Pod koniec lutego w poczekalni Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Rawiczu (ul. Wały J. Dąbrowskiego 2) stanęło kolejne, obok urzędomatu, urządzenie mające ułatwić załatwianie spraw w urzędzie. Tym razem pojawiła się fotobudka.
- To świetna okazja, by zrobić szybkie i profesjonalne zdjęcie - idealne do dokumentów typu: prawo jazdy, dowód osobisty, wiza, legitymacja czy paszport. Fotobudka umożliwia szybkie wykonanie i wydrukowanie fotografii bez konieczności opuszczania urzędu - czytamy w informacji zapowiadającej nowe rozwiązanie.
Urządzenie dostępne jest w godzinach pracy urzędu. Zestaw czterech zdjęć o wymiarach 35x45mm kosztuje 30,00 zł. Urządzenie obsługuje płatności zbliżeniowe, BLIK oraz gotówkę.
Fotobudka w rawickim starostwie martwi zakłady fotograficzne
Nowy automat, którym pochwaliło się starostwo jednak nie wszystkich zachwycił. Obawa o przyszłość dopadła lokalne zakłady fotograficzne. W tej sprawie, 18 marca 2025 roku, złożyli petycję do władz powiatu.
- W naszej ocenie wprowadzenie tej usługi w urzędzie negatywnie wpływa na funkcjonowanie lokalnych przedsiębiorstw fotograficznych, których działalność opiera się głównie na wykonywaniu zdjęć biometrycznych do dokumentów - wskazali.
Podkreślili, że - w ich opinii - uruchomienie fotobudki odbyło się bez równego traktowania i stanowi naruszenie zasad uczciwej konkurencji. Ponadto uważają, że postawienie automatu powinno się odbyć po przeprowadzeniu konsultacji ze środowiskiem przedsiębiorców, w których interesy będzie taka inicjatywa uderzała.
- Działają obecnie cztery zakłady fotograficzne, które od lat świadczą usługi dla mieszkańców miasta i powiatu, najbliższe zakłady są niecałe 5 min drogi od urzędu gdzie postawiono fotobudkę. Przez dekady nasi klienci mogli liczyć na profesjonalną obsługę, wysoką jakość zdjęć oraz doradztwo dostosowane do indywidualnych wymagań urzędowych. Wprowadzenie fotobudki w urzędzie de facto tworzy nierówną konkurencję, a jej działalność wpływa na pogorszenie naszej sytuacji finansowej. Brak tego dochodu ze zdjęć na dokumenty może uniemożliwić dalszą naszą działalność! - prezentowali w petycji.
Zaznaczyli także, że jako lokalni przedsiębiorcy płacą podatki na rzecz gminy i powiatu, tworzą miejsca pracy i tym samym wspierają rozwój miasta.
- Mieszkańcy, którzy mają chęć do pracy i do szkolenia młodych, są przez Starostwo Powiatowe w Rawiczu wypierani i zastępowani przez maszyny. Jako profesjonalne zakłady podchodzimy do klienta indywidualnie i bierzemy odpowiedzialność za biometrie (zdjęcia z maszyny są odrzucane bardzo często w innych urzędach), przyjmujemy reklamacje, dojeżdżamy osobiście do osób niepełnosprawnych, wykonujemy na wysokim jakości papierze, wysyłamy od razu na życzenie klienta zdjęcia w formacie elektronicznym z wysyłką na e -mail, formatowane do odpowiedniego formatu w tej samej cenie. Godziny otwarcia zakładów są korzystniejsze niż godziny urzędowania - bronią się fotografowie.
Podkreślają, że według ich informacji fotobudka, która stanęła w Rawiczu należy do firmy, która ma monopol na całą Polskę i nie jest zarejestrowana w Rawiczu, więc nie zostawia tu podatków.
- Wzbogaca się kosztem wielu rodzinnych firm zatrudniających pracowników, szkolących uczniów i wspierających inicjatywy społeczne, pozwala im umrzeć przy przyzwoleniu władz powiatowych - zarzucają starostwu.
Fotobudka w rawickim starostwie zniknie?
Starosta rawicki, Adam Sperzyński, przekazał, że spotkał się z twórcami petycji.
- Wysłuchaliśmy argumentów właścicieli lokalnych zakładów fotograficznych i zastanawiamy się, co dalej. Nie upieramy się przy rozwiązaniu, które jest teraz, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Na pewno też nie chcemy działać ze szkodą dla lokalnych firm. Umówiliśmy się, że damy sobie czas do analizy i spotkamy się ponownie za kilka tygodni - wyjaśnił.
Starosta przyznał jednocześnie, że według posiadanych statystyk, do tej pory maszyna nie wykonała bardzo dużo zdjęć.
Jak podał Wydział Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Rawiczu, od 20 lutego do 31 marca w fotobudce wykonano 29 zdjęć: 18 na prawo jazdy, 7 na dowód osobisty, 3 do paszportu i 1 na kartę miejską.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.