Happening "Myśl globalnie - działaj lokalnie, lasy to nasze życie - chrońmy je" został zorganizowany w niedzielę, 23 marca, w Dębnie Polskim. Zbiórka odbyła się przed przedszkolem. Zebrało się tam około 40 osób wyrażających swój sprzeciw wobec wycinki lasu, która będzie konieczna w wyniku planowanej budowy cmentarza komunalnego właśnie w Dębnie Polskim.
Więcej o sprawie cmentarza piszemy TUTAJ.
Happening w Dębnie Polskim. Las pełen zalet
Maria Orlińska - sołtys wsi i organizatorka wydarzenia - po przywitaniu obecnych przeczytała kilka ciekawostek na temat lasu w Dębnie Polskim.
- W naszym lesie jest wiele chronionych zwierząt i roślin. Na jego terenie można spotkać nie tylko zwierzęta, które mieszkają tutaj na stałe, ale też te migrujące, które mają tutaj swój postój w podróży. Niedaleko znajdują się duże kompleksy leśne, Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, Natura 2000, Ostoja nad Baryczą i dlatego też nasz las jest potencjalnym siedliskiem dla innych gatunków chronionych. Niektóre drzewa są ponad stuletnie, to jest sosna. Zazwyczaj jest ścinana jako młodsza, więc w naszym lesie takie leciwe sosny są rzadkością - mówiła Maria Orlińska.
Jak przyznała, las to także wiele korzyści dla mieszkańców Dębna i tych, którzy wybierają się do niego na spacer.
- Jest dowiedzione naukowo, że przebywanie w otoczeniu natury, w towarzystwie tak leciwych drzew, bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie wszystkich spacerujących po naszym lesie. Ponadto co roku mieszkańcy wybierają się jesienią na grzybobranie. Las to żywa gąbka, pochłania hektolitry wody, którą uwalnia powoli na przestrzeni czasu. Dzięki temu w otoczeniu lasu odczuwalna temperatura jest niższa w upały, a powietrze jest wilgotniejsze, co również pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, jak i bywalców z lasu. Obecność lasu znacznie hamuje proces pustynnienia otoczenia - wymieniała zalety Maria Orlińska.
Jak się okazuje w lesie występuje wiele ciekawych roślin i zwierząt.
- Poza sosnami rosną tutaj też takie drzewa, jak czeremcha pospolita, olcha czarna, dąb szypułkowy oraz rośliny chronione takie, jak gajnik i bielistka siwa. Inne ciekawe rośliny w naszym lesie to na przykład konwalie majowe, płaty barwinka pospolitego, które tworzą wrzosowiska, które są naprawdę bardzo rzadko spotykane. W lesie w Dębnie Polskim mieszka wiele ptaków będących pod ochroną, takich jak zięba, dzięcioł duży, kos, szpak, grzywacz czy sierpówka. Ten kompleks leśny zamieszkuje wiele gadów pod ochroną, to jest zaskroniec, jaszczurka zwinka i żyworódka, padalec zwyczajny, ropucha zielona, ropucha szara czy jedna z najrzadszych ropuch w Polsce, ropucha paskówka. Mieszkańcami lasu są też chronione ssaki, takie jak jeż europejski, wiewiórka oraz różne gatunki nietoperzy. Po naszym lesie też bardzo często można zauważyć, że biegają sarny. To jest bardzo miłym widokiem - wymieniała Maria Orlińska.
Spacer po lesie częścią happeningu w Dębnie Polskim
Po zakończonym przemówieniu - mimo niesprzyjającej pogody - obecni na wydarzeniu udali się na spacer po lesie. Nie zabrakło oczywiście transparentów wyrażających sprzeciw wobec wycinki drzew. W spacerze brali udział także gminni radni - Mariusz Suchanecki oraz Tomasz Garbaliński - to właśnie ta dwójka zagłosowała przeciw uchwale intencyjnej w sprawie utworzenia nowego cmentarza w Dębnie Polskim.Nad bezpieczeństwem zgromadzenia czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.