reklama

Jak najlepiej zabezpieczyć wykonanie ostatniej woli?

Opublikowano:
Autor:

Jak najlepiej zabezpieczyć wykonanie ostatniej woli? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Sporządziłem testament, w którym rozdysponowałem dość dużym majątkiem. Niestety, moja rodzina nie żyje ze sobą w zgodzie i obawiam się problemów po mojej śmierci. Jak najlepiej zabezpieczyć wykonanie ostatniej woli? Jaką rolę może pełnić w tym wykonawca testamentu? \r\n 

\r\nZ dość oczywistych względów testament najlepiej sporządzić w formie aktu notarialnego. Testament taki najlepiej zabezpiecza ostatnią wolę spadkodawcy, gdyż jest dokumentem urzędowym. Testament notarialny jest niezwykle trudny do podważenia. W praktyce wymaga to wykazania, że spadkodawca nie był w stanie sposób świadomy i swobodny wyrazić ostatniej woli. Sprowadza się to zatem do wykazywania, że choroba, zażywane leki, bądź upośledzenie czynności poznawczych nie pozwalała spadkodawcy na właściwe rozeznanie.
    Wykonawca testamentu jest to osoba powołana w testamencie do wykonania ostatniej woli spadkodawcy. Możliwe jest powołanie kilku wykonawców testamentu. Wykonawcę testamentu powołuje się do zarządu całym spadkiem albo jego częścią lub też określonym składnikiem majątkowym. Zakres obowiązków wykonawcy zależy od woli spadkodawcy.
    Zarząd majątkiem podlega, co do zasady, na zabezpieczeniu majątku i czerpaniu z niego pożytków. Jeżeli zatem częścią spadku jest przedsiębiorstwo, to obowiązkiem wykonawcy jest zarządzanie tym przedsiębiorstwem i regulowanie zobowiązań. Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, wykonawca uprawniony jest do pobierania od najemców czynszu. Przez spłacenie długów należy rozumieć także wykonanie zapisów i poleceń testamentowych. W przypadku zapisu windykacyjnego, wykonawca testamentu zobowiązany jest wydać zapisobiorcy przedmiot zapisu. Wykonawca testamentu może być także stroną w postępowaniu, czyli pozywać i być pozywanym w sprawach, które są związane ze spadkiem.
    Wykonawca testamentu może nie przyjąć nałożonego na niego obowiązku. W tym celu musi złożyć stosowne oświadczenie przed sądem. Za wykonywanie obowiązków należy się wykonawcy testamentu wynagrodzenie, jak przy sprawie o zlecenie. Można to wynagrodzenie określić także w samym testamencie. Wynagrodzenie wykonawcy jest długiem spadkowym i jest regulowane przed wydaniem spadkobiercom spadku. Spadek należy wydać spadkobiercom najpóźniej po dokonaniu działu spadku.

\r\n

Wojciech Dominiak
aplikant adwokacki Adwokacka Spółka Partnerska Malczewski Stoczczak Matyaszczyk w Rawiczu

\r\n

Pytania do naszego prawnika można przesyłać na adres redakcji (Rawicz, Rynek 4) lub e-mail: redakcja@zycie-rawicza.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE