Reklama

Reklama

Gmina przejmie drogę i wyremontuje ją wspólnie z powiatem

Opublikowano: czw, 22 paź 2020 07:27
Autor:

Gmina przejmie drogę i wyremontuje ją wspólnie z powiatem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Ponad 3-kilometrowa droga do Pomocna i Zaorla - od skrzyżowania z trasą Rawicz - Dubin do rozjazdu w kierunku Sworowa i Szkaradowa została pozbawiona kategorii drogi powiatowej i nadano jej status gminnej. 

Trakt ten, choć nie spełnia definicji drogi powiatowej, jest nią od 1999 roku.

- W myśl, przepisów powinna ona łączyć ze sobą siedziby gmin z siedzibą powiatu i siedziby gmin między sobą. Pierwsze próby zaliczenia drogi do kategorii gminnej były podjęte w roku 2017, jednak nie udało się podjąć zgodnych uchwał rad - powiatu gminy - tłumaczy Andrzej Łaszewski, kierownik działu technicznego w Powiatowym Zarządzie Dróg w Rawiczu. Teraz, jak dodaje, ma to się zmienić.

Dzięki zgodnym decyzjom radnych gminy Pakosław i powiatu, trasa z Osieka przez Pomocno do Zaorla została pozbawiona kategorii drogi powiatowej i zaliczona do gminnej. Aby zmiana weszła w życie z dniem 1 stycznia przyszłego roku, uchwały musi zatwierdzić wojewoda.

Po przejęciu trasy przez Gminę Pakosław, urzędnicy mają złożyć wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Jak informuje Andrzej Łaszewski, opracowanie potrzebnej dokumentacji będzie po stronie Powiatu Rawickiego.

- W przypadku dofinansowania w wysokości 80%, pozostałe 20% miałyby być rozłożone: 15% po stronie Powiatu Rawickiego i 5% po naszej. Przy takim układzie, będzie to możliwe do zrealizowania dla naszego budżetu - dopowiada wójt Piotr Skrzypek.

O porozumieniu wójta ze starostą czytaj TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +3 / -5

    @[email protected]

    Wdzięczność dla kolegi ? a po za tym skąd pieniądze ścieżka pieszo rowerowa Rawicz Osiek ,ścieżka nad zalew, droga Chojno Słupia, droga Chojno Dąbrowa, droga Podborowo,, a jeszcze obiecane na zebraniach wiejskich pozostałe gmina będzie zadłużona po uszy

  • rok temu | ocena +3 / -1

    Pako

    W tym kraju to jest wszystko chore jak będzie gminna droga to dostaną dofinansowanie ale Powiatowa już nie jeden kraj ale różne możliwości