne. 

W komunikacie możemy przeczytać, że w szkole nie ma miejsca na nienawiść, która na spotted się pojawiła. Uczniowie, którzy zostali pokrzywdzeni mają zgłosić się do psychologa, pedagogów, wychowawcy lub dyrekcji. W komunikacie pojawia się także prośba, by nie uczestniczyć w działaniu spotted i reagować na nieodpowiednie treści zamieszczane w internecie w kontekście innych osób. Dyrekcja apeluje także, by uczniowie nie byli jedynie biernymi obserwatorami działalności tego typu, ale reagowali na krzywdę innych.

reklama

- Bardzo wiele zależy od Was, a my w Was wierzymy! - czytamy w apelu.

Dyreckcja i nauczyciele zwracają także uwagę, że takie działania będą skutkowały odpowiedzalnością karną. Dotyczy to zarówno osób zamieszczających takie wpisy, dodających na profile czy popierających takie działania. Szkoła w kwestii szukania osób działajacych przy tego typu działalności może liczyć na wsparcie rawickiej policji. 

Podobna sytuacja była w ZSZ

Takich sytuacji w powiecie zdarza się wiele, całkiem niedawno miała miejsce w rawickim Zespole Szkół Zawodowych, ale sam problem przemocy w internecie trwa do dziś. Jak przyznaje dyrektor zespołu - Daria Jagła, codziennie mierzy się z tego typu problemem. 

Od kilku lat istnieje problem wirtualnego "życia młodych ludzi". Grupy zamknięte stanowią główne źródło kontaktu i niestety są jednym sposobem na "wyżycie" się młodych ludzi. Fala anonimowości, ukrycie pod maską Nicku i obrażanie innych osób stało się "modne". Kilka lat temu przy współpracy z rawicką policją zajmowaliśmy się Spotted: ZSZ. Uczniowie dali tam upust swoim emocjom zapominając, że każdy może na taką grupę wejść. Młodzi ludzie zapominają, jakie konsekwencje grożą za obrażanie, nękanie psychiczne i upokarzanie innych osób. Nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie konsekwencji prawnych - raczej chodzi mi o to, że jeżeli ktoś psychicznie nie wytrzyma nękania i popełni samobójstwo - jak wówczas czuje się jego oprawca. Każdy na innych charakter i sposób reagowania. W tym roku bardzo intensywnie zajmujemy się tematem grup zamkniętych i anonimowego obrażania w internecie. Niestety, rzeczywistość oraz dorośli często dają zły przykład młodzieży, czegowszyscy byliśmy świadkami przed wyborami. Dlatego też chciałabym zaapelować nie o to, żebyśmy się lubili, ale o to żebyśmy się szanowali jako ludzie - komentuje Daria Jagła. 

reklama

Problem w całej Polsce

Problem z "hejtem" w internecie występuje w całej Polsce. Niejednoktornie czytamy o młodych ludziach, którzy padają ofiarami oszczerstw.

Jako redakcja portalu rawicz24.pl apelujemy, by szanować drugiego człowieka i jego zdanie, by pod pseudonimami czy zmienionymi imionami i nazwiskami nie publikować treści, które mogą źle wpłynąć na osoby trzecie, a to w ostatnim czasie jest bardzo często zauważalne. W internecie nikt nie jest anonimowy, a policja dysponuje narzędami pozwalającymi w łatwy sposób namierzyć osoby, które nie korzystają z internetu w sposób zgodny z netykietą, czyli zbiorem zasad zachowania w internecie. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama