reklama

Główna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rawiczu [ZDJĘCIA, FILM]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGłówna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Rawiczu odbyła się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Poprzedziła ją msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P. w intencji Ojczyzny. Uczestniczył w niej chór parafialny Św. Wojciecha oraz Orkiestra Dęta Miejska Górka.
reklama

Po mszy pochód z towarzyszeniem orkiestry przeszedł pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie zebrani odśpiewali polski hymn. Uroczystość prowadził brygadier Krzysztof Skrzypczak (zastępca komendanta PSP), który odczytał Apel Pamięci. Zakończyła go salwa honorowa z moździerza, co było inicjatywą Rawickiego Bractwa Kurkowego.

Walczą także za nas, czyli refleksje o niepodległości podczas uroczystości w Rawiczu 

Po wspólnej modlitwie, którą poprowadził dziekan dekanatu rawickiego, ks. kanonik Wojciech Prostak, proboszcz „czerwonego” kościoła, głos zabrał burmistrz Grzegorz Kubik. Szef samorządu nawiązał do toczącej się tuż za naszą granicą wojny na Ukrainie.

- Ukraińcy walczą o niepodległość, o możliwość decydowania o swojej przyszłości. Ale walczą także za nas - powiedział.

reklama

Przypomniał prorocze słowa prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w 2008 roku w Gruzji, które były celną diagnozą rosyjskiej polityki.

- Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może czas i na mój kraj, na Polskę. Wystarczyło kilka lat, by te słowa okazały się rzeczywistością. Bezpieczna Polska to również silna, bezpieczna Ukraina.

- Dlatego każde wsparcie dla Ukrainy, nawet to najmniejsze w postaci udzielenia schronienia czy wysłania busa z żywnością, ma wielką wartość - kontynuował burmistrz.

Podkreślił, jak ważny dla zachowania niepodległości jest patriotyzm, przytaczając słowa Władysława Bartoszewskiego.

reklama

- Stosunek do patriotyzmu jest stosunkiem do własnej godności, własnej przeszłości i własnej przyszłości. Stosunek do patriotyzmu zaczyna się od szacunku do siebie nawzajem. Bo nie ma przyszłości bez wspólnoty, a wspólnoty bez wzajemnego szacunku! Również takiej wspólnoty jaką jest nasza gmina - zaakcentował.

Jan Dziecziczak w Rawiczu: "Polacy zdali egzamin solidarności"

Potem głos zabrał sekretarz stanu, poseł Jan Dziedziczak. Również nawiązał do wojny na Ukrainie i słów burmistrza Grzegorza Kubika.

- Polska przyjęła około 6 milionów uchodźców z Ukrainy, głównie w domach prywatnych. - To 85% całej ich liczby - podkreślił. - Społeczeństwo polskie wzorowo zdało egzamin solidarności z Ukrainą, co zostało docenione na całym świecie. Przekazywana jest również broń i wsparcie finansowe, na ten cel rząd przeznaczył kilkadziesiąt miliardów złotych. Polska jest niepodległa, ale wolność nie jest nam dana raz na zawsze - zaznaczył. - Trzeba kultywować tradycje niepodległościowe, decydować o swoim kraju bez zewnętrznych nacisków i interwencji.

reklama

Obchody Święta Niepodległości w Rawiczu zakończył piknik

Następnie przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Rawicz, Marek Przybylski, odczytał listy okolicznościowe przysłane przez wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego i członka zarządu województwa, Jacka Bogusławskiego.

Końcowym akcentem obchodów Narodowego Święta Niepodległości było złożenie przez delegacje kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Honorową wartę pod nim pełnili kadeci z I LO.

Uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.

Później w parku przy domu kultury obył się cieszący się dużym zainteresowaniem Piknik Niepodległościowy. W części artystycznej, którą z ramienia domu kultury prowadziła Eliza Banaszkiewicz, w muszli koncertowej wystąpili: Orkiestra Dęta Miejska Górka pod batutą Damiana Ruskowiaka, Lana Majewska, Julia Gałowska, Maria Frąckowiak, Chór „Ósemeczki” (SP nr 4), Agnieszka Heinze oraz Paulina Kowalska. Opiekę muzyczną sprawowali Tomasz Garbaliński i Sebastian Frąckowiak, którzy również pojawili się na scenie.

Przepyszne swojskie jadło przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich: Sarnówka, Dębno Polskie, Łąkta, Zawady „Fajne Babki” i Zielona Wieś „Nagietkowe Wariacje”.

W czasie pikniku zbierano datki na operację serca Tosi Niwczyk, ofiarodawców nie brakowało.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama