reklama

Jesteś babcią lub dziadkiem? To dla Ciebie garść praktycznych porad

Opublikowano:
Autor:

Jesteś babcią lub dziadkiem? To dla Ciebie garść praktycznych porad - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rawiccy policjanci wystosowali apel z okazji Dnia Babci i Dziadka. - Nie daj się seniorze oszukać - podkreślają.

Niestety, w całej Polsce już od wielu lat dochodzi do przestępstw, których ofiarami stają się osoby w kwiecie wieku. Ostatnio, boleśnie przekonała się o tym mieszkanka Rawicza.

Oszustwa: na wnuczka, na policjanta, na pracownika różnych instytucji są, niestety, powszechne. - Seniorze, najlepiej sam zadbasz o swoje bezpieczeństwo - zaznaczają funkcjonariusze, którzy podają kilka cennych rad.

Nie działaj pod presją czasu
Rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka, inną bliską osobą czy nawet za policjanta, zakończ słowami typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

Zawsze korzystaj z pomocy bliskich lub instytucji
Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną w celu uzyskania pewności, że osoba, która do Ciebie dzwoniła, jest tą, za którą się podała. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się, jakie dalsze kroki podjąć.

Powiadom policję
Masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, podając się za policjanta? Możesz to zweryfikować. Po pierwsze rozłącz się z osobą, która do Ciebie dzwoni. Następnie zadzwoń do najbliższej jednostki policji, swojego dzielnicowego czy na numer alarmowy 112.

- Pamiętaj, że przy prowadzeniu jakichkolwiek działań policyjnych funkcjonariusze nigdy nie proszą o Twoje pieniądze, mające rzekomo posłużyć do przeprowadzenia akcji - podkreślają mundurowi.

W przypadku oszustów, podających się za członka rodziny czy przyjaciela, policjanci podejmą działania i pomogą rozwiązać tę niecodzienną sytuację.

- Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby chronić. nie bój się zwracać do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników - podkreślają mundurowi.

Inne porady:
- Nie wpuszczaj do domu nieznanych Ci osób. Poproś rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego "judasza".

- Wszystkie wizyty instalatorów czy przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń. Jeżeli mieszkasz na wsi, takie informacje mogą być przekazywane za pomocą kurendy. Nie bój się legitymować przychodzących do Ciebie osób przed wpuszczeniem do domu.

- Nigdy nie powierzaj swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje Ci się, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom policję.

- Konto bankowe jest najlepszym miejscem trzymania pieniędzy. Nie trzymaj dużej gotówki w domu. Takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki, nie uchronią Twoich środków przed złodziejem.

Opracowane na podstawie materiałów KPP Rawicz

Czytaj także: Jest odpowiedź PKP w sprawie przejścia do Masłowa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE