- Pozwalają na dotarcie z ważkimi informacjami do szerokiego grona więźniów, stanowią doskonały warsztat piśmienniczego rzemiosła, sprzyjają nabywaniu nowych umiejętności np. z zakresu obsługi programów komputerowych, w pożyteczny sposób wypełniają zagospodarowanie wolnego czasu. Słowo pisane w warunkach izolacji penitencjarnej, ze względu na ograniczony dostęp do niektórych środków przekazu - wynikający z istoty wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, ma niespotykaną gdzie indziej moc i stanowi jedno z najważniejszych narzędzi w warsztacie pracy wykorzystywanym w procesie resocjalizacji. Z jednej strony, jest formą uczestniczenia w życiu społecznym poprzez konieczność obserwowania przemian zachodzących poza murami więzienia, z drugiej natomiast, pozwala kształtować rzeczywistość za więziennym murem - w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności - wyjaśnia mjr Szulc.
Seminarium z udziałem specjalistów
Finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu "Szpalty za kratą"
Wydarzeniem towarzyszącym seminarium był finał IX ogólnopolskiego konkursu „Szpalty za kratą”. W tegorocznej edycji zgłoszono 32 tytuły wydane w aresztach i więzieniach w całej Polsce. W UAM zorganizowano także wystawę prasy więziennej z pracami laureatów konkursu z ostatnich lat.Sprawdzanie prac konkursowych odbyło się - jak zwykle - na zasadzie dwustopniowej, zewnętrznej i wewnętrznej. Oceny zewnętrznej w tegorocznej edycji konkursu dokonały: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Druga grupa jurorów składała się z: przedstawicieli mediów - Joanny Miśkowiak - „Życie Rawicza”, Aldony Bryckiej – Jaskierskiej - Radio „Elka”, przedstawiciela kultury – Adrianny Karczmarek „Rawicka Biblioteka Publiczna”.
- Przy ocenie nadesłanych prac brano pod uwagę zarówno względy merytoryczne, w szczególności ciekawą tematykę, obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz dotyczące form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności, jak i formalne, w tym szatę graficzną, kompozycję tekstów, poziom adiustacji i korekty - relacjonuje Ewa Szulc.
Jury miało niełatwe zadanie, bo choć zdarzały się kilkustronicowe broszury zwierające niewiele treści, to sporo było pozycji, które przypominały te wydawane na wolności. Znaleźć można było w nich sporo wiadomości pokazujących, w jaki sposób spędzać czas za murami - począwszy od rodzajów ćwiczeń fizycznych, przez udział w różnych zajęciach, naukę języków, czy przepisy na dania, które można wykonać w celi. Na stronach nie brakowało także rozrywki w formie artykułów o treści popularno-naukowej, a także różnego rodzaju krzyżówek i łamigłówek. Część gazetek sporo miejsca poświęciła też na praktyczne informacje o tym, jak poradzić sobie po odbyciu kary. W wielu z nich dało się zauważyć także prace osadzonych w formie poezji, opowiadań, czy ilustracji.
WYNIKI KONKURSU "Szpalty za kratą"
I miejsce – „Repaly” - wydawany przez Areszt Śledczy w Mysłowicach,II miejsce – „Piąty Południk” - wydawany przez Areszt Śledczy w Lublinie,
III miejsce – „Docelówka Braniewska” – wydawany przez Areszt Śledczy w Elblągu, Oddział Zewnętrzny w Braniewe.
Trzem redakcjom zostały przyznane wyróżnienia.