W szkołach prowadzonych przez Powiat Rawicki, jak mówi wicestarosta Jakub Moryson, przygotowano ciekawą ofertę dla tegorocznych absolwentów podstawówek. Na przykład w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie nowością są specjalizacje - grafika komputerowa w zawodzie technik informatyk, hodowla zwierząt egzotycznych (technik weterynarz) oraz hodowla roślin i nasiennictwo (technik rolnik). - W tej szkole również, po raz pierwszy, ogłaszamy nabór do Liceum Ogólnokształcącego o profilu medycznym - dopowiada wicestarosta.
Z kolei w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu nowością w ofercie jest technik usług fryzjerskich, natomiast w Liceum Ogólnokształcącym, tak jak w latach poprzednich, uczyć się w klasie mundurowej. - Mam nadzieję, że te kierunki będą cieszyły się wśród uczniów obecnie kończących szkołę podstawową powiedzeniem - zaznacza Jakub Moryson.
Stawiają na współpracę z firmami
Placówki, które kształcą w konkretnych zawodach, decydują się na współpracę z lokalnymi firmami. Przedstawiciele Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Bojanowie podpisali partnerską umowę, m.in. z Przedsiębiorstwem Hodowlano-Nasiennym W. Legutko z Nad Stawem, Hodowlą Zarodową Zwierząt w Żołędnicy oraz John-Deere Polska. Z kolei rawicki zespół szkół zawodowych współpracuje, m.in. Ferrpolem, Gazometem i Rawagiem.Dzięki temu uczniowie będą mogli odbywać praktyki w tych firmach, jednocześnie podnosić swoje kwalifikacje, zapoznać się z nowoczesnymi i bezpiecznymi dla środowiska rozwiązaniami w produkcji.
Nowy profil
W jutrosińskim zespole szkół postanowiono utworzyć profil medyczny - adresowany do uczniów, którzy w przyszłości chcieliby podjąć studia z zakresu nauk medycznych oraz do tych, dla których pasją jest poznawanie i rozwijanie swoich zainteresowań z zakresu biologii i chemii. Jak twierdzi dyrektor Emilia Stelmach, wybór kierunku nie był przypadkowy. - Mamy na uwadze sytuację w naszym kraju, gdzie coraz bardziej odczuwalny jest brak pracowników służby medycznej: ratowników, pielęgniarek czy lekarzy. Dzięki nauce w tej klasie, taka osoba nabędzie pierwsze zawodowe szlify, które pozwolą mu po maturze podjąć świadomą decyzję o swojej przyszłości - zaznacza Emilia Stelmach.W ramach partnerstwa z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Lesznie będą, m.in. tworzone wspólne programy badawcze, organizowane imprezy kulturalne i sportowe. W patronackiej klasie medycznej zajęcia mają być prowadzone metodami aktywizującymi - dzięki którym teoria łączona będzie z ćwiczeniami laboratoryjnymi oraz zajęciami warsztatowymi.
Od nowego roku szkolnego w liceum ogólnokształcącym w tej szkole znajdzie się również klasa o profilu ekonomicznym. Jak podkreśla Emilia Stelmach, udało się to zrobić przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.
Nowoczesna promocja
Z kolei, Zespół Szkół w Miejskiej Górce nie wprowadza nowych kierunków, ale - jak mówi dyrektor Jolanta Hryniowska - z ciekawą ofertą placówka stara się dotrzeć do młodzieży w nowoczesny sposób - poprzez media społecznościowe. W tej szkole można na przykład uczyć się na kierunku e-sport albo w klasie mundurowej.Specjalistów w jakich zawodach brakuje w naszym powiecie?
- masarze i przetwórcy ryb
- branża budowlana: głównie - murarze, betoniarze, zbrojarze, cieśle, stolarze, brukarze,
- branża motoryzacyjna: głównie - mechanicy, elektromechanicy, lakiernicy
- nauczyciele przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu
- pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni
- pracownicy fizyczni w produkcji i do zajęć prostych
- kucharze, kelnerzy, cukiernicy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.