Komfortowa i bezpieczna jazda samochodem w zaawansowanej ciąży? Czy to możliwe? Spodziewając się dziecka, nie musimy wcale zmieniać naszych przyzwyczajeń i możemy spokojnie pokonywać wiele kilometrów samochodem pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku zasad.
Wsiadając do auta należy pamiętać o prawidłowej pozycji - czy to na siedzeniu kierowcy, czy pasażera. Ważne jest, by fotel samochodowy był tak ustawiony, żeby plecy przylegały do oparcia, a ramiona były wyprostowane. Jeśli przyszła mama jest kierowcą - fotel powinien być tak dopasowany, żeby mogła operować pedałami, ale żeby brzuch bezpośrednio nie dotykał kierownicy. Warto też założyć wygodne, niekrępujące ruchów ubranie. A co z pasami? - Kobiety w widocznej ciąży, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, są zwolnione z obowiązku zapinania pasów - informuje asp. Beata Jarczewska, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Rawiczu. Mimo tego, o pasach należy pamiętać. Ich brak, w razie ewentualnego wypadku, może spowodować groźne konsekwencje. Pasy należy zapinać tak, by nie uciskały brzucha - trzeba je więc odpowiednio ułożyć. Można też skorzystać ze specjalnego adaptera, który pomaga obniżyć pas poniżej brzucha, dzięki czemu kobieta i dziecko czują się bardziej komfortowo.
Zanim przyszła mama wyruszy - szczególnie w dłuższą trasę - powinna także zwrócić uwagę na to, czy pojazd, którym zamierza się poruszać, jest w odpowiednim stanie technicznym. Bliscy zobowiązani są dbać o stan opon, ich ciśnienie, poziom oleju i płynu do spryskiwaczy, o prawidłowe oświetlenie i odpowiedni poziom paliwa. Nie zaszkodzi też, aby na wyposażeniu samochodu znalazł się zestaw, który pomoże przetrwać nagłą awarię, czy chociaż postój w korkach. Weźmy więc do auta butelkę wody, jakąś przekąskę energetyczną, ładowarkę do telefonu.
Już w drodze, istotna dla zachowania bezpieczeństwa jest nie tylko prawidłowa pozycja i pasy, ale też sposób jazdy. Kobiety w ciąży powinny być wyjątkowo ostrożne i dokładnie obserwować ruch na jezdni, by unikać gwałtownego hamowania, by nie stać się przypadkowym uczestnikiem kolizji. Dodatkowo, w długiej trasie trzeba pamiętać o regularnych postojach i chwili odpoczynku, by przyszła mama uniknęła opuchnięć i mogła się dotlenić.
Jazdę samochodem najlepiej sobie odpuścić w okresie tuż przed rozwiązaniem i to nawet nie ze względu na to, że brzuch nie mieści się przed kierownicą. Tuż przed porodem ruchy kobiety i jej reakcje mogą być wolniejsze. Może dojść też do nagłego pogorszenia samopoczucia.
(JM)
Jak jeździć w ciąży:
załóż wygodne, nie krępujące ruchów ubranie
zapinaj pas
unikaj nagłego hamowania i przyspieszania
ustaw odpowiednio fotel, by brzuch nie był uciskany przez kierownicę
trzymaj obie ręce na kierownicy
unikaj nadmiernego stosowania klimatyzacji, podczas dłuższej podróży rób częste przerwy
usuń niepotrzebne rzeczy z samochodu - nieprzymocowane mogą być niebezpieczne w razie wypadku.