reklama

I Marsz Równości w Rawiczu. Były kontrdemonstracje, okrzyki i polonez na rynku [ZDJĘCIA, FILMY]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dawid Bela

I Marsz Równości w Rawiczu. Były kontrdemonstracje, okrzyki i polonez na rynku [ZDJĘCIA, FILMY] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
215
zdjęć

Marsz Równości i kontrmanifestacje w Rawiczu | foto Dawid Bela

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDo historii przeszedł pierwszy Marsz Równości w Rawiczu. Trasa wiodła ulicami miasta, a kończyła się na rynku. Incydentów nie brakowało, zwłaszcza że równocześnie odbywały się kontrmanifestacje.
reklama

W sobotnie (6 lipca 2024 r.) południe najliczniejszą grupą na rawickim rynku byli policjanci, zarówno z miejscowej jednostki, jak i z ościennych, a także Poznania. Było ich ponad 100.

- Tylu policjantów na rynku jeszcze nie widziałem - przyznał jeden z rowerzystów, który w sobotnie popołudnie przejeżdżał przez centrum miasta. 

Więcej osób przyglądało się także wydarzeniom na rynku, niż w nich aktywnie brało udział. Ostatecznie, zamiast sześciu zgromadzeń, odbyły się trzy

Przystanek Równość i I Marsz Równości w Rawiczu

Organizatorzy pierwszego z zapowiadanych wydarzeń - Marszu Równości - ustawili namiot, do którego zapraszali na rozmowy w ramach Przystanku Równość. Zaczęli przystrajać także samochód - platformę, z którego dobiegała muzyka.

reklama

Po godz. 14.00 mikrofon trafił w ręce drag queen Temida69. Nie brakowało zachęt do dołączenia do marszu. Poznaliśmy także hasła marszu, takie jak: "wolność, równość, antyfaszyzm" czy żądania, m.in. równości małżeńskiej, związków partnerskich z prawem do adopcji, uproszczenia systemowego procesu uzgodnienia płci dla osób transpłciowych, legalnej i bezpiecznej aborcji, rzetelnej edukacji seksualnej, dzięki której zwiększy się ochrona przed przemocą seksualną, uproszczenia systemowego uznawania niepełnosprawności czy otwarcia granic dla osób migrujących oraz nienaruszania praw człowieka.

- Już za chwilę wyruszymy w ten pierwszy marsz w naszym mieście. Na świecie takie manifestacje odbywają się od kilkudziesięciu lat. Dziękuję wam wszystkim, kto z nami idzie, osobom: o różnych orientacjach seksualnych, o różnych tożsamościach płciowych, z niepełnosprawnością, pracujące seksualnie, bez praw do adopcji i z wszystkich grup marginalizowanych - podkreślano przez mikrofon.

reklama

Modlitwa różańcowa oraz promocja związku chłopaka i dziewczyny na kontrmanifestacjach w Rawiczu

Lokalni działacze stowarzyszenia KoLiber, Prawa i Sprawiedliwości czy przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej stanęli u zbiegu rynku, ul. 3 Maja i ul. Wojska Polskiego. Niektórzy trzymali różańce i odmawiali modlitwę. Inni mieli flagi Polski, banery lub gwizdkami starali się zagłuszać Marsz Równości. Nie brakowało okrzyków, w tym apelu o "zaprzestanie dewiacji dzieci i młodzieży przez środowiska LGBT".

Kolejna kontrdemonstracja odbyła się na rogu rynku, ul. Grunwaldzkiej i ul. Konopnickiej. Jej uczestnicy trzymali baner "stop dewiantom".

- Dość tej chęci, żeby zagarniać sobie dzieci, sami nie mogą mieć dzieci, więc chcą adoptować inne, żeby je wychowywać w tej chorej ideologii. To nie jest przypadek, że większość pedofilów ma skłonności homoseksualne, więc krzyczmy im: "chłopak dziewczyna normalna rodzina". Dla nas najważniejsze są wartości: Bóg, honor i ojczyzna - skandowali uczestnicy zgromadzenia u zbiegu rynku, ul. Grunwaldzkiej i ul. Konopnickiej. Niektórzy z nich mieli na sobie koszulki polskich klubów piłkarskich. 

reklama

Marsz Równości w Rawiczu rozpoczął się po godzinie 15.00. Jego uczestnicy szli ul. Grunwaldzką, Wałami Poniatowskiego, Wałami Kościuszki, Wałami Dąbrowskiego, Wałami Powstańców Wielkopolskich i ul. 17 Stycznia, po czym wrócili na rynek. W marszu wzięło udział niespełna 80 osób. Na trasie uczestnicy spotykali się z różnymi sytuacjami. Jedni machali im życzliwie z domów, inni dawali upust emocjom i skandowali nieprzychylne hasła, powtarzając, że jest wolność słowa.

- Łapy precz od naszych dzieci - można było usłyszeć na ulicach miasta.

Na rawickim rynku Marsz Równości zakończył się. Zatańczono jeszcze, m.in. poloneza. Organizatorzy podziękowali za uczestnictwo w tym wydarzeniu i zauważyli, że będą kolejne manifestacje w Rawiczu, dopóki nie uzyskają swoich praw. 

reklama

- Do osób radnych, odsłuchałyśmy sesję z 28 czerwca, czujemy ogromne zażenowanie wobec nienawiści, waszych czynów i prób cenzury grup marginalizowanych, próby cenzury równości. Mimo wielu trudności organizacyjnych, jesteśmy tu, gdzie planowałyśmy być i nikt nie zdoła nas uciszyć - mówiono przez mikrofon.  

Marsz Równości w Rawiczu. "W pełni bezpiecznie"

Jak podsumowała policja, w Marszu Równości w Rawiczu brało udział około 80 osób, a w kontrmanifestacjach - 40. 

- Wszystko przebiegło spokojnie i bezpiecznie. Naszym celem było znalezienie złotego środka, który nazywał się bezpieczeństwo jednych i drugich. Myślę, że dzisiaj policjanci stanęli na wysokości zadania. Mogę powiedzieć spokojnie: I Marsz Równości w Rawiczu przebiegł w pełni bezpiecznie - powiedział nadkom. Kamil Sikorski z Zespołu Ochrony Praw Człowieka Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

O komentarz poprosiliśmy także rawicki magistrat.

- Podczas dzisiejszych zgromadzeń nie zauważyliśmy nieprawidłowości, które spowodowałyby ich rozwiązanie. Warto docenić działania policji, która czuwała nad zabezpieczeniem zgromadzeń i zapewniła bezpieczeństwo ich uczestnikom. Dziękujemy funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a także z jednostek ościennych za wsparcie i bardzo dobrą współpracę. Na miejscu przez cały czas przebywały  przedstawicielki burmistrza Rawicza, które na bieżąco oceniły sytuację i były w kontakcie zarówno z przedstawicielami policji, jak i przewodniczącymi poszczególnych zgromadzeń - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Burmistrza.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama