Reklama

Kiedy zacznie się budowa mieszkań SIM w Rawiczu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kiedy zacznie się budowa mieszkań SIM w Rawiczu? - Zdjęcie główne

Bloki SIM mają powstać na tym samym obszarze co nowe przedszkole

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawicz jako jedna z trzech miejscowych gmin planuje zbudować obiekty w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Teren już wyznaczono - to działka po zlikwidowanych ogrodach działkowych w pobliżu dworca PKP i PKS. Ale co dalej? Kiedy inwestycja dojdzie do skutku?

W marcu 2022 roku 19 samorządów utworzyło spółkę pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Wielkopolska. Przystąpiły do niej także lokalne gminy - Miejska Górka, Bojanowo i Rawicz. Łącznie w całej Wielkopolsce powstać ma 900 mieszkań.

Co to jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej cel to budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Zgodnie z założeniem, mieszkania w obiektach SIM są przeznaczone dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują pieniędzmi na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czynsz w SIM ma być nawet o połowę niższy niż stawki na rynku komercyjnym, ale lokatorzy mają mieć także możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

Skąd gminy wezmą pieniądze?

Jak wynika z założeń programu, źródeł finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych będzie kilka: bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji, od 10 do 30% udziału wniesione przez lokatorów oraz 35-55% preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego - kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych. 

Radny pyta o postępy w sprawie

Zgodnie z zapowiedziami, w Rawiczu na terenie po byłych ogrodach działkowych (skrzyżowanie ulicy Dworcowej i Piłsudskiego) miałoby powstać pięć budynków wielorodzinnych. 

Radny Mariusz Suchanecki złożył do przewodniczącego rady zapytanie w tej sprawie. Dopytuje, na jakim etapie są przygotowania do tej inwestycji, czy spółka ma przygotowany harmonogram działań w tym zakresie. Chce również wiedzieć kiedy zainteresowani mieszkańcy będą mogli się zgłaszać i czy wiadomo już jaka może być cena wynajmu.

- Rozwój budownictwa mieszkaniowego jest istotnym czynnikiem rozwoju miasta. Budowa budynków mieszkalnych w zasobach SIM może stanowić ofertę dla osób, których nie stać na wzięcie kredytu i zakup własnego mieszkania. W związku z powyższym budowa mieszkań o umiarkowanym czynszu może stanowić istotny czynnik, który zachęci osoby do pozostania w naszej gminie - napisał Suchanecki w interpelacji wystosowanej pod koniec października.

Budowa może ruszyć za dwa lata

Odpowiedzi udzielił burmistrz Grzegorz Kubik. Przekazuje, że do tej pory spółka wypracowała projekt koncepcyjny budynków w dwóch wersjach wysokościowych (3 i 4-kondygnacyjnych) oraz w wersji z dachem płaskim i skośnym dwuspadowym. Projekt zawiera także rzuty, przekroje, wizualizacje i elewacje planowanej bryły.

- Po ostatecznym ustaleniu planowanego przebiegu podziału całej działki i umiejscowienia na niej nowego przedszkola, zostanie wykonany projekt zagospodarowania terenu. Wtedy dopiero spółka będzie mogła się ubiegać o kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego - wyjaśnia Grzegorz Kubik.

Wyjaśnia, że prognozowany harmonogram inwestycji jest już przygotowany i - jeśli wszystko przebiegać bedzie bez poważnych przeszkód - budowa ma zacząć się w IV kwartale 2024 roku, a jej zakończenie nastąpi w 2025 roku.

- Na tę chwilę nie znamy kosztów wynajmu mieszkań - dopowiada burmistrz.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE