reklama

Firma z Miejskiej Górki z certyfikatem na rogale świętomarcińskie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Malwina Urbanowicz (archiwum)

Firma z Miejskiej Górki z certyfikatem na rogale świętomarcińskie - Zdjęcie główne

Rogale świętomarcińskie | foto Malwina Urbanowicz (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCoraz bliżej do Narodowego Święta Niepodległości. Dla niemal całej Wielkopolski, w tym powiatu rawickiego, to także święto patrona tego dnia, czyli św. Marcina. Jest to dzień, w którym w naszym regionie zajadamy się rogalami świętomarcińskimi. Tylko jedna firma z ziemi rawickiej może się poszczycić certyfikatem na te oryginalne.
reklama

Według źródeł, zwyczaj pieczenia marcinowych rogali wywodzi się z czasów pogańskich. Podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub zastępowano je ciastem zwijanym w wole rogi. Kościół łaciński przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina, a kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą - według legendy - miał zgubić koń świętego.

Pod koniec XIX stulecia zwyczaj wypiekania rogali został wskrzeszony za sprawą pewnego poznańskiego cukiernika. Chcąc wspomóc biednych, zaczął on wypiekać rogale. Ubogim rozdawał je za darmo, bogatszym sprzedawał, a pieniądze przeznaczał na rzecz potrzebujących.

reklama

Kto może przygotować rogala świętomarcińskiego?

30 października 2008 roku nazwa „rogal świętomarciński” została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. 

Jak informuje poznański Cech Cukierników i Piekarzy, tylko firma, która prowadzi produkcję na terenie województwa wielkopolskiego (wyłączając powiaty: złotowski, międzychodzki, kępiński, ostrzeszowski i turecki) może starać się o przyznanie Prawa do produkcji Rogala Świętomarcińskiego. W celu uzyskania certyfikatu należy złożyć wniosek do Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu o przeprowadzenie kontroli oraz deklarację zgodności z procesem produkcji. Kontrolę procesu produkcji i wyrobu gotowego przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kontrola przeprowadzana jest w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

reklama

Po pozytywnym przejściu, kontroli Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wystawia świadectwo jakości, na podstawie którego Cech Cukierników i Piekarzy raz w roku, na początku listopada, wystawia ozdobny certyfikat. Okres ważności świadectwa jakości po pierwszej kontroli wynosi rok, przy kolejnych może wynieść nawet 3 lata. Podczas trwania ważności świadectwa jakości przeprowadzane są niezapowiedziane kontrole. Natomiast Cech Cukierników i Piekarzy ozdobne potwierdzenie wystawia co roku.

Firma z Miejskiej Górki z certyfikatem dla jej rogali świętomarcińskich

Wręczenie certyfikatów dla firm z Wielkopolski odbyło się wczoraj (28 października 2024 roku) w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. W 2024 roku dokumentem mogą się poszczycić 84 podmioty z Wielkopolski. Wśród nich jest jeden z ziemi rawickiej. Mowa o Zakładzie Cukierniczym Joker z Miejskiej Górki. Następnych dziesięć przedsiębiorstw jest w trakcie kontroli. Nie ma wśród nich jednak kolejnego reprezentanta powiatu rawickiego.

reklama

Oczywiście, nie oznacza to, że i w innych punktach na terenie powiatu nie dostaniemy rogali świętomarcińskich. Certyfikat otrzymała także firma Piekarstwo J.M. Czwojda z Krotoszyna. W trakcie kontroli jest Piekarnia Cukiernia Kurasiak z Kościana. Jesteśmy także pewni, że pyszności na 11 listopada przygotują również inne firmy z Rawicza i okolic.

Lista firm z certyfikatami w 2024 roku


Grafiki: Cech Cukierników i Piekarzy

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama