Reklama

Gmina Pakosław chce dofinansowywać przydomowe oczyszczalnie

Opublikowano: ndz, 13 cze 2021 04:30
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Gmina Pakosław chce dofinansowywać przydomowe oczyszczalnie - Zdjęcie główne

Gmina Pakosław chce dofinansowywać przydomowe oczyszczalnie | foto Adobe Stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowę 31 przydomowych oczyszczalni dofinansowano na terenie gminy Pakosław w ciągu ostatnich 7 lat. W tym roku ze wsparcia skorzystało już 3 mieszkańców. To alternatywne rozwiązanie w miejscowościach, gdzie nie będzie budowana sieć kanalizacyjna.

W przypadku terenów o rozproszonej zabudowie, inwestowanie w sieć kanalizacyjną - jak argumentują samorządowcy - jest trudne technicznie i nieekonomiczne. W takich miejscowościach alternatywnym rozwiązaniem są właśnie przydomowe oczyszczalnie ścieków. Od lat Gmina Pakosław dofinansowuje takie przedsięwzięcia.

Od 2015 roku do dziś dotacje otrzymało 31 inwestycji - informuje Mieczysława Andrzejewska z miejscowego urzędu gminy. - Ze względu na zmianę przepisów z zakresu Prawa wodnego, który dotyczył zapisu, że budowa przydomowej oczyszczalni powyżej 7 m3 wymagała przygotowania operatu wodno-prawnego, nie było chętnych do realizacji tego typu instalacji w 2020 roku nie było chętnych.

Dofinansowanie dotyczy częściowego zwrotu wydatków poniesionych na zakup, a także montaż urządzenia. W tym roku skorzystało z tego już 3 mieszkańców gminy. 

Otrzymali oni po 4.000 zł. Przyznane dotacje w drugim półroczu będą uzależnione od decyzji Rady Gminy Pakosław o zwiększeniu środków w budżecie na ten cel - dopowiada Mieczysława Andrzejewska. 

Jak twierdzi wójt Piotr Skrzypek, samorząd nadal jest zainteresowany wspieraniem mieszkańców chcących wyposażać posesje w przydomowe oczyszczalnie. Zastrzega jednak, że miejsc, gdzie nie ma sieci sanitarnej jest coraz mniej, bo stopień skanalizowania gminy przekroczył 90%. 

Zamierzamy podtrzymać tę formę wsparcia, z której w wielu gminach już zrezygnowano na rzecz dofinansowań do wymiany pieców. Wychodzimy z założenia, że na wymianę źródeł ciepła dostępne są środki np. z programu „Czyste Powietrze”, natomiast na oczyszczalnie przydomowe brak jest innych źródeł finansowania i dlatego chcemy podtrzymać ten rodzaj pomocy - tłumaczy włodarz.  

Ilu właścicieli skorzystało z dofinansowania na przydomową oczyszczalnię?

2015 r. - 5
2016 r. - 6 
2017 r. - 5 
2018 r. - 5 
2019 r. - 7 
2020 r. - 0
2021 r. - 3 (do końca maja)  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.