W marcu 2022 roku 19 samorządów utworzyło spółkę pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Wielkopolska. Przystąpiły do niej także lokalne gminy - Miejska Górka, Bojanowo i Rawicz. Łącznie w całej Wielkopolsce powstać ma 900 mieszkań.
Co to jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej cel to budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Zgodnie z założeniem, mieszkania w obiektach SIM są przeznaczone dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują pieniędzmi na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Czynsz w SIM ma być nawet o połowę niższy niż stawki na rynku komercyjnym, ale lokatorzy mają mieć także możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.Skąd gminy wezmą pieniądze?
Radny pyta o postępy w sprawie
Zgodnie z zapowiedziami, w Rawiczu na terenie po byłych ogrodach działkowych (skrzyżowanie ulicy Dworcowej i Piłsudskiego) miałoby powstać pięć budynków wielorodzinnych.Radny Mariusz Suchanecki złożył do przewodniczącego rady zapytanie w tej sprawie. Dopytuje, na jakim etapie są przygotowania do tej inwestycji, czy spółka ma przygotowany harmonogram działań w tym zakresie. Chce również wiedzieć kiedy zainteresowani mieszkańcy będą mogli się zgłaszać i czy wiadomo już jaka może być cena wynajmu.
- Rozwój budownictwa mieszkaniowego jest istotnym czynnikiem rozwoju miasta. Budowa budynków mieszkalnych w zasobach SIM może stanowić ofertę dla osób, których nie stać na wzięcie kredytu i zakup własnego mieszkania. W związku z powyższym budowa mieszkań o umiarkowanym czynszu może stanowić istotny czynnik, który zachęci osoby do pozostania w naszej gminie - napisał Suchanecki w interpelacji wystosowanej pod koniec października.
Budowa może ruszyć za dwa lata
Odpowiedzi udzielił burmistrz Grzegorz Kubik. Przekazuje, że do tej pory spółka wypracowała projekt koncepcyjny budynków w dwóch wersjach wysokościowych (3 i 4-kondygnacyjnych) oraz w wersji z dachem płaskim i skośnym dwuspadowym. Projekt zawiera także rzuty, przekroje, wizualizacje i elewacje planowanej bryły.
- Po ostatecznym ustaleniu planowanego przebiegu podziału całej działki i umiejscowienia na niej nowego przedszkola, zostanie wykonany projekt zagospodarowania terenu. Wtedy dopiero spółka będzie mogła się ubiegać o kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego - wyjaśnia Grzegorz Kubik.
Wyjaśnia, że prognozowany harmonogram inwestycji jest już przygotowany i - jeśli wszystko przebiegać bedzie bez poważnych przeszkód - budowa ma zacząć się w IV kwartale 2024 roku, a jej zakończenie nastąpi w 2025 roku.
- Na tę chwilę nie znamy kosztów wynajmu mieszkań - dopowiada burmistrz.