Reklama

Gdzie w Rawiczu i okolicy kupisz węgiel? Sprawdzamy dostępność opału i ceny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Gdzie w Rawiczu i okolicy kupisz węgiel? Sprawdzamy dostępność opału i ceny - Zdjęcie główne

Gdzie w Rawiczu i okolicy kupisz węgiel? Sprawdzamy dostępność opału i ceny | foto Archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wypłaty dodatku węglowego obiecanego przez rząd odsuwają się w czasie, tymczasem ceny węgla nie czekają - rosną w zastraszającym tempie. Sprawdziliśmy, za ile można kupić węgiel w Rawiczu i okolicy.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla wynika, że ponad 1/4 Polaków opala swoje domy węglem. Nic więc dziwnego, że "czarne złoto" stało się obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych surowców na rynku. Sprawdzamy więc, czy w Rawiczu i okolicy jesteśmy w stanie kupić węgiel i w jakiej cenie?

Gdzie i za ile kupimy węgiel w Rawiczu i okolicy?  

Okazuje się, że węgiel w rawickich składach kupimy, ale ceny są horrendalne. 

Węgiel jest w sprzedaży, ale musimy go kupować od licencjonowanych pośredników i jest niebotycznie drogi - przyznaje właściciel jednego w lokalnym składów.

Węgiel, który trafia do sprzedaży w naszym powiecie pochodzi z różnych źródeł. Czasami jest to surowiec z polskich kopalń, częściej importowany, z nie do końca sprecyzowanych źródeł. Trafiliśmy nawet na ofertę "węgla importowanego polsko-rosyjskiego".

7 września 2022 roku ceny węgla, u handlowców w okolicy Rawicza oscylowały pomiędzy 2.840 zł, a 3.600 zł

Ceny węgla za 1 tonę w wybranych składach:

  • PHUP Rolzbóż Kmiecik, Sierakowo - węgiel orzech, import - 2.840 zł
  • PHU Twardy, Rawicz - węgiel orzech, import - 3.500, ekogroszek worki - 3.480
  • Marchon Kąty - węgiel orzech, polski, worki - 3.500

Węgiel w Rawiczu i okolicy, a może przez Internet?

Węgla można także szukać w sklepie internetowym prowadzonym przez Polską Grupę Górniczą, w cenie około 1.400 zł/t. Jednak PGG oferuje tam tak znikome ilości, że zakup tą drogą graniczy z cudem.

Sprzedaż reklamowano, jako możliwość nabycia taniego węgla bez pośredników, w cenach jak w kopalni. Jednak węgiel tam oferowany nie jest dla wszystkich. Może go kupić jedynie osoba prywatna do ogrzewania własnego domu i jest jednorazowy limit - 3 tony na osobę (ekogroszku - 1 tona). 

Gdy już się komuś uda zdobyć online "czarne złoto", musi dodatkowo załatwić sobie transport. Cena takiej usługi na teren naszego powiatu to około 200 zł za tonę.

Ceny opału w Rawiczu i okolicy. Za dodatkiem węglowym poczekamy nawet 60 dni? 

Wsparciem w kupnie opału ma być dodatek węglowy (w kwocie 3.000 zł). Przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy, zasilane paliwami stałymi. Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku węglowego jest wpisanie lub zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). 

Pierwotnie dodatek miał być wypłacany w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Sejm zmienił jednak zasady, wydłużając ten czas do dwóch miesiący. Ale to niejedyna zmiana. Wobec tego, że rodziny mieszkające pod jednym adresem składały kilka wniosków o dodatek, rządzący postanowili uszczelnić przepisy. Wprowadzono zasadę - jeden adres, jeden dodatek. 

Okazuje się jednak, że 3.000 zł. dodatku (gdyby już dzisiaj trafił na nasze konto), nie wystarczyłoby na zakup nawet jednej tony węgla (z jednym wyjątkiem), chyba że uda się go kupić w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy