Reklama

Intrygująca wystawa na deptaku. Ukazuje instrumenty hazackich kapel

Opublikowano:
Autor:

Intrygująca wystawa na deptaku. Ukazuje instrumenty hazackich kapel - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od wczoraj na rawickim deptaku można oglądać plenerową wystawę archiwalnych zdjęć, pokazujących tradycyjne instrumenty hazackich kapel.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach programu „Kultura w drodze”, pod patronatem Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu.

- Jego celem było zgromadzenie, opracowanie, archiwizacja w wersji cyfrowej oraz prezentacja zbioru archiwalnych fotografii, dokumentujących dziedzictwo kulturowe mikroregionu Hazów, ze szczególnym uwzględnieniem motywów muzycznych, tematu tradycji ludowego muzykowania, instrumentów i działalności kapel - podkreśla Kamila Majerowicz, jedna z inicjatorek projektu.

Główne etapy projektu realizowane były w sołectwach na terenie dwóch gmin powiatu rawickiego: Rawicza i Pakosławia w okresie od 1 października do 10 grudnia.

Autorkami projektu są: Karolina Ociepka, Joanna Szaflik, Alicja Gniazdowska oraz Kamila Majerowicz.

Materiał zdjęciowy wraz z informacjami pozyskano ze zbiorów Muzeum Ziemi Rawickiej, Izby Pamięci Szkoły Podstawowej w Chojnie oraz od 13 osób mieszkających w miejscowościach: Zielona Wieś, Sowy, Chojno, Osiek, Golejewko, Pakosław i Dębno Polskie.

Łącznie zebrano 107 pozycji zdjęciowych wraz z opisami.

- Na zebranych zdjęciach widać, że składy kapel na Hazach w pierwszej połowie XX wieku, były bardzo zróżnicowane. Zdjęcia przedstawiają zarówno składy oparte o skrzypce, basy, klarnet i bęben, jak i kapele grające na instrumentach dętych czy dudach. Zebrany materiał wskazuje zatem na zróżnicowany instrumentalnie krajobraz Hazów, a także stawia wiele pytań oraz inspiruje do dalszych poszukiwań - podkreślają autorki projektu.

Projekt został sfinansowany w ramach programu „Kultura w drodze” ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE