Od wczoraj na rawickim deptaku można oglądać plenerową wystawę archiwalnych zdjęć, pokazujących tradycyjne instrumenty hazackich kapel.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach programu „Kultura w drodze”, pod patronatem Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu.
- Jego celem było zgromadzenie, opracowanie, archiwizacja w wersji cyfrowej oraz prezentacja zbioru archiwalnych fotografii, dokumentujących dziedzictwo kulturowe mikroregionu Hazów, ze szczególnym uwzględnieniem motywów muzycznych, tematu tradycji ludowego muzykowania, instrumentów i działalności kapel - podkreśla Kamila Majerowicz, jedna z inicjatorek projektu.
Główne etapy projektu realizowane były w sołectwach na terenie dwóch gmin powiatu rawickiego: Rawicza i Pakosławia w okresie od 1 października do 10 grudnia.
Autorkami projektu są: Karolina Ociepka, Joanna Szaflik, Alicja Gniazdowska oraz Kamila Majerowicz.
Materiał zdjęciowy wraz z informacjami pozyskano ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej, Izby Pamięci Szkoły Podstawowej w Chojnie oraz od 13 osób mieszkających w miejscowościach: Zielona Wieś, Sowy, Chojno, Osiek, Golejewko, Pakosław i Dębno Polskie.
Łącznie zebrano 107 pozycji zdjęciowych wraz z opisami.
- Na zebranych zdjęciach widać, że składy kapel na Hazach w pierwszej połowie XX wieku, były bardzo zróżnicowane. Zdjęcia przedstawiają zarówno składy oparte o skrzypce, basy, klarnet i bęben, jak i kapele grające na instrumentach dętych czy dudach. Zebrany materiał wskazuje zatem na zróżnicowany instrumentalnie krajobraz Hazów, a także stawia wiele pytań oraz inspiruje do dalszych poszukiwań - podkreślają autorki projektu.
Projekt został sfinansowany w ramach programu „Kultura w drodze” ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.