reklama

IX edycja konkursu na gazetki wydawane przez więźniów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

IX edycja konkursu na gazetki wydawane przez więźniów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
23
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZakład Penitencjarystyki Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zakład Karny w Rawiczu były organizatorami ogólnopolskiego seminarium naukowego „Więzienne dziennikarstwo jako forma aktywizacji skazanych” oraz finału IX ogólnopolskiego konkursu „Szpalty za kratą”, w którym po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć jako członek jury. Więzienne dziennikarstwo
reklama

Jak zaznacza mjr Ewa Szulc - rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Rawiczu więzienne periodyki tworzone i wydawane przez osoby pozbawione wolności pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią bardzo ważny element procesu resocjalizacji.
 
- Pozwalają na dotarcie z ważkimi informacjami do szerokiego grona więźniów, stanowią doskonały warsztat piśmienniczego rzemiosła, sprzyjają nabywaniu nowych umiejętności np. z zakresu obsługi programów komputerowych, w pożyteczny sposób wypełniają zagospodarowanie wolnego czasu. Słowo pisane w warunkach izolacji penitencjarnej, ze względu na ograniczony dostęp do niektórych środków przekazu - wynikający z istoty wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania, ma niespotykaną gdzie indziej moc i stanowi jedno z najważniejszych narzędzi w warsztacie pracy wykorzystywanym w procesie resocjalizacji. Z jednej strony, jest formą uczestniczenia w życiu społecznym poprzez konieczność obserwowania przemian zachodzących poza murami więzienia, z drugiej natomiast, pozwala kształtować rzeczywistość za więziennym murem - w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności - wyjaśnia mjr Szulc.
 

Seminarium z udziałem specjalistów

W tym roku finał konkursu połączono z ogólnopolskim seminarium naukowym „Więzienne dziennikarstwo jako forma aktywizacji skazanych”.  Wzięli w nim udział specjaliści z różnych dziedzin: prawa, pedagogiki, dziennikarstwa i psychologii. Jego tematyka dotyczyła, m.in. problematyki prasy więziennej, przygotowywanej i wydawanej przez osoby pozbawione wolności. Uczestnicy przedyskutowali stan współczesnej wiedzy na temat tej formy aktywizacji skazanych oraz skupili się na poznaniu doświadczeń towarzyszących tworzeniu więziennej prasy.
 

Finał IX edycji ogólnopolskiego konkursu "Szpalty za kratą"

Wydarzeniem towarzyszącym seminarium był finał IX ogólnopolskiego konkursu „Szpalty za kratą”. W tegorocznej edycji zgłoszono 32 tytuły wydane w aresztach i więzieniach w całej Polsce. W UAM zorganizowano także wystawę prasy więziennej z pracami laureatów konkursu z ostatnich lat.

reklama

Sprawdzanie prac konkursowych odbyło się - jak zwykle - na zasadzie dwustopniowej, zewnętrznej i wewnętrznej. Oceny zewnętrznej w tegorocznej edycji konkursu dokonały: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Druga grupa jurorów składała się z: przedstawicieli mediów - Joanny Miśkowiak - „Życie Rawicza”, Aldony Bryckiej – Jaskierskiej - Radio „Elka”, przedstawiciela kultury – Adrianny Karczmarek „Rawicka Biblioteka Publiczna”.

- Przy ocenie nadesłanych prac brano pod uwagę zarówno względy merytoryczne, w szczególności ciekawą tematykę, obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz dotyczące form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności, jak i formalne, w tym szatę graficzną, kompozycję tekstów, poziom adiustacji i korekty - relacjonuje Ewa Szulc.

reklama

Jury miało niełatwe zadanie, bo choć zdarzały się kilkustronicowe broszury zwierające niewiele treści, to sporo było pozycji, które przypominały te wydawane na wolności. Znaleźć można było w nich sporo wiadomości pokazujących, w jaki sposób spędzać czas za murami - począwszy od rodzajów ćwiczeń fizycznych, przez udział w różnych zajęciach, naukę języków, czy przepisy na dania, które można wykonać w celi. Na stronach nie brakowało także rozrywki w formie artykułów o treści popularno-naukowej, a także różnego rodzaju krzyżówek i łamigłówek. Część gazetek sporo miejsca poświęciła też na praktyczne informacje o tym, jak poradzić sobie po odbyciu kary. W wielu z nich dało się zauważyć także prace osadzonych w formie poezji, opowiadań, czy ilustracji. 

reklama

 

WYNIKI KONKURSU "Szpalty za kratą"

I miejsce – „Repaly” - wydawany przez Areszt Śledczy w Mysłowicach,

II miejsce – „Piąty Południk” - wydawany przez Areszt Śledczy w Lublinie,

III miejsce – „Docelówka Braniewska” – wydawany przez Areszt Śledczy w Elblągu, Oddział Zewnętrzny w Braniewe.

Trzem redakcjom zostały przyznane wyróżnienia.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama