Co roku metropolita poznański ogłasza zmiany personalne w parafiach. Dotyczą one proboszczów i wikariuszy i najczęściej zachodzą w miesiącach letnich. W powiecie rawickim znajduje się 17 parafii - z siedemnastoma proboszczami. W niektórych pomagają także księża wikariusze lub księża emeryci - po 75. roku życia.
Jeden proboszcz w dwóch parafiach?
Obecnie, jak wskazał ks. Daniel Wachowiak (proboszcz par. pw. św. Brata Alberta w Koziegłowach), w Archidiecezji Poznańskiej służy 710 księży, w tym 108 emerytów.
- Do święceń kapłańskich przygotowuje się 1 diakon, a do diakonatu 2 kleryków. Parafii jest < 400. Latem 12 parafii zostanie połączonych, z czego powstanie 6 parafii. Kilka parafii obejmą zakonnicy - napisał 9 marca ks. Daniel Wachowiak na portalu X (dawny twitter).
Tematem zajęło się, m.in. Radio Poznań. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że duże zmiany miałyby zajść w czterech parafiach, z czego trzy znajdują się w gminie Miejska Górka. Jeden proboszcz miałby posługiwać w Sobiałkowie i Konarach, a inny - w Kołaczkowicach i Skoraszewicach (powiat gostyński). Parafie mają jednak pozostać osobne. Obecnie, w każdej z nich są proboszczowie.
O oficjalny komentarz w tej sprawie redakcja portalu dziennik.pl poprosiła Archidiecezję Poznańską. Rzecznik prasowy kurii ks. Maciej Szczepaniak odpowiedział, że "proces łączenia i dzielenia parafii nie jest procesem nowym" i, że "ciągle powstają nowe parafie, a tam, gdzie jest mniejsza liczba wiernych, podlegają one połączeniu". Oficjalnie, nie poinformował jednak, które parafie będą miały jednego proboszcza.
Dotarły do nas informacje z internetu na temat planowanego łączenia parafii. Wiadomo, że parafia Sobiałkowo zostanie połączona z parafią Konary. I to właściwie tyle, kto będzie naszym wspólnym proboszczem, nie wiemy. Pozostaje cierpliwie czekać. Zapowiada się, że zmniejszy się liczba odprawianych mszy św., ale mamy nadzieję, że nie będzie to miało wpływu na los naszego kościoła i parafii - mówi Beata Szwarc, sołtys Sobiałkowa.
Archidiecezja Poznańska w liczbach
W 2022 roku do Archidiecezji Poznańskiej należało 1 mln 764 tysięcy osób - 16,7% miało poniżej 14 lat, 66,3 % było w wieku 15 - 64 lata, a 17% miało 65 lat i więcej. Z 81,6 % na 78,2 % spadł wskaźnik uczniów uczęszczających na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych w roku szkolnym 2022/2023.Liczba księży inkardynowanych, czyli tych przypisanych do konkretnej diecezji lub zgromadzenia zakonnego w 2022 r. zmniejszyła się o 80 osób - z 791 na 711. Odnotowano też mniej księży posługujących duszpastersko w parafiach - spadek z 679 na 571. Spory spadek zanotowano w liczbie kleryków, którzy przebywali w seminariach - z 51 na 37.