O remoncie rawickich deptaków mówi się już od kilku lat. Gotowa jest nawet wizualizacja. Zgodnie z pierwotnymi planami władz miasta, miały one zostać zmodernizowane zaraz po rynku. Burmistrz Grzegorz Kubik zakładał, że nastąpi to po zakończeniu formalności związanych z przetargami na przebudowę gmachu po dawnym gimnazjum oraz budynku przy ulicy Buszy (nowoczesna multibiblioteka i Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej).
Remont rawickich deptaków. Powodem trudna sytuacja przedsiebiorców
Pod koniec 2020 roku włodarz przekazał jednak, że plan się zmieni. Rewitalizacja deptaków została przełożona minimum o dwa lata. Decyzję burmistrz argumentował trudną sytuacją przedsiębiorców prowadzących działalność w centrum miasta. Trwające wiele miesięcy prace rewitalizacyjne i pandemia - zdaniem Grzegorza Kubika - negatywnie wpłynęły na handel w tej części Rawicza, a rozpoczęcie kolejnych prac - jego zdaniem - mogłoby tę sytuację pogorszyć.
Zależy nam, aby przez dwa lata rawiccy kupcy mogli odbudować zmniejszone przychody w swoich punktach usługowych i handlowych. Chcemy też, aby mieszkańcy przywykli do nowych rozwiązań komunikacyjnych w centrum miasta - wyjaśniał w 2020 roku włodarz i przekazał, że kontynuowane będą te inwestycje już rozpoczęte, czyli remont obiektów przy ul. Szarych Szeregów i Buszy. Zapowiedział też wtedy, że po zakończeniu rynku, planowana jest modernizacja ulic biegnących po wewnętrznej stronie plant - a więc Wałów: Kościuszki, Poniatowskiego i Dąbrowskiego.
Gmina Rawicz zamierza postarać o pieniądze na deptaki
Od czasu ogłoszenia informacji o przesunięciu terminu modernizacji deptaków minęło już półtora roku. Multibiblioteka oraz Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej są już prawie gotowe. W toku jest także zapowiadany w 2020 roku remont ulic wewnątrz plant (rozpoczął się w lutym od budowy drogi wzdłuż więzienia).Co więc z deptakami? Zgodnie z zapowiedziami burmistrza, rewitalizacja pierwszego powinna się zacząć w 2023 roku.
Będziemy aplikować o kolejne środki w ramach dostępnych programów - zapewnia Centrum Informacyjne Burmistrza.
Przypomnijmy, że o fundusze na tę inwestycję gmina starała się już w pierwszej edycji rządowego programu „Polski Ład”. Rawicz przygotował wówczas trzy duże wnioski. Pierwszy dotyczył puli do 5 mln zł i obejmował planowaną od kilku lat rewitalizację deptaków. Niestety, dofinansowania nie udało się uzyskać. W tym rozdaniu samorząd dostał środki na zagospodarowanie terenu byłego poligonu - ta inwestycja, póki co, też nie ruszyła, bo w pierwszym podejściu nie udało się rozstrzygnąć przetargu.
Próbę pozyskania pieniędzy na deptaki ponowiono w drugiej edycji programu. Zgłoszono kompleksową przebudowę ulicy Wojska Polskiego - czyli jednego rawickiego deptaka. Obejmowałby on remont 230 metrów nawierzchni wraz z wymianą sieci wodociągowej i gazowej, kanalizacją sanitarną oraz deszczową. Inwestycja objęłaby także wykonanie nawierzchni z kostki i płyt, posadzenie drzew, zainstalowanie nowego oświetlenia oraz ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych. I tym razem, wniosek nie uzyskał wsparcia.
Do tematu wrócimy.