reklama

Jak ustalamy datę Wielkanocy?

Opublikowano:
Autor:

Jak ustalamy datę Wielkanocy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wielkanoc, w odróżnieniu od Bożego Narodzenia, jest świętem ruchomym. W kościele katolickim przypada między 22 marca a 25 kwietnia. Jak dokładnie ustala się tę datę?

- Wielkanoc obchodzi się zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej, wiosennej pełni księżyca - wyjaśnia ksiądz Mateusz Drob, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Rawiczu. Dodaje, że wyznaczenie daty Wielkanocy nie było łatwe. Na przestrzeni wieków problem ten był źródłem wielu kontrowersji i nieporozumień oraz tematem różnych dyskusji.

- Początkowo chrześcijanie obchodzili Zmartwychwstanie według kalendarza żydowskiego. Wiadomo było, że ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce w piątek, natomiast Zmartwychwstanie w niedzielę po żydowskim święcie Paschy, która przypada zawsze 15. dnia miesiąca Nisan, pierwszego miesiąca żydowskiego kalendarza religijnego - przypomina ksiądz Drob. Okazało się jednak, że rozbieżności wynikające z różnic pomiędzy kalendarzami: księżycowo-słonecznym-żydowskim, a słonecznym - juliańskim utrudniały wyznaczenie dat Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan.

- Na soborze w Nicei, w 325 roku ustalono konkretny sposób jej wyznaczania. Trzeba było precyzyjne określić moment równonocy wiosennej – opowiada kapłan. Wtedy właśnie jako początek wiosny kalendarzowej przyjęto datę 21 marca, gdyż właśnie w tym dniu w roku 325 przypadał początek wiosny astronomicznej. Wówczas ustalono tę zasadę, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

Więcej o ustalaniu terminu świąt wielkanocnych przeczytasz w magazynie świątecznym w aktualnym wydaniu Życia Rawicza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE