Reklama

Gmina Rawicz ogłasza przetarg na zagospodarowanie poligonu. Wiemy, co tam będzie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Miśkowiak

Gmina Rawicz ogłasza przetarg na zagospodarowanie poligonu. Wiemy, co tam będzie? - Zdjęcie główne

O tym, co ma się znaleźć na terenie byłego poligonu wojskowego burmistrz poinformował na konferencji prasowej | foto Joanna Miśkowiak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ramach Polskiego Ładu, Rawicz na zagospodarowanie poligonu ma otrzymać 18,6 mln zł. Za kilka dni gmina ogłosi przetarg na tę inwestycję, o której mówi się już od lat. Co ma się znaleźć na dawnym terenie wojskowym?

Reklama

Według wstępnej koncepcji przedstawionej jeszcze w 2018 roku, na terenie byłego poligonu miałby powstać kompleks rekreacyjny m.in. nowoczesne kąpielisko, promenada, ścianka wspinaczkowa, plac zabaw, ścieżki biegowe, kompleks hotelowy z kręgielnią. Jako pierwsza miała być zmodernizowana strzelnica. Jednak nie znaleziono wykonawcy zlecenia, więc dotacja na inwestycję - ponad milion złotych - przepadła. W międzyczasie zmienił się nieco także pomysł na urządzenie poligonu.

W minionym roku pojawiły się nawet pieniądze na zagospodarowanie terenów powojskowych. W ramach Polskiego Ładu, Rawicz na inwestycję pod nazwą Nowy Poligon ma otrzymać 18.6 mln. Już wiadomo też dokładnie, co ma się na nim znaleźć. Przetarg na tę inwestycję zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. Gmina liczy na to, że mimo trudnej sytuacji na rynku gospodarczym - uda się znaleźć wykonawcę zadania, które podzielono na kilka części. 

O tym, co dokładnie zawiera projekt przedsięwzięcia pod hasłem Nowy Poligon, burmistrz Grzegorz Kubik opowiedział na konferencji prasowej w dniu 22 marca.

Mieszkańcy Rawicza stawiają na zieleń. Tak zaznaczyli w ankiecie dotyczącej poligonu

Teren po poligonie wojskowym w Sierakowie to około 17 ha. Kompleks ma 3 zbiorniki wodne o pow. 6,54 ha. Mimo iż od dłużego czasu wiadomo było, w jaki sposób ma być zagospodarowany, to kilka dni przed przygotowaniem dokumentacji przetargowej gmina opublikowała ankietę w tej sprawe. Zachęcając mieszkańców do jej wypełnienia, apelowała by rawiczanie sami jeszcze raz wskazali, na jakich rozwiązaniach najbardziej im zależy. 

W ankiecie wzięło udział 1.200 osób, które mogły wskazać na trzy rozwiązania. Jak przekazano na wtorkowej konferencji prasowej, większość głosujących, bo aż 59% opowiedziała się za tym, by poligon stał się przede wszystkim rekreacyjną przestrzenią parkową z mnóstwem zieleni. Grzegorz Kubik zapewnia, że tak się stanie. Na poligonie, który i tak posiada już sporo zieleni, dosadzone zostaną jeszcze drzewa, kwiaty i byliny - takie, które przyjmą się i poradzą sobie na tamtejszym piaskowym podłożu.

Do kolejnych najczęściej wskazywanych rozwiązań należał plac zabaw (45%) i ścieżki pieszo-rowerowe (43,5%). I one mają znaleźć się na terenie byłego poligonu. A oprócz tego dużo więcej.

W ramach zadania teren został podzielony na strefy o zróżnicowanym sposobie użytkowania. Będą to:

  •  strefa kąpieliska
  • strefa sportowa
  • strefa piknikowa
  • strefa parkowa
  • strefa sportowa
  • strefa leśna

Pętle dla rowerzystów, miłośników jazdy na rolkach, biegaczy i spacerowiczów na poligonie w Rawiczu

Na terenie pagórkowatym w okolicy strzelnicy powstaną dwie pętle rowerowe dla miłośników tzw. jazdy ekstremalnej. Dookoła dwóch zbiorników wodnych zaplanowano wykonanie toru rowerowo-rolkowego w postaci pętli o szerokości 3 m i długości około 700 m wraz z niezbędnym placem w okolicy wjazdu na teren.

Ścieżki piesze parkowe na obszarach zielonych i leśnych zaplanowano na długości minimum 1,1 km.

W pełni utwardzona - kostką brukową - ma zostać jedynie ścieżka rowerowa wokół poligonu, a pozostałe mają mieć nawierzchnię szutrową.

Plac zabaw, kąpielisko i strefa leżakowania na rawickim poligonie

Będzie też parking i wyznaczone miejsce dla foodtrucków. Plan obejmuje również zagospodarowanie istniejącego kąpieliska z zabudową pomostów i zapleczem sanitarno-szatniowym (ma to być przestrzeń kąpielowa dla dzieci i 3 torowa dla pływających z tarasową strefą leżakowania).

- Woda w zbiorniku będzie zasilana ze studni głębinowej, ma także zostać biologicznie oczyszczona, część plaży zostanie osłonięta specjalnymi płóciennymi zadaszeniami chroniącymi przed słońcem. Jeśli chodzi o kąpielisko, to tam przewidujemy dwa obszary - jeden dla dzieci - na głębokości 1,20 m, co da się uzyskać przez podwieszane dno z kompozytu oraz obszar dla dorosłych, gdzie dno będzie wysypane piaskiem. Zamontowane zostaną zagrody uniemożliwiające przepływanie pod pomostami, by było bezpiecznie - wylicza burmistrz Grzegorz Kubik.

Dodatkowo, w przestrzeni między drugim a trzecim zbiornikiem urządzone ma zostać miejsce do grillowania, zorganizowania pikniku. Część nawierzchni w tym miejscu będzie utwardzona. 

Teren rawickiego poligonu będzie monitorowany i zasilany przez panele fotowoltaiczne

Jak już wcześniej informowano, przy okazji inwestycji zmodernizowane zostaną dwie ulice - Czeladnicza i Świętojańska, a przez cały teren byłego poligonu prowadziła będzie promenada spacerowa.

Cały obszar ma zostać wyposażony w w urządzenia małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne itp.) oraz monitoring. W dwóch miejsach staną sanitariaty, a na wałach okalających strzelnicę zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. 

W planie jest także wytyczenie tzw. psiego parku.

Pumptrack na poligonie w Rawiczu już w wakacje?

Przetarg zostanie ogłoszony wkrótce, a kiedy uda się wyłonić wykonawcę - trudno powiedzieć. Wiadomo, że wybrana firma od momentu podpisania umowy będzie miała 14 miesięcy na zrealizowanie zadania. 

Jedno jest pewne, że na poligonie coś zacznie się dziać już wkrótce. Za trzecim podejściem gminie udało się rozstrzygnąć przetarg na budowę pumptracku. Firma została juz wyłoniona. Jak przekazuje burmistrz Grzegorz Kubik, jest szansa, że pumptrack będzie gotowy już na wakacje. Jego budowa ma kosztować 1 mln 200 tys. zł. 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy