Reklama

Reklama

Huczne powitanie nowego wozu OSP Chojno [ZDJĘCIA, FILM]

Opublikowano: sob, 18 gru 2021 22:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ważny dzień w historii OSP Chojno. Od dziś jednostka dysponuje nowym wozem bojowym. W remizie zaparkował fabrycznie nowy MAN.

Reklama

O godzinie 19.00 zawyły syreny. Druhowie z Chojna, w asyście wozów strażackich z Rogożewa, Sobiałkowa i Izbic, przyjechali nowym samochodem na plac przy remizie w Chojnie. Na trasie z racami ustawili się miejscowi ochotnicy oraz mieszkańcy, a o oprawę muzyczną zadbały "Chojnioki".

Auto zostało poświęcone przez proboszcza parafii w Golejewku, ks. Stanisława Czubaka, a także symbolicznie polane szampanem przez prezesa Kazimierza Kląskałę i druha Marcina Maćkowiaka.

Niełatwa to była droga, aby ten samochód trafił do naszej jednostki. (...) Półtora roku temu do naszej gminy trafił jeden wóz strażacki - do Pakosławia. Jeszcze nie było takiej okazji - chciałbym serdecznie wszystkim mieszkańcom podziękować za tę frekwencję. Walczyliśmy wtedy w "Bitwie o Wozy". No niestety, stało się tak, jak się stało. Jako gmina, tę bitwę wygraliśmy, ale - jak twierdzą nasi strażacy - jako OSP Chojno tę bitwę przegraliśmy. Ale nie stanęliśmy w tamtym momencie w miejscu. Zrobiliśmy krok do przodu i drugi. Bitwę przegraliśmy, ale wojnę wygraliśmy. Na pewno, będziemy bezpieczni - powiedział Kazimierz Kląskała, prezes OSP Chojno.

Druhowie z Chojna podziękowali tym, którzy przyczynili się do remontu remizy i do tego, aby auto trafiło do OSP Chojno. Wśród nich znaleźli się, m.in. samorządowcy, strażacy zawodowi, druhowie i druhny z zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawiciele firm, instytucji czy stowarzyszeń.

Bardzo serdecznie wam gratuluję tego pięknego wozu bojowego. Prezentuje się on bardzo okazale. Mam nadzieję, że po tych zawirowaniach związanych z pozyskiwaniem środków, a później z realizacją przetargu, wóz będzie działał bezawaryjnie i bezproblemowo. Przypomnę, ze samochód został zakupiony dzięki środkom z dwóch źródeł: MSWiA w kwocie 400 tys. zł i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 500 tys. zł. Dzięki temu montażowi finansowemu, budżet gminy nie został w żaden sposób obciążony. Jednakże wiele wysiłków, czasem nerwów kosztowało nas złożenie wniosku, później oczekiwanie, realizacja przetargu. Finalnie, mamy ten piękny wóz bojowy i mam nadzieję, że on faktycznie podniesie bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Chojna, ale i całej gminy Pakosław oraz gmin ościennych. Sprzęt jest bardzo ważny, ale jeszcze ważniejsi są ludzie - dobrze wyszkoleni strażacy, zaangażowani druhowie i druhny, którzy biorą udział w akcjach. Mam nadzieję, że ten sprzęt plus zasoby kadrowe spowodują podniesienie bezpieczeństwa i, że też będziecie państwo ze sobą współpracować w ramach jednostki i między jednostkami - powiedział wójt gminy Pakosław, Piotr Skrzypek.

Głos zabrało, m.in. dwóch radnych gminy Pakosław. Obaj przypomnieli "Bitwę o Wozy", dzięki której nowe auto trafiło do gminy, ale nie do Chojna.

Półtora roku temu obserwowaliśmy słupki frekwencyjne i patrzyliśmy, jak to wygląda. Wy dowoziliście tych chętnych, którzy jeszcze chcieli zagłosować. Gmina nasza wygrała ten wyścig. Niestety, kiełbasa wyborcza "zaparkowała" gdzie indziej - powiedział Maciej Gniazdowski, wiceprzewodniczący rady gminy Pakosław. - Na początku roku pan prezes poprosił panią przewodniczącą rady i nas, dwóch wiceprzewodniczących, żeby pomyśleć o dofinansowaniu, bo jest szansa, że będziemy mogli dostać nowy wóz. Powiedzieliśmy, że będziemy się starać coś zagospodarować, żeby to się wszystko udało. Gdy przyszła wiadomość, że z centrali przyszły pieniążki, pan wójt przedstawił to na radzie gminy. Wywiązała się ostra dyskusja, niestety, nie wszyscy radni byli "na tak". W kuluarach, w małym gronie (...) siedliśmy i zastanawialiśmy się, gdzie coś w budżecie poprzesuwać, by udało się zagospodarować te pieniążki. Z propozycją dołączył też pan wójt (...). Po konsultacji, dogadaliśmy się i wójt przedstawił propozycję na radzie gminy. Niestety, nawet radni strażacy nie poparli tej propozycji. Rada pieniędzy nie przyznała. Na szczęście, pan wójt złożył wniosek do pewnego funduszu. Dla wsi Chojno udało się dostać brakujące pieniądze i mamy wóz (...). Gratuluję przede wszystkim panu prezesowi, dla którego - jak sam mówił - było to największe marzenie, żeby do Chojna dotarł nowy wóz bojowy - dopowiedział.

Swoje zdanie wyraził także radny Paweł Kląskała.

12 lipca 2020 roku, na tym placu i w remizie, toczyła się bitwa o to, aby do naszej gminy trafił nowy wóz strażacki - przyznał radny Paweł Kląskała. - Strażacy, druhowie i mieszkańcy bardzo się w to zaangażowali. Wtedy faktycznie przegraliśmy bitwę. Omal nie przegralibyśmy jej drugi raz w tym roku. Byli radni, sami się zwą strażakami, którzy nie potrafili wziąć układów w tył, a na pierwsze miejsce wziąć bezpieczeństwo naszej gminy. Ten samochód jest nagrodą: dla mieszkańców, dla druhów, dla strażaków, dla prezesa, dla wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego, aby on się dzisiaj pojawił. Życzę Wam, żeby ten samochód faktycznie musiał wyjeżdżać jak najrzadziej, ale jeżeli wyjedzie, aby mógł nieść pomoc jak najsprawniej, bo ekipa, która w tym wozie będzie siedzieć, jest jedną z najlepszych ekip w powiecie.

Wszyscy goście, którzy zabrali głos, życzyli strażakom tylu powrotów, ilu wyjazdów. Po zakończeniu uroczystości, na uczestników czekał poczęstunek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +6 / -1

  Yhn

  ***** PiS

 • miesiąc temu | ocena +20 / -12

  Taka prawda

  Po co zapraszać ludzi ,którzy tego wozu nie chcieli i robili wszystko, aby nie trafił do Chojna haha Samorządowcy udają, że nic nie wiedzą, bo teraz im wstyd

  • miesiąc temu | ocena +7 / -9

   Xxx

   Kogo byś nie zapytał, nikt tak nie uważa, po tej akcji Chojno straciło w oczach, nie wcześniej

 • miesiąc temu | ocena +14 / -9

  Prezydent

  Panie Kląskała i Panie Gniazdowski, czy możecie wypowiedzieć się coś więcej o tej "wojnie"? Rozmawiałem z kilkoma samorządowcami z Gminy Pakosław i nikt nic nie wie🤔

 • miesiąc temu | ocena +19 / -9

  1901b

  Czyli ma się rozumieć że tylko osp chojno przyczyniło się ze bitwa o wozy została wygrana przez gminę pakoslaw? A osp pakoslaw ukradł tamten samochód? Bo czegoś tu nie rozumiem

 • miesiąc temu | ocena +23 / -9

  Sąsiadka z gminy

  Żadna nowość, od dawien dawna Chojno zawsze konkurowało z innymi wioskami i próbowali pokazać "profesjonalizm", niestety zawiść i duma, skreśla ich w oczach innych jednostek, samolubstwo i znowu duma nie pozwoliła im zaprosić "sąsiadów", a gdzie goście typu OSP Sarnowa - bardzo prężna jednostka w powiecie, gdzie OSP Miejska Górka również często się... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +25 / -12

  Obecny na tym powitaniu

  Byłem tam i to co usłyszałem mnie przeraziło. Jaką oni wojnę prowadzą że wczoraj oni ją wygrali? Przecież chyba wszystkie jednostki straży pożarnej walczą we wspólnym celu ochrony ludności. Zastanawia mnie również fakt dlaczego nie było innych wozów strażackich z naszej gminy. Również strażaków z innych jednostek z terenu gminy Pakosław nie widział... Rozwiń

 • miesiąc temu | ocena +16 / -8

  Mieszkanka Chojna

  Brawo!!! Gratulacje i wszystkiego najlepszego dla naszych strażaków

 • miesiąc temu | ocena +26 / -11

  POP

  Nawet nie skomentuję jadu sączącego się z ust osób witających nowy wóz strażacki. Nie zaprosiliście NIKOGO z zarządu gminnego OSP nie mówiąc o asyście wozów bojowych z naszej gminy. Zgoda buduje, niezgoda którą wprowadzacie - rujnuje.