Reklama

Gaz jest. Czy powstanie kopalnia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Gaz jest. Czy powstanie kopalnia? - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku lat koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu na terenie gminy ma Grupa Palomar Natural Resources. Wydobyciem surowca miała zająć się spółka Rawicz Energy, powiązana z Palomarem. Od dłuższego czasu jednak nic w tej kwestii się nie dzieje.

Reklama

Po udanych odwiertach próbnych, spółka już w 2019  roku zakończyła prace nad projektem technicznym instalacji gazowych i uzyskała pozwolenia na budowę infrastruktury przesyłowej, w tym systemu osuszania gazu w Dębnie Polskim i gazociągu wraz ze stacją przyłączeniową przy kopalni Załęcze w Wodnikach.Na stronie internetowej firmy Palomar, długo widniała informacja, że spółka jest „w trakcie postępowania administracyjnego, którego celem jest zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża gazu ziemnego Rawicz i przejście do wieloletniej fazy wydobywczej”. Postępowanie miało toczyć się w ministerstwie środowiska. Wszystko wskazuje na to, że się nie zakończyło.

Mieli uzupełnić dokumenty

Z informacji uzyskanych przez nas przed rokiem w ministerstwie środowiska wynikało, że wniosek o zatwierdzenie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej spółka złożyła w kwietniu... 2017 roku. „W wyniku weryfikacji złożonej dokumentacji - pod względem zgodności z przepisami ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złóż węglowodorów, stwierdzono, że dokumentacja ta zawiera liczne braki formalne oraz wymaga złożenia przez spółkę szczegółowych wyjaśnień” - informowało wówczas biuro prasowe ministerstwa - zaznaczając, że wciąż oczekuje na kolejne uzupełnienie dokumentacji przez Rawicz Energy.   

Informacji brak 

Wydobycie gazu z rawickiego złoża - jak wynika z raportu przygotowanego w styczniu ubiegłego roku przez ministerstwo środowiska, na zlecenie Komisji Europejskiej - może potrwać do marca 2047 roku. Kiedy i czy w ogóle się rozpocznie, nie wiadomo. Rok temu spółka Rawicz Energy nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie. We wrześniu tego roku próbowaliśmy sprawdzić, co się zmieniło, ale okazało się, że nie istnieje strona internetowa - zarówno Palomaru, jak i Rawicz Energy. Informacji o ewentualnych zmianach w postępowaniu nie posiada także gmina. - Ostatnie wiadomości, jakie otrzymaliśmy dotyczyły tego, że firma miała uzupełnić dokumentację w ministerstwie. Od tego czasu nic się nie zmieniło. Nie mamy żadnych sygnałów - ani od firmy, ani z ministerstwa. Gdyby coś się działo, na pewno samorząd zostałby poinformowany - przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza Rawicza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy